Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гражданите срещу бараките в Морската градина - какво следва?

| обновено на 02.03.23 в 10:10

След като в средата на февруари започна поставянето на 10 павилиони в Морската градина, граждани и организации се обявиха срещу тях и поискаха те да бъдат премахнати. В отворено писмо до община Варна, областната управа и министерство на културата, те изтъкват редица аргументи против.

Набирането на подписи е отворено и тече в социалните мрежи.

Отвореното писмо с аргументите в него, сред които са посочени липса на необходимост от разполагането на павилиони в Морската градина, тъй като такива има по цялата крайбрежна алея, по улиците и булевардите, прилежащи на Морската градина, а храни и напитки се предлагат и на много места в самия парк - в зоните на Летния театър, Зоопарка, Детския кът и др., естетическия вид на бараките и пр., ще бъде внесено по официален път в институциите.

Това коментира един от първите подписали документа – Евгений Станимиров.

Списъкът с подписи против павилионите се разширява ежеминутно, каза той. Надявам се на здравия разум на хората в общината, които претендират за облика на Варна като курортен град с европейска визия, подчерта Станимиров. Той припомни, че от години тече дискусия по темата, припомни и за проведен конкурс за павилиони, който тогава не е проследил, но изрази възмущението си от визията на вече монтираните обекти.

Гражданите винаги научаваме тези неща пост фактум, вземат се решение без да се чуе нашият глас, отбеляза Станимиров. Не става въпрос за квартална градинка, това е перлата на нашия град, може би най-ценното нещо, с което градът се гордее, подчерта той.


Гражданите припомнят и, че общината има ангажимент да поддържа множеството чешми в Морската градина, а ако те работят отпада и нуждата от търговски обекти. В допълнение, ползването на обществените чешми намаляват потреблението на пластмасови бутилки.

Арх. Максим Недков допълва.

С пазар и тържище асоциираме будки с подобна неприемлива визия, каза арх. Максим Недков. Търговските обекти да са в архитектурния стил от времето, в което е създадена Морската градина, е предложението на архитекта. Той подчерта, че пример за павилион в стил Сецесион може да се даде и от Варна, не само от Ню Йорк и Лондон. Такъв има на централно място по Крайбрежната алея, каза той.





По публикацията работиха: Доротея Николова, Елисавета Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Светла събота

Светла събота е, не се пере и не се шие

Днес е Светла събота . Това е шестият ден от Светлата седмица след Великден, когато всеки ден се славят  Божията майка и светите апостоли. Седмицата е наречена така, защото Христос донася просветление и надежда за вечен живот на всички човеци. Тя се нарича още празна, заради забраната да се работи каквото и да е работа, както и Нова неделя,..

публикувано на 26.04.25 в 10:47

Музеят на медицината във Варна чества своята 40-годишнина

С тържество пред емблематичната сграда на ул. „Параскева Николау“ 7 Музеят по история на медицината към МУ – Варна чества 40 години от основаването си. Събитието събра представители на академичната общност, уредници, музейни работници, историци. Ректорът на Медицинския университет във Варна проф. д-р Димитър Райков поздрави екипа на музея и всички,..

публикувано на 25.04.25 в 16:29

Над 10 хиляди лева събраха балчиклии благотворително по Великден за лечението на Кристиян

Благотворителен кулинарен базар „Да отворим сърцата си за Кристиян“, организиран от самодейци в Балчик в навечерието на големия християнски празник, обедини десетки балчиклии в една кауза. Дарението е за Кристиян Костадинов - 26-годишен младеж от Балчик, страдащ от бъбречна недостатъчност. Сумата от 100 000 лв. е необходима за трансплантация на бъбрек в..

публикувано на 25.04.25 в 12:09

Кап. Теодоси Димитров - българинът, който прекоси Полярния кръг

Единственият български военноморски офицер, който е стигнал до 67 градуса южна ширина, т.е. е прекосил Полярния кръг - кап. Теодоси Димитров, успява да опознае Антарктика. Българинът има възможността да трупа опит на Ледения континент и да се срещне със суровата природа, благодарение на шанса да бъде поканен на борда на аржентинския ледоразбивач..

публикувано на 25.04.25 в 09:45

Тоалетните в централна Варна - от "прилично" до "чисто", ключови обекти стоят затворени

Варна - „Най-добър град за живеене“.  Помните ли тази титла, която имаше морската столица през 2007 г.? Сред критериите бяха: многото денонощни аптеки; магазините, които работят до късно; брой банкомати; учебни заведения; културен живот, но също и… “улични тоалетни”. По този критерий градът тогава получи 9 от 10 възможни точки.  Днес в..

публикувано на 25.04.25 в 08:15

Светли петък е за християните

На 25 април Светата ни Църква отбелязва Светли петък. Този ден от Светлата седмица е посветен на възпоменаването на иконата на Божията майка "Живоприемни източник". На Светли петък, след литургията се извършва водосвет пред иконата на Божията Майка "Живоприемни източник", а ако местните обстоятелства позволяват се извършва шествие до водоеми..

публикувано на 25.04.25 в 05:55

Започва фестивалът на франкофонския училищен театър във Варна

В продължение на месеца на Франкофонията, от днес до 26 април във Варна ще се проведе 28-мият Фестивал на франкофонския училищен театър „Франкофонските сцени на България“ . Под патронажа на Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България, този фестивал се организира съвместно от Алианс Франсез Варна, Асоциацията на преподавателите по..

публикувано на 24.04.25 в 16:25