Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мика Зайкова за цените на храните: Държавата не иска да се бори с монополите

Мика Зайкова
Снимка: БГНЕС

"Българските институции само набюдаваха и до сега не направиха нищо, за да овладеят лавинообразното поскъпване на храните. Случващото се с цените е пълно безобразие и граничи с престъпление". Това коментира за Радио Варна финансовият анализатор Мика Зайкова. Според нея: „Никой у нас не иска да се бори с монополите и да ги ограничи. Става дума за чисто картелно споразумение, защото не може цената на прясното млако в големите вериги да е почти една и съща“.

Мика Зайкова даде пример с най-богата държава в Европейския съюз – Люксембург, където минималната работна заплата е над 2 300 евро, но цените на млечните продукти са по-ниски, отколкото у нас. „Племениците ми, които живеят в Лондон купуват 200 грама българско сирене два пъти по-евтино, отколкото се продава у нас“, каза още Зайкова.

Тя подчерта, че има начини за овладяване на поскъпването, като например по-ниска надценка и по-строг контрол от страна на държавата. „Общата надценка в Румъния е 19 процента, но за храните тя е 9 на сто. В Германия е забранено надценката да надхвърля 25 процента, а миналата година Турция глоби 13 големи хранителни компании с 47 милиона турски лири заради нелоялни търговски практики“, допълни Мика Зайкова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Извънредно парламентарно заседание, изслушват ръководството на ЦИК и "Информационно обслужване"

Председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова свиква извънредни Председателски съвет и заседание на Народното събрание. Те ще се проведат днес от 13 и от 14 ч. На парламентарното заседание ще бъдат изслушани ръководството на ЦИК и на „Информационно обслужване”. От „Информационно обслужване” тази сутрин съобщиха, че не са предоставяли на..

публикувано на 11.03.25 в 08:21

Община Варна публикува проект на здравна стратегия

„Здравна стратегия на Община Варна 2030“ публикува администрацията на официалния си сайт varna.bg.Визията за развитието на общинското здравеопазване е в 7 приоритета, сред които укрепване ефективността и контрола на медицинските дейности; финансова устойчивост; подобрени условия на труд, обучение и професионално развитие на медиците;..

публикувано на 11.03.25 в 08:20

Проверяват имотите във варненската местност Салтанат

Междуведомствена група започна проверки как се управляват имотите и обектите, държавна собственост, в Морската градина във Варна, както и тези, които са прехвърлени безвъзмездно за стопанисване на Общината, съобщиха от Областната администрация в града. В комисията са включени представители на полицията, на Министерството на културата и на..

публикувано на 11.03.25 в 07:45

Адресите без ток днес

Без ток днес ще са следните адреси в обхвата на дейност на електроразпределителното дружество за регион Варна: В периода 11.03.2025 - 12.03.2025, от 9:00 до 16:00, поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр . Варна - м-ст Сотира, м-ст Акчелар,..

публикувано на 11.03.25 в 06:05

Слънчево време във вторник

Днес ще е предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Привечер от запад ще се увеличат средната, а късно вечерта и ниската облачност и на места ще превали дъжд. Ще духа слаб до умерен вятър от юг-югозапад, следобед ще се усили, северно от планините ще е поривист. Ще остане много топло за сезона с максимални температури между 18° и 23°, по..

публикувано на 11.03.25 в 06:00
Росица Матева

ЦИК е готова да предостави на "Информационно обслужване" нужните данни за изборите

Централната избирателна комисия е в готовност да предостави повторно на фирмата "Информационно обслужване" хартиените протоколи и електронните носители, които Конституционният съд предостави, за да се преизчислят резултатите от изборите на 27 октомври миналата година, предаде БНР. Това се налага, след като Софийска градска прокуратура е иззела от..

публикувано на 10.03.25 в 19:43

Подменят асфалта на входа на Морската градина

Нова асфалтова настилка ще бъде положена на входа на Морската градина във Варна. Започва извършването на "малки ремонти" по пешеходната зона на централната градска част, съобщават от общинския пресцентър.  Поетапното отстраняване на компрометираните участъци започва със седем приоритетни точки по бул. „Сливница“, бул. „Княз Борис I“и пл...

обновено на 10.03.25 в 19:36