Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Балчик отбелязва 145 години от Освобождението си от Османско робство

Макар и встрани от големите сражения и погроми на Освободителната война (1877-1878 г.), Балчик има също своите герои и страдалци, припомнят паметната дата от Исторически музей - Балчик. Днес екипът поднесе цветя пред паметната плоча на опълченците, поставена на Етнографския музей.
"Ние трябва да помним и тачим смелите местни жители, включили се в конния отряд на Андрей Василев Димитров - Амирата. Тази доброволческа чета е наречена „Драгунерия“, но поради голямото число балчиклии, включили се в нея, се среща и под името „Балчишка чета“. Тя се явява разузнавателен отряд към XIV армейски корпус, действащ в Добруджа. Няма да забравим имената и на седмината опълченци, дошли да работят и живеят в Балчик след Освобождението, някои от които завинаги свързват съдбата си с нашия град. Паметна плоча на една от стените на Етнографския музей напомня за трима от тях, живели най-дълго тук – Георги Попов, Никола Минков и Никола Иванов", припомнят историците.
На този ден преди 145 години градът е освободен от войските на 14. армейски корпус, командван от генерал-лейтенант Цимерман.

"По време на военните действия една част от населението напуска града, прогонено от жестокостите на башибозука и черкезите. Останалите в града българи щом чуели за появата на конници и войска, се криели в каменните складове край морето, които им служели като надеждни крепости. В Балчик останала малка военна част от 120 конници и 200 души пехота, командувани от бинбашията Ферад. Последният, щом научил за влизането на русите в Хаджиоглу Пазарджик (Добрич), повел войските си извън Балчик. Войниците се нахвърлили да ограбват чаршията на Баир баши и я подпалили..." - из книгата "Балчик", с авторски колектив: Асен Наумов, Мария Станева и Тодор Куюмджиев; Издание на ГНС - Балчик, София, ОФ, 1971.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кой е професор Чирков?

Документалният филм "Кой е професор Чирков" представя живота и постиженията на бележития българския хирург Александър Чирков. Филмът има за цел да разкаже, да съхрани и да предаде на бъдещите поколения делото на българския професор, създал съвременния облик и лечение на модерната кардиохиругия, изградил и най-добрата в България специализирана..

публикувано на 29.04.25 в 17:57

Специализираното изложение за земеделие БАТА АГРО ще представи 204 фирми от агросектора

Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас  БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Участници в агро..

обновено на 29.04.25 в 14:05

Отбелязваме Международния ден на танца

На 29 април светът отбелязва Деня на танца - празник на движението, културата и емоцията. Танцът е универсален език, който преодолява бариерите между хората и свързва сърцата им чрез ритъм, танц и изразност.  В България културата за танцовото изкуство не е толкова разпространена, но отношението към балета е добро. Това каза танцьорът и хореограф..

публикувано на 29.04.25 в 08:35

Алея на здравето и ученически крос срещу дрогата през май в Балчик

Ротари клуб Балчик успешно осъществи инициативата "Здраве на екрана", която включва дарение на интерактивни монитори за МБАЛ Балчик и медицинския център. Целта на инициативата е да предостави вдъхновяващо и образователно съдържание за пациентите на болницата чрез видеа, посветени на здравословния начин на живот, правилното хранене, физическата..

публикувано на 29.04.25 в 08:19

Лесна работа: Австралийското приключение на капитан Кук

Историята на днешния ден е свързана с капитан Кук, кораба „Индевър“ и Австралия. Предлагам да пробваме със забавната версия. В стил „истории, които няма как да чуете в училище“. Годината е 1770-та. Мястото — някъде в Тихия океан. Корабът е „Индевър“, а времето вероятно следобедно, защото нашият герой, капитан Джеймс Кук -..

публикувано на 28.04.25 в 17:00

Цветомир Върбанов-SemDD в мистичния свят на хандпаните

Цветомир Върбанов-SemDD е видеооператор, продуцент и режисьор. Автор е на редица музикални видеоклипове и е продуцирал документалния късометражен филм "Disconnected" на режисьорката Мария Голубцова, с който участва на фестивала на българското документално и анимационно кино "Златен ритон" в Пловдив през 2024 г. Той е пътешественик с много и..

публикувано на 28.04.25 в 16:27
Египетски лешояд

Провадийци в очакване да се излюпи първото египетско лешоядче за това лято

За поредна година известната в цял свят двойка египетски лешояди се завърна в България в гнездото си близо до град Провадия. Семейството пернати е известно у нас и зад граница, защото е едно от малкото, което можем да наблюдаваме на живо в YouTube, благодарение на инсталираната в гнездото им камера.  Сътрудници на Българското дружество за..

публикувано на 28.04.25 в 16:24