Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За последните 25 години в България

300 хиляди семейни стопанства, произвеждащи плодове и зеленчуци, са престанали да съществуват

Снимка: БГНЕС

От няколко месеца в обществото на дневен ред е дискусията за високите цени на храните в малката потребителска кошница. Защо въпреки понижените цени на енергоносителите, цените на хранителните продукти не само не падат, но и бележат ръст?

На този фон обаче се забелязва и друг проблем. Липсата на родна продукция в големите търговски вериги, особено на плодове и зеленчуци.

„През годините българските производители на плодове и зеленчуци бяха подменени, защото интересите ни не бяха защитени още при влизането ни в ЕС.“ Това каза за Радио Варна Цветомир Цеков от Национална браншова камара "Плодове и зеленчуци". По думите му още с влизането ни в Единния европейски съюз не сме били равнопоставени с останалите държави от общността. Като последна присъединена държава и то под условие, получавахме в пъти по-ниско подпомагане на селското стопанство. Пряката конкуренция в общия пазар бяха сериозни кооперативни производства, щедро субсидирани от държавите. След това с търговските вериги влезе и това производство, допълни той:

Ние, неподготвени за този пазар, просто бяхме подменени. Давам ви пример - допреди няколко години в една от големите търговски вериги не се допускаше въобще българска ябълка. Почти не можеше да видиш български картоф. Има картофи от Франция, от Египет, Германия, от където се сетите, но не и от нашата страна. Ябълката италианска, полска, македонска, но не и българска. Българските правителства не са успели, не са поискали или са пропуснали, както прецените, не са защитили интересите на българските производители, така както са го направили властите в Словения или Словакия, където подобни търговски вериги са подписали договори, които осигуряват пласирането на определен процент от продукцията на съответните държави в чуждите супермаркети.

Парадокс на пазара - високи цени, а българският производител не може да получи достойна цена на продукцията си. Когато той не може да постигне тази цена и съответната печалба, а е на загуба, как ще намери мотивация да работи и да произвежда?

Той даде и обяснение защо идващата от Турция селскостопанска стока е с по-ниска себестойност:

Когато искаш да работиш, съответната община ти предоставя земя, трактори, които изплащаш с продукцията, която се изкупува, освен това има създадени огромни логистични предприятия,  които обединяват тази продукция, доставя се безплатна вода, въпреки водната криза в южната ни съседка. Освен това работната ръка е по-нископлатена, торовете са с по-ниски цени, към това може да се добави и географското положение на Турция. Реално те не ползват енергия за производство на домати, докато в България 60% от доматите са оранжерийно производство.

И понеже тези трудности са малко, ние сме постоянно във форсмажорни обстоятелства, оплака се председателят на Национална браншова камара "Плодове и зеленчуци". Например, „Напоителни системи“ вдигнаха цената на водата с няколкостотин процента и то непосредствено преди поливния сезон. Наши колеги, производители от Североизточна България, в района на Попово, Разград, там където е концентрирано производството на малини, ягодоплодни, цената е вдигната със 700-800%. Ако държавата може да си позволи да остави хиляди хора без традиционен поминък, ще бъде много жалко. И въобще е показателно дали има държавност, държавна мисъл и дали се наблюдават тези процеси някъде?

И още по темата. За първите 10 месеца на 2022 г. България е изнесла общо около 32 хиляди тона пресни зеленчуци, което е с 30% по-малко от предната година. В същото време, родната продукция от плодове и зеленчуци в българската магазинна мрежа е все по-рядко явление.

Цветомир Цеков каза, че хората масово се отказват от производство на зеленчуци и плодове, защото не виждат смисъл. Той допълни, че масово се изкореняват овощни градини, а засетите площи с някои зеленчуци миналата година са били по-малко с 20 до 30%.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Mental - варненските музиканти, според които да си щастлив значи да си свободен

Mental е варненска група, съставена от петима души, които се стараят да правят музика, която не влиза в етикети и в същото време не е прекалено крайна. Музикантите свирят метъл, но взимат и от други жанрове, и споделят с категоричност пред екипа ни : "Можем да свирим всичко".  Бандата е сформирана през зимата на 2023 г., а оттогава свирят главно..

публикувано на 25.07.25 в 17:00

С благодарност и чест: Радио Варна приема скулптура на Йордан Каранов за 90-годишнината си

По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..

публикувано на 25.07.25 в 15:25

25 юли - Лятна света Анна

На 25 юли Православната църква възпоменава Успение на св. Анна. Света Анна, майката на Пресвета Богородица, произхожда от свещеническия род на Левиевото коляно. Със съпруга ѝ Йоаким живеели в гр. Назарет, в Галилея, и до дълбока старост били бездетни. Търпели заради бездетството си много огорчения и обиди, но понасяли всичко смирено, уповавайки се на..

публикувано на 25.07.25 в 07:49

Блясък, магия и приключения – мюзикълът „Аладин“ покорява сцената на Летния театър във Варна

Във все по-богатата програма на Варненския фестивал ‘‘Опера в летния театър‘‘ едно заглавие изпъква пред останалите. Мюзикълът ,,Аладин‘‘ е най-новата продукция на ТМПЦ – Варна и заедно с мюзикълите ‘‘Дух‘‘ и ‘‘Парижката света богородица‘‘ е лауреат на програмата на фестивала. С премиерата си на 18 юни мюзикълът покори сърцата на..

публикувано на 24.07.25 в 15:50

Три дни празник в Университетската ботаническа градина в Балчик

Три дни ще празнува своята 70-годишнина Университетска ботаническа градина – Балчик от 25 до 27 юли, когато ще се проведе арт изложение сред цветята. Събитието се организира съвместно с фондация „Добруджа – история, традиции, култура“, като ще бъдат представени занаяти, изкуства, лични срещи с творците, образователни работилници като тъкане,..

публикувано на 24.07.25 в 14:21

Изчезват ли паметниците на културата във Варна?

Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници .  Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот.  В същото време има и не малко примери за..

обновено на 24.07.25 в 10:16