Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За последните 25 години в България

300 хиляди семейни стопанства, произвеждащи плодове и зеленчуци, са престанали да съществуват

Снимка: БГНЕС

От няколко месеца в обществото на дневен ред е дискусията за високите цени на храните в малката потребителска кошница. Защо въпреки понижените цени на енергоносителите, цените на хранителните продукти не само не падат, но и бележат ръст?

На този фон обаче се забелязва и друг проблем. Липсата на родна продукция в големите търговски вериги, особено на плодове и зеленчуци.

„През годините българските производители на плодове и зеленчуци бяха подменени, защото интересите ни не бяха защитени още при влизането ни в ЕС.“ Това каза за Радио Варна Цветомир Цеков от Национална браншова камара "Плодове и зеленчуци". По думите му още с влизането ни в Единния европейски съюз не сме били равнопоставени с останалите държави от общността. Като последна присъединена държава и то под условие, получавахме в пъти по-ниско подпомагане на селското стопанство. Пряката конкуренция в общия пазар бяха сериозни кооперативни производства, щедро субсидирани от държавите. След това с търговските вериги влезе и това производство, допълни той:

Ние, неподготвени за този пазар, просто бяхме подменени. Давам ви пример - допреди няколко години в една от големите търговски вериги не се допускаше въобще българска ябълка. Почти не можеше да видиш български картоф. Има картофи от Франция, от Египет, Германия, от където се сетите, но не и от нашата страна. Ябълката италианска, полска, македонска, но не и българска. Българските правителства не са успели, не са поискали или са пропуснали, както прецените, не са защитили интересите на българските производители, така както са го направили властите в Словения или Словакия, където подобни търговски вериги са подписали договори, които осигуряват пласирането на определен процент от продукцията на съответните държави в чуждите супермаркети.

Парадокс на пазара - високи цени, а българският производител не може да получи достойна цена на продукцията си. Когато той не може да постигне тази цена и съответната печалба, а е на загуба, как ще намери мотивация да работи и да произвежда?

Той даде и обяснение защо идващата от Турция селскостопанска стока е с по-ниска себестойност:

Когато искаш да работиш, съответната община ти предоставя земя, трактори, които изплащаш с продукцията, която се изкупува, освен това има създадени огромни логистични предприятия,  които обединяват тази продукция, доставя се безплатна вода, въпреки водната криза в южната ни съседка. Освен това работната ръка е по-нископлатена, торовете са с по-ниски цени, към това може да се добави и географското положение на Турция. Реално те не ползват енергия за производство на домати, докато в България 60% от доматите са оранжерийно производство.

И понеже тези трудности са малко, ние сме постоянно във форсмажорни обстоятелства, оплака се председателят на Национална браншова камара "Плодове и зеленчуци". Например, „Напоителни системи“ вдигнаха цената на водата с няколкостотин процента и то непосредствено преди поливния сезон. Наши колеги, производители от Североизточна България, в района на Попово, Разград, там където е концентрирано производството на малини, ягодоплодни, цената е вдигната със 700-800%. Ако държавата може да си позволи да остави хиляди хора без традиционен поминък, ще бъде много жалко. И въобще е показателно дали има държавност, държавна мисъл и дали се наблюдават тези процеси някъде?

И още по темата. За първите 10 месеца на 2022 г. България е изнесла общо около 32 хиляди тона пресни зеленчуци, което е с 30% по-малко от предната година. В същото време, родната продукция от плодове и зеленчуци в българската магазинна мрежа е все по-рядко явление.

Цветомир Цеков каза, че хората масово се отказват от производство на зеленчуци и плодове, защото не виждат смисъл. Той допълни, че масово се изкореняват овощни градини, а засетите площи с някои зеленчуци миналата година са били по-малко с 20 до 30%.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изгрев, Варна

Къде да посрещнем Джулай морнинг?

Готови ли сте за посрещането на поредното първоюлско утро? Село Камен бряг ще спази за поредна година традицията за посрещане на първото юлско утро. Неформалният празник Джулай морнинг / Юлско утро/ ще бъде предшестван от музикален рок маратон, организиран от Община Каварна. Концертът започва в 22.30 часа на 30 юни, като на сцената ще се..

публикувано на 29.06.24 в 15:09
Светите равноапостоли Петър и Павел

Празнуваме Петровден

На 29 юни Православната църква почита едновременно паметта на великите апостоли Петър и Павел, ученици на Христос. Най-важните обстоятелства от техния живот са описани в книгата "Деяния на апостолите" (Нов завет), а за апостол Петър четем и в евангелията. Петър се наричал отначало Симон и бил син на рибар от Витсаида Галилейска. Брат му..

обновено на 29.06.24 в 13:47
Русе, река Дунав

29 юни е Денят на Дунав

На днешната дата  преди 30 години е подписана Конвенцията за опазване на реката, която е втората по големина в Европа. По повод празничния за река Дунав ден в Русе ще се проведе регата от каяци, организирана от Туристическо дружество "Приста". Лодките ще се спуснат по течението от месността Стълпище при 516-ти километър на Дунава и ще..

публикувано на 29.06.24 в 11:47

Игнатиево и Доброглед след пожара (СНИМКИ)

Пожарът, който вчера се разгоря в тревни площи извън границите на Игнатиево, е стигнал до дворните врати на къщите на хората от вилната зона на Доброглед. Пострадали хора няма, няма и обгорели къщи, но всички са се изплашили, че стихията ще подпали домовете им. Огънят е тръгнал от сухите треви извън границите на Игнатиево, каза за Радио..

публикувано на 28.06.24 в 16:11

Варненец е европейски шампион по футбол за капитани-пилоти

Капитан Димитър Димитров е европейски шампион по футбол, но не на УЕФА Евро 2024. Варненецът беше част от отбора, който тази година спечели първенство по футбол на Европейската морска пилотска асоциация. Домакин на турнира беше най-големия от Канарските острови – Гран Канария. Капитан Димитров беше единственият български представител на..

публикувано на 28.06.24 в 15:03

С ритуала "зажънване" започна прибирането на реколтата в Соколово (СНИМКИ)

На първо място да сме живи и здрави и да се радваме на добра реколта. Това си пожелаха днес жителите на балчишкото село Соколово, поставяйки начало на жътвената кампания в района - с наричания, музика, хора и веселие . Техниката навлезе в пшеничените полета след ритуалното зажънване. Този ден е празник за нас, защото дава хляба ни, казват местните..

публикувано на 28.06.24 в 14:15

Европейските шампионати по хандбал във Варна със свой химн

Европейските шампионати по хандбал, които ще се проведат във Варна, вече имат свой химн, създаден от лейбъла на DJ Teddy Georgo. Летният хит на Theo Feat. Teddy Georgo, Galina & Raya – Better Late Then Never (По-добре късно, отколкото никога)  e песен, създадена специално за първенствата по плажен хандбал в България 2024.  Химнът носи енергията и..

публикувано на 28.06.24 в 10:19