В 36-ия ден от пътя си към Антарктида, българският военен научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" плава в Атлантическия океан. Той се намира на около 100 морски мили североизточно от най-голямата лагуна в Южна Америка - Лагоа дос Патос в Бразилия, съобщиха от БТА.
Знаем ли обаче повече за екипажа, който е подготвил кораба за плаването му, кой е първият, вдигнал флага и почистил корабната камбана?
Валери Великов попита тези и още любопитни въпроси Пламен Дочев - преподавател в Професионалния старшински колеж към Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров".
Пламен Дочев е бил част от временния екипаж, който е подготвил кораба "Св. св. Кирил и Методий". Членовете на екипажа първи вдигат българския флаг на плавателния съд. Възприемат го като наследник на хидрографския кораб на ВМС, на който също е служил. "Ние бяхме хората, които приехме кораба, разучихме го и имахме честта да сме временен екипаж. Вдигането на флага на кораба беше чест, радост и гордост за мен. Ние станахме част от историята", коментира Дочев.
Той допълни, че са го поканили да бъде част от постоянния екипаж на експедицията, но самият той е решил да откаже. "След 20 години служба по корабите взе да проскърцва вече тук-таме нещо по мен - тук болежка, там болежка. Когато обсъдихме въпроса вкъщи, реших, че няма да мога да дам всичко от себе си на кораба и беше по-добре да не се качвам на него като постоянен екипаж", каза още Пламен Дочев.
Пламен Дочев е човекът, който след вдигането на флага на кораба "Св. св. Кирил и Методий" на 27 юли 2021 г., удря корабната камбана. Преди това, шест часа, той я почиства в работилницата си с голяма любов и отговорност. "Ние, моряците, сме с особено чувство към корабите. Отнасяме се с тях като към живи хора. Корабът и екипажът са едно цяло - едното без другото не може", споделя Дочев.
Повече чуйте в прикачения звуков файл:
Колумбия е един от новите световни туристически хитове. Туризмът в тази южноамериканска държава се развива от едва 10-12 години и все още не е толкова популярна като дестинация, но предлага много повече от това, което очаквате. Страната сякаш е изчистила реномето си на една от най-опасните дестинации в целия свят и готова да заеме важно място в..
Десетметров светещ кръст ще бъде монтиран на възвишението в местност „Ментеше“ до кв. "Владислав Варненчик“ във Варна. Кръстът ще бъде поставен до параклиса с аязмо на Св. равноапостоли Константин и Елена. Инициативата е на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в квартала, Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ и на Георги Манолов. С..
Чистотата никога не е била въпрос на просто естетика – тя е свързана с вашето здраве, комфорта ви и поддържането на изрядност в дома и офиса. Именно затова специалистите на Luxct препоръчват да се доверите на услугите на професионална фирма за почистване, която гарантира безупречни резултати, спестява усилия и време и в същото време ще ви..
Варненският мотоклуб "Диви деца" отново организира благотворителен коледен обяд за възрастни и нуждаещи се. Мястото традиционно е клуб „Усмивка“ на бившата Цирковата площадка. Датата – 22 декември, тази неделя, а началото е от 11 часа. В момента рокерите събират трайни продукти , които ще бъдат разпределени между възрастните и нуждаещите се. Дори..
Корпоративният календар на Община Балчик за 2025, който ще стигне до приятели и учреждения в страната и чужбина, ще бъде кратка версия на излезлия по-рано тази година фотоалбум “Един век визуална история СТАРИЯТ БАЛЧИК 1850-1945”, II част от поредицата “Ценностите на Балчик”, издание на Исторически музей – Балчик (на български и английски..
На заключителна среща в град Варна бяха обявени резултатите от десетмесечна програма целяща да повиши осведомеността за темите, свързани с човешките права, ограничаването на дискриминацията, дезинформацията и изключването от живота на обществото на уязвими групи и потребители на социални услуги. Инициативата „По-активни и по-неуязвими“ на..
На 18 декември от 10.30 часа в Исторически музей - Балчик бе показан реализираният с финансовата подкрепа на Министерството на културата проект "Иновативен начин за представяне на храма на Понтийската майка на боговете – Кибела, Дионисополис. Виртуалната реалност като част от образвателните програми на Исторически музей – Балчик". Става..