Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студенти от Варна разработват модел на космически хъб на Луната

Снимка: Слав Сливенов
Снимка: Слав Сливенов

По проект на НАСА до края на април двама студенти от Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров” във Варна ще разработят модел на космически хъб на Луната, който ще послужи за отправна точка на полетите до Марс. Антон Атанасов и Димитър Димитров са съответно втори и трети курс. Те са част от студентското космическо общество в училището, ръководено от доц. Веселка Радева, началник на планетариума в Морското училище. 

Идеята им е Луната да е междинната станция, от която ще се изпращат материали и техника до Марс, обясни Димитър Димитров.

Гравитацията на Луната е 1/6 от земната, което означава, че мисии ще се изстрелват от Луната към Марс много по-евтино, обясни Антон Атанасов.

До 4-5 години ние ще станем свидетели как хора ще ходят на Луната за седмици наред. Всички са насочили усилия към обратната страна на Луната и към нейния южен полюс, защото там има места, които се огряват от слънцето непрекъснато за целия лунен месец, а това означава, че ще има електричество от слънчеви панели и ще може да се работи оттам. Вода има в кратери, образувани от сблъсъка на ледени комети с лунната повърхност, обясни доц. Веселка Радева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Най-дългата вечеря на плажа" във Варна тази събота

"Най-дългата вечеря на плажа" ще се проведе и тази година във Варна. Емблематичното събитие ще се състои на 23 август, събота, на плажа в квартал "Аспарухово", съобщи районният кмет Ивайло Маринов.  "Най-дългата вечеря" започва от 19 часа и ще бъде съпроводена с богата музикално-артистична програма.  Очакват Ви жива музика, артистични изпълнения, танци..

публикувано на 20.08.25 в 11:55

Донко Марков: Морските вълни ме дърпат насам

Младият народен певец от Варна Донко Марков пусна своята нова песен „Съдба“. Неин композитор е Милен Македонски, а по текста е работил Костадин Филипов. Марков  разказа за Радио Варна, че зад това заглавие се крие представата за лятото, морето и Варна като негова мечта, а съвсем наскоро беше и премиерното живо изпълнение на новата му песен в..

публикувано на 20.08.25 в 07:55

Румен Сарандев се завърна с награда от Международния фотосалон в Пловдив

Фоторепортерът на Радио Варна Румен Сарандев завоюва бронзов медал в категория "Фотожурналистика" от 12-ото издание на Международния фотосалон в Пловдив, част от FIAPP. Церемонията по награждаването се проведе в Античния театър в Пловдив.  Снимката, завоювала награда, е направена миналата година от Румен Сарандев, който беше в Украйна като част от..

публикувано на 19.08.25 в 15:20
архив

Близо 800 души от България, Румъния, Украйна и Молдова част от 11-ото издание на "Българско наследство" в Балчик

Близо 800 души от България, Румъния, Украйна и Молдова ще бъдат част от 11-ото издание на Международния форум "Българско наследство", който ще се проведе в Балчик за пореден път от 22 до 24 август, съобщи директорът на форума Маруся Костова .  Срещата ще започне неофициално на 21 август вечерта с опознавателна среща на участниците, а на 22-ри е..

публикувано на 19.08.25 в 14:49

Да заснемеш балерина и готвач под вода - фотографът Юлиян Недев с нов проект

Реални професии, заснети под вода, представя в един от най-новите си проекти фотографът Юлиян Недев. Фитнес инструктор, готвач и балерина са част от моделите, които ще бъдат документирани от Недев, който гостува в сутрешния блок на Радио Варна в Международния ден на фотографията - 19 август. Любопитно е, че за всеки един от участниците това са реални..

публикувано на 19.08.25 в 11:00

Фестивал на хвърчилата и тази година във Варна

Варна ще бъде домакин на поредното издание на Фестивала на хвърчилата. Небето над Варна ще се изпълни с мащабни и артистични хвърчила, а опитни въздушни артисти ще проведат обучение с управляеми модели и демонстрации на синхронно управление под музикален съпровод. Събитието ще се проведе на 30 и 30 август на плаж "Аспарухово".  Пъстроцветни..

публикувано на 19.08.25 в 08:10

Лесна работа: Лято - безкраен празник

Август. Лятото е пъстро, забавно, усмихнато. Ухае на море и протяга топла пясъчна длан, за да успокои забързания ритъм. Предлага весели компании, планове за ваканции, време за жадувани пътувания и рисува онези забележителни залези, които сякаш не поставят романтична точка на деня, а превръщат целия сезон в една огромна порция щастие. Тя започва с..

публикувано на 18.08.25 в 19:51