Когато чуем думата „зависимост“ първите неща, за които се сещаме е алкохолната зависимост или пък тази от наркотици. Има обаче и други видове зависимости, за които се говори много по-малко. Една от тях е хазартната. Специалисти в областта на психиатрията определят обаче хазартната зависимост като трудно лечимо психическо заболяване, което може да доведе до много неприятни последствия, както за зависимия, така и за неговите близки. Няма да навлизаме в дълбоки разсъждения дали държавата прави достатъчно за превенция на хазартната зависимост. Истината е, че за нея дори не се води и официална статистика.
Преди около месец, Националната агенция по приходите възобнови т.нар. регистър на хазартно уязвимите лица.
"Основната цел на регистъра е да бъде мярка за защита на тези хазартно уязвими лица. Вписването в него е доброволно и по собствено желание. Ако смятат, че са развили зависимост към хазарта и участието им в хазартни игри би довело до финансови или социални последици могат да подадат искане до изпълнителния директор на НАП за да бъдат вписани в този регистър", каза за Радио Варна експерта от НАП Петър Лилов.
Организаторите на хазартни игри са задължени по закон да не допускат лицата от този регистър до казина, игрални зали и сайтовете за залози. Именно те, заедно с определени със заповед служители на НАП ще имат достъп до този регистър, който не е публичен.
Петър Лилов коментира, че няма опасност за личните данни на регистрираните лица, тъй като служителят в казиното или друг организатор на хазартни игри ще може да получава данни само за проверяваното от него лице, но не и за останалите имена в списъка. Те ще могат да проверяват лицата чрез нова електронна услуга.
До момента в регистъра са вписани над 360 лица от цялата страна, които смятат, че са в рисковата група за развиване на хазартна зависимост. Вписването е изцяло доброволно и по преценка на лицето, а срокът на вписването е минимум две години. Според психиатъра проф. Христо Кожухаров, който от години работи с пациенти с хазартна зависимост, една от първите и основни стъпки в борбата с това заболяване е именно лицето само да осъзнае проблема. Това обаче не е никак лесно.
Той беше катеогоричен, че хазартната зависимост е сериозно подценявана в България, а последствията от нея са в големи мащаби за зависимото лице – както психически, така и социални.
Проф. Кожухаров каза още, че лечението е дълго и трудно. По-често е амбулаторно, а близките също играят основна роля в него.
Чуйте повече в репортажа на Иван Барбов:
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...