Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо пари по национална програма на социалното министерство не стигат до хората с увреждания

Министерството на труда и социалната политика (МТСП) започна кампанията по набиране на проектни предложения, които ще се финансират по Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност на хора с увреждания през 2023 г. Документи вече се подават, като крайният срок е 24 април.

Хората с увреждания могат да кандидатстват за финансиране по два компонента – единият е „Достъпна жилищна среда“ и е за изграждане и монтиране на рампи, подемни платформи и асансьори, като всеки одобрен проект ще бъде финансиран с до 100 000 лева. Вторият е за „Лична мобилност“ и ще се отпускат средства за преустройство на лек автомобил за човек с трайни увреждания, монтиране на помощно съоръжение за качване и сваляне на инвалидна количка в моторно превозно средство, както и за закупуване на автомобил с вече извършено изменение. Кандидатите ще могат да получат и средства за шофьорски курс. Ще се отпускат до 8000 лева на човек.

Доколко обаче тази програма е достъпна до хората с увреждания и те наистина ще могат да се възползват от нея?

Идеята е изключително добра, каза за Радио Варна Веселина Стоилова, но на практика има два основни проблема.



„Изискват се документи, които не са в компетенциите и възможностите на хората с увреждания да ги съставят. Когато пишеш проект, пишеш какво искаш да направиш и каква е потребността. Но когато се изисква документ издаден от друга институция, както в случая за достъпната среда на жилищата, се изисква архитектурен проект, който да бъде изготвен от проектант и за сметка на лицето с увреждане. Хората с увреждания, с които съм обсъждала въпроса, питат дали не може да има един експертен съвет или комисия, която да обиколи всички такива кандидатстващи проекти, да види на място как са нещата, вместо те да търсят проектанти, които не се знае какво ще сътворят и дали ще бъде най-доброто за човека с увреждане и съответната сграда.

Второто нещо, което пак не зависи от хората с увреждания е кандидатстването от името на сдружение в етажната собственост. Когато говорим за блок, а повечето случаи са такива, трябва да има регистрирано сдружение, което си има домоуправител и юридическа регистрация, и то да кандидатства, защото тази адаптация на жилищната сграда, касае всички хора.“

Преди време също имаше такава кампания, но нямаше желания ефект, коментира и Деница Димитрова, бивш депутат от НДСВ и един от създателите на Закона за интеграция на хората с увреждания. Тя определи националната програма за много добра, но подчерта, че не познава човек, който да се е възползвал от нея досега за жилището си.



Относно достъпната среда в България, за създаването на която има текстове в Закона за интеграцията на хората с увреждания, Деница Димитрова посочи, че в голямата си част тя не е изградена. В много населени места у нас, предимно по-малките, обществените сгради са трудно достъпни за хора с увреждания и това е едно измъкване на хората, които трябва да си свършат работата. В същото време контролът е слаб и няма последствия.

Ако хората с увреждания не успеят да кандидатстват за финансиране по Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност, средствата ще бъдат пренасочени и никой няма да разбере къде ще отидат, каза още Деница Димитрова. В този случай единственото сигурно ще е , че няма да бъдат използвани по предназначение и хората с увреждания ще останат затворени по домовете си.

Затова Деница Димитрова и Веселина Стоилова призовават хората с увреждания да не се отказват, да кандидатстват въпреки трудностите и да бъдат по-обединени.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

23-годишен подсъдим за кражба е осъден на 2 години лишаване от свобода

Състав на Окръжния съд в Добрич потвърди присъда на Балчишкия районен съд, с която 23-годишен подсъдим е признат за виновен по повдигнатото му обвинение за кражба, извършена в условията на опасен рецидив и при продължавано престъпление. В периода от 6 до 21 август 2024 г., в Балчик, чрез извършване на три деяния, подсъдимият отнел пари, два мобилни..

публикувано на 22.07.25 в 14:46

Петя Йончева: "Алея на книгата" няма да се състои поради липса на комуникация с Община Варна

Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...

публикувано на 22.07.25 в 14:40

Балчик е домакин на Ден на полето

От 22 до 24 юли зем­ли­ще­то на Бал­чик ще бъ­де цен­тър на най-ма­щаб­но­то аг­ро­съ­би­тие на ля­то­то "Ден на по­ле­то 2025", ор­га­ни­зи­ра­но от Доб­руд­жан­ски съюз на зър­ноп­роиз­во­ди­те­ли­те. За три дни ин­тен­зи­вен об­мен на опит и идеи на ед­но мяс­то ще съ­бе­ре во­де­щи ком­па­нии от аг­роин­дус­трия­та, фер­ме­ри, спе­циа­лис­ти и..

публикувано на 22.07.25 в 14:25
Тодор Славков

Прокуратурата: Тодор Славков се е самопрострелял, няма данни за насилствена смърт

Районната прокуратура в Стара Загора образува досъдебно производство за изясняване на причините за смъртта на Тодор Славков, внук на Тодор Живков, предаде БГНЕС. На 21 юли 2025 г. в 16,49 часа на тел. 112 е бил подаден сигнал, че в къща за гости в с. Асен, обл. Стара Загора, е починал Тодор Славков. На място са пристигнали полицейски и медицински..

публикувано на 22.07.25 в 14:16

Конкурси за директори на учебни заведения в община Балчик

Допуснати са всички шестима кандидати, подали документи за участие в конкурсите, обявени от Община Балчик, за директорски места в четири учебни заведения – Общински детски комплекс - Балчик и три детски градини - "Здравец" в Балчик и в селата Оброчище ДГ „Първи юни" и Дропла (ДГ „Добруджанче"). По един са кандидатите за директор на градините в..

публикувано на 22.07.25 в 13:57

Нова финансова измама използва името на ГДБОП

От Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП) предупреждават за финансова измама, при която се злоупотребява с името на службата. Така измамниците заблуждават хора по телефона за това, че съдействат за предотвратяване на престъпление и опит за източване на банковите им сметки. В същото време, целта на процеса е тегленето на кредит или..

публикувано на 22.07.25 в 12:50

Светослава Георгиева: Община Варна не премахва "Алея на книгата", решението е на организаторите

Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..

публикувано на 22.07.25 в 12:30