145 години - по нов стил, от подписването на Санстефанския прелиминарен (предварителен) мирен договор между Руската империя и Османската империя, който слага край на Руско-Турска война от 1877/1878 г., предвиждащ обособяването на Княжество България, отбелязваме днес.
Определен за национален празник с правителствен указ от 27 февруари 1990 г., и тази години, денят ще бъде честван с тържествени церемонии в цялата страна. За втора поредна година те преминават в условията на изострени отношения с Русия, както и с призиви за бойкот в знак на съпричастност с жертвите на войната, започната от Русия в Украйна преди година.
По традиция кулминацията на честванията e на историческия връх Шипка (Св. Никола), където са се състояли ключовите боеве на българското опълчение през войната.
На Шипка ще присъстват редица официални лица, но не и президентът Румен Радев, който за последно беше там през 2020 г.
Във Варна, програмата за 3-ти март предвижда ритуал по издигане на националното знаме (както и на флага на ЕС и община Варна) на площада пред Катедралата. Началото е точно в 10. Час по-късно започват и полаганията на венци и цветя пред паметниците на загиналите за Освобождението ни украински и руски войни в Морската градина, както и в местността "Терасите" във Владиславово.
Част от програмата за днешния празник е и щафетната юбилейна обиколка на Радио Варна.
От 19.30 до 20 ч. е предвидена тържествена проверка (заря) и празнични илюминации на площад „Антон Новак” - входа на Морската градина.За първи път като официален празник, днешната дата е отбелязана на 19 февруари 1880 г. - по стар стил, точно три години след подписване на договора, като "Ден на възшествието на престола на император Александър II и заключение на Санстефанския мирен договор".
Между 1888 г. до 1946 г. се чества като Ден на освобождението на България.
Окончателният договор, който слага край на войната от 1877/1878 г. е подписан по време на т.нар. Берлински конгрес. Той променя предварително очертаните граници на българската общност спрямо договора от Сан Стефано, тъй като те нарушават подписаното година преди Руско-Турската война и като част от подготовката за нея, Райхщадско споразумение от 1876 г. между Русия и Австро-Унгария за недопускането на голяма българска държава на Балканите.
Берлинският договор унищожава идеала за Санстефанска България в границите на териториите, населени с българи, които са очертани през 1970 г. с фермана за учредяването на Българската екзархия. Така българските земи биват разпокъсани на няколко части.
Северна България, без Северна Добруджа, и Софийският санджак влизат в новообразуваното Българско княжество с територия от 63 хил.кв. км и 2 млн. души население.
Южна България под името Източна Румелия се обособява като автономна област под върховната военна и административна власт на султана. Югозападните български земи, известни като Македония, Беломорска Тракия и Одринско се връщат на Турция. Северна Добруджа и според този договор се предоставя на Румъния, а към Сърбия освен Нишкият санджак (както е и по Санстефанския договор) се добавят районите на Пирот и Вранско.
В името на идеала за Санстефанска България, страната ни води и участва в пет войни между 1885 и 1945 г., от които печели само една - първата.
На 09.01.2025, от 9:00 до 16:30 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Варна -м-ст Манастирски рид, м-ст Бялата чешма и Дъбравата, електрозахранени от МТП 1542. В периода 06.01.2025 - 10.01.2025, от 9:00 до 17:00 , поради строителни ремонти на..
Днес ще преобладава слънчево и топло за сезона време. Сутринта на места видимостта ще е намалена. Ще духа слаб до умерен вятър от югозапад, по-късно от юг. Максималните температури ще са между 16° и 19°, малко по-ниски по Северното Черноморие и в местата с по-трайна мъгла. З а района на Варна максимална температура 16°. Вълнение на морето 2..
Стотици малки бизнеси са заплашени от затваряне до края на месеца заради отказ на общински съветници от ИТН и Възраждане да се явят на комисията, която отговаря за преместваемите обекти за район „Одесос“. За това алармира Николай Стефанов от ПП-ДБ, който е член на комисията, заедно с Николай Костадинов – председател на групата на Възраждане в Общинския..
Варна подобри 24-годишен температурен рекорд. Днес живакът стигна 19°C. На 8 януари през 2001 година температурите са били отново пролетни, а разликата с днешния топъл ден са само 5 десети. Преди почти 80 години обаче, през 1947 година, термометрите са отчели 15,2 °C под нулата. Утре времето във Варна остава необичайно топло за сезона - минимална..
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..
На 76-годишна възраст си отиде писателят и сценарист Владо Даверов. Съпругата му съобщи, че Даверов е починал след кратко боледуване, а погребението ще бъде в тесен семеен кръг. Владо Даверов е автор на разкази, новели, повести, романи и множество киносценарии. Важно място в творчеството му заема романът "Вчера", по който прави и сценария за..
От 13 януари (понеделник), в часовете от 9:00 до 17:00 ч. ще бъде затворена за движение ул. „Прилеп“ в участъка между ул. „Патриарх Максим“ до разклона след ул. „Лале“. Затварянето е във връзка с проекта за уширяване на улицата и с оглед на изключително натоварения автомобилен трафик в района, който затруднява и забавя темповете на строителните..