Денят е специален – световният ден на радиото, а щом в момента сме се открили в ефир, имам всички основания да ви честитя празника. Няма да ви занимавам с дефиниции и история. Това не е разказ за визионерските моменти от миналото на човечеството... Например: как в един мрачен февруарски ден преди 130 години Никола Тесла три пъти обиколил сградата на института, където го очаквали, влязъл вътре, три пъти си измил ръцете и започнал лекцията си, споделяйки концепцията за безжичен пренос на информация и мощност на произволно разстояние.
Или за деня, в който обядът изстивал и скоро изобщо нямало да става за хапване, но това било без значение, защото историята любезно изчаквала Гулиелмо Маркони да си нагласи слушалките, да чуе важния звук и победоносно да вдигне палец с думите: „Да! Успях!“. Е, може да не са били точно тези думи, но както казах, не предлагам разказ за история и теория на радиото.
Отвъд датите и дефинициите, в чисто емоционален план, радиото е празник. За всички, които го обичат. Една красива мелодия без край, която зарежда сутрините с настроение, прави дните по-смислени и приятни, разширява хоризонта, провокира въображението, допълва знание и информираност, вдига погледа високо, по-високо, още по-високо.
Първите ми спомени за радио: дядо и старият „Веф“ на батерии, който озвучаваше двора на лятната къща. Музиката обгръщаше розите, лозите и дръвчетата, оцветяваше ги по-ярко, вдъхваше им повече живот и радост. После се прехвърляше върху целия ден и го изпълваше с очарование. Обожавах да потъвам в тези музикални вълни, да танцувам с тях, да се загръщам като с копринена пелерина, да се смея, да пея заедно с радиото, песен след песен - от първата до последната дума, от първата до последната емоция. После идваха новините. Тогава притихвах, защото знаех колко е важно, че за няколко минути те ни поднасяха света - всяка подробност, всяка промяна, всичко... Малкият апарат, ритуално поставен на масата под черешата и ние – приемащи света. Чувствах се много повече частица от живота на хиляди километри и хиляди съдби от мен. Това подсилваше смисъла на деня и му даваше посока. Светът у дома. А след думите, отново музика. Цветовете на радиото - най-красивите цветове.
После? Има напрягащи зимни пътувания... Ледени нощи, а над пътя се надвесват причудливите сенки на заснежените борове и звездите... Знаете, когато зимата ви е попречила да стигнете навреме до там, закъдето сте тръгнали, когато светът отвън изглежда по-враждебен и опасен, а пътуването става все по-самотно и сърцето ви се свива като премръзнало врабче на всеки следващ завой... Тогава радиото е спасение. И продължението на песента и на цялата тази специална връзка с живота и с другите е най-очакваното, топло и обнадеждаващо нещо по заледения път.
Или докато пътуваме някъде далеч, през прозореца на колата се сменят кадрите от живота на други хора, култури и традиции. Тогава радиото допълва историята, разказана от новите места и гледки, добавя финален щрих към преживяванията. Няма да забравя как си тръгвах от Осло, а по радиото звучеше норвежки кавър на „Пърпъл“, или евъргрийните на унгарски език, които правеха вечерните светлини на Будапеща още по-магнетични. Или в лятна нощ на терасата: море, луна и Радио Варна.
Историите с радио нямат край. Всеки има свои и те са най-впечатляващи и незабравими. Така че спирам дотук.
Радиото - този забележителен спътник! Колко е хубаво, че го има!
Дарителска кампания за създаване на образователни еко работилници в училища и детски градини провеждат от Академията за рециклиращо изкуство/Recycle Art Academy във Варна. Целта на тези работилници е децата да се учат да пазят природата , каза за Радио Варна Наталия Николова от организацията. Малчуганите ще научат повече за рециклирането,..
Ски пистата във Вълчи дол ще работи през почивните дни за всички любители на снежните забавления. Това съобщи кметът на общината Калоян Цветков. В момента пистата е покрита с естествен сняг, който тази нощ беше обработен. Днес ще бъдат поставени охранителни мрежи, които да отделят скиорите от децата с шейни. В следващите две нощи се очакват..
Тази сутрин в Добрич са били измерени рекордно ниските -20.1 градуса , според данните на НИМХ към 5.00 часа. Там е и най-студено в цялата страна. Досегашния рекорд за минимална стойност на тази дата е от 1984 година, когато са били отчетени -18.4 градуса. В момента в Добрич е -19 градуса , а снежната покривка е 27 сантиметра. Най-много сняг е..
Когато автобусът закъса и ти се наложи да се разходиш из снежна Варна и да повървиш 5-6 километра, виждаш и романтичната страна на изненадалата ни зима...през февруари. Леко си затваряш очите, мижаш (най-вероятно заради снежинките) за непочистените и необработените улици и тротоари и се радваш, че под обувките ти скърца сняг. Снимки: Даниела Стойнова..
Легендата на варненския и българския футбол Божил Колев представи книгата си "От Черно море и ЦСКА до световния футбол". Това стана на голямо тържество в присъствието на едни от най-големите футболисти от близкото минало. Божо Колев даде интервю за Радио Варна минути преди началото на презентацията.
За аварирали автобуси и тролеи заради непочистени пътища във Варна съобщават наши слушатели. Автобуси на Градски транспорт - Варна няма да обслужват някои спирки днес заради усложнената обстановка Тази сутрин се стигна до куриозния случай пътници да бутат закъсалия автобус 148 в кв. "Възраждане". Видеото е разпространено в социалните мрежи...
Легендата на футбола във Варна и България Божил Колев представи автобиографичната си книга тази вечер. Много ВИП-гости присъстваха на тържеството. Христо Стоичков също уважи Божил Колев.