Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дарение навръх годишнината от рождението на Иван Драсов

Навръх годишнината от рождението на Иван Драсов Държавен архив – Варна представи документи, дарени от наследниците на съратника на Васил Левски. Дарители са семейство Ружа и Георги Димитрови. Днес е денят, в който се навършват 175 години от рождението на Иван Драсов.

Документите, които държавният архив във Варна получи днес от Ружа и Георги Димитрови, са пълна изненада, коментира директорът Владимир Владимиров.



"Донесоха ни ги буквално вчера. Писмата и снимките, буквално, са над 500. Изключително много писма. Има от преди Освобождението."


Писма, снимки, лични документи. Те са съхранявани от съпругата на Иван Драсов – Еленка Драсова. Тя предава една част от тях на Захари Стоянов. Разказът за историята им е на дарителят Ружа Димитрова.


"Една част е останала при нея и баба ми Мара Драсова Панчева, която също носи в сърцето си името на баща си, което е било много светло име за цялото ни семейство, е съхранявала тези документи. Това, което в момента предоставяме, са последните документи, които сме съхранявали. В този куфар, който изглежда по-стар отколкото са документите."

Винаги сме искали да възпитаваме родолюбие в децата си, продължава мисълта на Ружа Димитрова съпругът й Георги Димитров.


"В колекцията има снимки на Иван Драсов. Също и на неговите наследници. Примерно, когато той се е сгодил със своята бъдеща съпруга и след това кадри от сватбата."

На дарението присъстваха и децата на семейство Димитрови Гергана и Любомир.


Мястото на тези документи е в Държавен архив – Варна, категорично е семейство Димитрови. За да може най-малко изследователите на историята да имат достъп до тях.

Още истории, разказани от дарителите семейство Димитрови, чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ламбрин Сотиров и Юлия Бузилова

Новият календар "Стара Варна" отбелязва 120-годишната на пристанището

Двадесет и петото издание на календара „Стара Варна“носи заглавието „120 години модерно пристанище Варна“. Той съдържа 13 фотоса на маслени платна на Юлия Бузилова, които са нарисувани по уникални фотографии от живота на пристанището в началото на XX век.  Откриването на пристанището през 1906 г. е едно от знаковите събития, сложили началото..

публикувано на 25.11.25 в 13:45

Одобриха списъка със съдиите, които да разследват главния прокурор

12 наказателни съдии влизат в актуализирания списък от магистрати по механизма за разследване на главния прокурор и неговите заместници. Списъкът е одобрен от Наказателната колегия на Върховния касационен съд и вече е публикуван в специалната секция на сайта на ВКС. Ако Даниела Талева - първият български ад хок прокурор - не успее до 7 декември, когато..

публикувано на 25.11.25 в 13:44
Изтрита пешеходна пътека във Варна-център

Архитект: Няма ясна визия за пешеходната инфраструктура във Варна

Твърде смело ще прозвучи твърдението, че във Варна има ясна визия за пешеходната инфраструктура. Това мнение изрази архитект Максим Недков в предаването на Радио Варна "Новият ден". Той не отрича проблемите, но и не бърза да прави генерални оценки. По думите му липсва стратегически документ, който да зададе дългосрочна рамка. Работата се случва "на..

публикувано на 25.11.25 в 11:30

Частичният ремонт на настилката на Аспаруховия мост приключи по-рано

Ремонтът на асфалтовата настилка на Аспаруховия мост беше завършен за една нощ , съобщи заместник-кметът по инфраструктура Димитър Кирчев. Той поясни, че дружеството-изпълнител е осигурило значителен кадрови и машинен потенциал и е успяло да приключи ремонта за една нощ, а не за две, както беше обявено предварително. В 21 ч. снощи лично посетих обекта..

публикувано на 25.11.25 в 09:55
Николай Денков преди началото на Започна заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност при президента -  18 февруари 2025 г.

ПП организират протест срещу предложеното увеличение на осигуровките и данък дивидент

Протест срещу предложенията на кабинета за повишаване на осигуровките, на данък "дивидент" и въвеждането на нов софтуер за отчитане на продажбите на търговците от догодина, организират утре пред парламента от "Продължаваме промяната". В интервю за БНР съпредседателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" Николай..

публикувано на 25.11.25 в 09:01
Снимка: Фондация „Асоциация Анимус“

1 от всеки 3 жени по света е ставала жертва на домашно насилие

25 ноември се отбелязва като Международен ден срещу насилието над жени и момичета. Почти една на всеки три жени в света е била жертва на психическо и/или сексуално насилие поне веднъж в живота си, а през 2023 г. повече от 50 00 жени са били убити от партньора си или от член на семейството, показват данните на ООН - Жени. От организацията призовават за..

публикувано на 25.11.25 в 08:41
На светло

До обяд - слънчево, после ще се заоблачи

Днес сутринта на отделни места ще е мъгливо. Минималните температури ще са в широки граници, между 0° и 5° във вътрешността, по Черноморието от 6° до 11°. Вятърът от юг постепенно ще се усилва и видимостта ще се подобри. До обяд на много места ще бъде предимно слънчево, след което от запад ще се появи висока и средна облачност. Ще прониква по-топъл..

публикувано на 25.11.25 в 08:07