Категорично против разполагането на всякакви павилиони в историческото ядро на Морската градина във Варна. Това е позицията на Регионалната колегия на Камарата на архитектите, която те изпратиха до общински и държавни институции, както и до медии.
Близо 10 павилиона ще бъдат поставени в Морската градина във Варна
От колегията редовно изпращат свои становища по определeни казуси до Община Варна. За първи път от две години насам публично дават гласност на своя позиция. Причината е шокиращата според тях визия на павилионите:
"Като архитект съм озадачен от всичко това, което се случи. Още повече, че ние сме участници в този експертен съвет по устройство на територията в Община Варна – това съм аз като председател и другия колега архитект Топчиев", казва председателят на колегията арх. Марин Велчев.
Гражданите срещу бараките в Морската градина - какво следва?
Точно през този експертен съвет е минало и одобрено предложението. Това е станало преди повече от две години, когато представители на колегията в нея са били други. Архитект Велчев казва, че няма достъпна документация, която да осветли процеса на одобряването на павилионите от експертите.
Не просто визията на павилионите е притеснителна, а цялостната идея те да бъдат разположени в Морската градина, подчертават от гилдията на архитектите. Според тях съществуващите са напълно достатъчни. Архитект Велчев е категоричен, че няма и икономическа обосновка за поставянето на нови:
"Искам някой да ми се обоснове колко ще отиде към бюджета от тези десет павилиона при условие, че те ще работят от април или май, до октомври. Всеки може да си направи тази сметка. Има други търговски обекти в Морската градина, има и сгради, които са обществени и изпълняват тази функция."
Според архитект Велчев възникват и други въпроси, съвсем не периферни:
"Ако имаме един такъв павилион, в който работят хора, как е обезпечено работещия, ако има физиологични нужди. Нали оттук следва този въпрос, къде ще ходи той. Означава ли, че до павилиона ще има и позиционирана химическа тоалетна?", пита архитект Велчев.
Архитектите настояват Община Варна да организира широки обществени и задълбочени професионални дискусии по всички чувствителни за варненци теми.
Петица от последните три гимназиални класа да освобождава учениците от държавни зрелостни изпити (ДЗИ). Това предлагат от синдикат "Образование" след проведено национално проучване по два приоритета в образователната система – дефицитите на учениците в първи клас и ефективността държавните зрелостни изпити, предаде БНР. Инициативата е в контекста..
Работещите в градския транспорт излизат на Национален протест под надслов: "Достоен труд – достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!". Акцията е организирана от Федерацията на транспортните работници "Подкрепа" и Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ с искане за увеличение на възнагражденията. Очаква се в протеста да се включат..
От 09:00 часа днес, 14 април, затварят за движение част от ул. „Никола Й. Вапцаров“ в кв. „Чайка“, съобщават от дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ към Община Варна. Временната организация е във връзка със започването на основен ремонт на улицата. Ремонтът ще се изпълнява в четири етапа , като първоначално напълно затворен..
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов ще се включи от 13.30 ч. днес в открит урок на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) в Средно училище с езиково обучение „Ал. Пушкин“ във Варна. Събитието е част от кампанията на ДАЗД за информиране на подрастващите относно рисковете за живота и здравето им при употреба на вейпове,..
От понеделник след Цветница започва Страстната седмица за православните християни. Последната седмица на Великия пост църквата нарича Страстна седмица, защото тя е посветена на възпоменанията за последните дни от земния живот на християнския спасител Иисус Христос - неговите страдания, кръстна смърт и погребение. Започва с тържественото..
На 14.04.2025, от 8:30 до 10:30 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Варна - кв. Вл. Варненчик, бл. 406 вход 1, 2, 2А, 3, 5, 6, 7, 8, 9 и гаражи срещу бл. 406, електрозахранени от ТП 973. На 14.04.2025, от 9:00 до 16:00 , поради профилактика на..
Утрото в понеделник ни посреща с хладно време и слаб вятър. Днес ще има променлива облачност, която преди обяд често ще намалява до слънчево време. Вятърът ще е слаб до умерен, в следобедните часове по крайбрежието временно силен от юг и югоизток. Максимални температури 13°-18°, по крайбрежието 10°-13°, за Варна 12°. Вълнение на морето..