Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Въчков и неговите 15 хиляди комикса

Александър Въчков
Снимка: Александър Йорданов

15 хиляди комикса. Трудно е да си го представи човек, но толкова наброява колекцията на Александър Въчков. Няма държава от която да му липсва представител на деветото изкуство. Някои от най-старите в колекцията му са още отпреди Първата световна война. Самият Въчков е историк, но и художник с над 30-годишен опит. Любовта му към комикса е от ранна детска възраст, а и самият той има издадени редица с хиляден тираж. 

"Единият ми чичо, който говореше френски език, беше абониран за списание "Пиф", което за онези години беше доста рядко. Мисля че 94 лева беше годишният абонамент, което за тогавашните пари си беше сериозна сума. Но все пак излизаха 52 броя в годината, всяка седмица. Когато му ходехме на гости ми даваха няколко "Пиф"-а и аз ставах най-кроткото дете на света," спомня си Въчков.

Като дете е имал само две издания на списание "Пиф", а до 1990 година колекцията му продължава да е скромна. След това се появяват много възможности през антикварни книжарници, които започват да продават всякакви издания. И така постепенно натрупва колекция от около 15 хиляди комикса. От "Пиф" има 1600 броя, от които най-ранните са от 1954 година.

"Практически няма държава от която да нямам комикс. Аржентинците, например имат много силна школа, имам някои бразилски комикси, кубински," казва Александър Въчков.

Според него е много трудно в момента за българските автори на комикси да се препитават от деветото изкуство: 

"За сравнение мога да кажа - някога в "Дъга" са плащали около 40 лева на кадър, а на една страница има 6-8 кадъра, а един епизод е от 5-6 страници. При тогавашните цени и заплати, това са наистина неприлично много пари. В момента най-приличните хонорари за които съм чувал са около 350-400 лева на страница, без значение колко кадъра има на нея. Сумата звучи добре, но трудът, който стои зад изработването на една страница, не се изплаща с такава сума," категоричен е Въчков.

По думите му у нас излизат качествени комикси, но основният проблем е разпространението. Издателите не поглеждат сериозно на деветото изкуство.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12