Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Куманов: Ветрогенераторите в Черно море застрашават туризма и риболова

2
Димитър Куманов
Снимка: Ани Петрова

Появата на ветропаркове в Черно море ще застраши риболова и ще бъде пречка за туризма. Това мнение изрази инж. Димитър Куманов от сдружение "Балканка". Той е един от хората, които стават причина да бъде спрян законопроектът, който регламентира изграждането на офшорни ветрогенераторни паркове..

Законопроектът е отхвърлен от Комисията по околна среда. Вносителите - две от големите партии в предходния парламент, го оттеглят, след като получават възражения. Опасенията на Куманов обаче са, че лобито, което стои зад законопроекта, няма да се откаже и този законопроект ще бъде внесен и в следващия парламент. Той има подозрения, че текстовете могат да минат през Закона за енергията от възобновяеми източници.

С отрицателни становища излизат от Министерството на земеделието и храните и Министерството на туризма, законопроектът бе изтеглен, защото вносителите разбраха, че ще се вдигне голям шум, посочи Куманов.

Според него перките ще окажат огромно негативно въздействие върху обитателите на Черно море. От една страна шумовото замърсяване при строителството и от друга - нискочестотния шум, който е опасен, както за хората, така и за рибите и най-вече за китоподобните..

При строежа и поставянето на фундаменти във водата и забиването на пилоти ще се вдигне много шум, който прогонва морските обитатели, обясни Куманов. От поставянето на перките ще пострадат и птиците, убеден е екологът. Като най-перспективни зони за изграждането на вятърните централи са посочени нос Калиакра, Варна и нос Емине. Координатите им засягат маршрута - миграционния път, на прелетните птици - Виа Понтика, изтъкна Куманов.

Ветропарковете могат да блокират и миграционните коридори на някои риби, каза още той. Рибарите от дребно-мащабния и крайбрежния риболов също ще бъдат засегнати, тъй като районите, в които ловят риба ще бъдат заети, така ще бъде съсипан поминъкът им, прогнозира екологът.

Най-голямо възмущение обаче у него буди начинът, по който ще се заплаща тази енергия.

"Идеята, която е залегнала в този законопроект, е толкова лобистка. Морското пространство, където се развива ветропаркът, ще се дава на концесия, а като част от търга, ще бъде сключен договор за разлика. Това означава, че в този договор е определена покупната цена на тази енергия и тогава, ако пазарната цена е по-ниска от нея - тогава държавата ще доплаща на инвеститора, а при при по-висока- обратното, обясни още Куманов. Той изрази предположение, че предвид корупционните практики, договорите ще бъдат изготвени така, че да облагодетелстват инвеститора", каза инж. Куманов.. 

Това той определи като равносилно на нерегламентирана държавна помощ.

На въпроса защо в Норвегия може да има ветропаркове, а тук - не, той бе категоричен, че там, в района на перките, не се развива туризъм, а промишленият риболов не е в близост до брега.

Куманов подчерта, че трябва да използваме принципа на предпазливостта и да се сравним с Гърция, в която няма нито една перка в морето.

Чуйте повече в разговора с Димитър Куманов:



По публикацията работи: Елисавета Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37

Варна - ключова спирка на бизнес форум, посветен на добрите практики сред брокерите

Варна бе избрана за последна спирка на бизнес форумите в рамките на проекта Real Estate Business Forum Center Works. Темата тази година е „Стандарти на бъдещето в средата на живота“, а целта е да се обсъди визията на местната власт за устойчиво развитие на градовете. Това каза за Радио Варна Снежана Стойчева - управител на компанията..

публикувано на 01.10.24 в 14:51

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 01.10.24 в 13:25

Добо Мързов: Музиката е универсалното лекарство!

На 1 октомври, когато светът празнува Музиката, Ви срещаме с човека, за когото тя, Музиката, е спасение и смисъл. (бел. ред. Във всеки един ред, в който думата "Музика" се спомене в този текст, тя ще бъде изписана с главна буква - заради силата, която има, и заради заряда, който носи тя за събеседника ни и за всички, които я обичат).  Добо..

публикувано на 01.10.24 в 11:40

105-годишната Евдокия Чочева: В Стара Варна утрото започваше с песен...

105 години навърши на 29 септември Евдокия Чочева - варненка, родена в Гръцката махала, и пазеща духа на Стара Варна в сърцето си. Вероятно най-възрастната варненка е неуморима и с  буден интелект, вълнува се от политическите събития и слуша от сутрин до вечер любимото Радио Варна. Пристрастието ѝ към БНР идва от това, че нейната сестра - Недялка Цанева,..

публикувано на 01.10.24 в 08:00

Урбанист от Дания: Веломрежата във Варна на места не е добре свързана

Морската градина на Варна е невероятна. Такова място нямат Копенхаген и други големи градове. Това сподели специално за Радио Варна датският урбанист Леон Легеланд, след разходката си с велосипед в морската столица.  “Устойчива градска мобилност - хора и публични пространства” беше темата на третото събитие от тазгодишното издание на “Форум за Варна”,..

публикувано на 30.09.24 в 07:20