28-то издание на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“ бе дадено днес в Концертното студио на Радио Варна.Заявки за участие в конкурса са подали около 400 певци, инструменталисти, камерни вокални и инструментални групи, народни хорове, оркестри и ансамбли от цялата страна. Те са представят в два раздела – възпитаници на училища с узичаване на фолколор и деца от школи по фолклор.
Журито, което ще оценява изпълненията, е в състав: председател – Димитър Христов – диригент на народен оркестър при БНР, преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, членове: Петьо Костадинов – оркестрант в оркестъра на БНР, преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, Ангел Добрев – преподавател, композитор гр. София, Костадин Генчев – композитор, аранжор, оркестрант в оркестъра на БНР, Ваня Монева – диригент на хор „Ваня Монева“, преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, Евелина Христова – певица, солистка на „Мистерията на българските гласове“ и „Ева квартет“, Гергана Костадинова – певица, солистка на „Мистерията на българските гласове“ и „Ева квартет“, преподавател.
И през тази година Радио Варна ще даде своя специална награда.
Първа на сцената беше поканена 11-годишната Елица Иванова, която изпълни две песни (вж.галерия). Тя изучава народно пеене от около година в школата на Росица Желязкова, която е възпитаник на НУИ“Добри Христов“-Варна, специалност „народно пеене".
Целта на конкурса, чийто организатор е ЦПЛР – ОДК Варна, е да издирва и популяризира млади таланти, да утвърждава и приобщава младото поколение към традиционната българска култура.
Имахте честта да се представите първа в 28-то издание на конкурса „Диньо Маринов“, какво беше чувството?
Елица Иванова: Беше много приятно. Преди това се притеснявах, но излязох и нямаше никакво притеснение след това.
Успяхте ли да шпредставите двете песни както искахте, така както са ви учили?
Е.И.: Да, успях.
За първи път ли сте на този конкурс?
Е.И.: Да, но съм участвала в много други конкурси.
Кажете ни за вас – на колко години сте, от кога пеете и кой ви обучава?
Е.И.: На 11 г. съм от село Страшимирово. Обучавам се при Росица Желязкова от м.г.
Г-жо Желязкова наблюдавах ви, че докато вашата ученичка пееше на сцената, вие си припявахте много тихо в публиката. За вас каква е емоцията да бъдете на това представяне?
Р.Ж.: Чувставм се супер доволна. Малко я набутах като казах да излиза първа, тъй като тя очакваше да бъде пета (б.ред. първия участник по списък отсъстваше). Но, тя се представи по-добре от очакваното дори и съм много доволна!
Откога работите заедно?
Р.Ж.: От миналото лято. Имам нова школа в с.Тополи с 10 деца. И вече ходим по конкурси и концерти. С най-големите две се представяме на това издание на конкурса „Диньо Маринов“, а другите като порастнат.
Има ли бъдеще народното пеене и изобщо фолклора, като сцена и като търсене от публиката?
Р.Ж.: Аз лично очаквах, че няма да се случат нещата, понеже докато учих „народно пеене“ в НУИ“Добри Христов“-Варна фолклорът беше замрял. Но откакто започнаха повече конкурси, консцерти, събития и фолклорът се разразстна, разцъфна направо. Сега имам надежда, че всичко ще се нареди и ще е както преди. И ние ще подпомогнем за това.
Вие сте съвсем млада, кога завършихте?
Р.Ж.: Преди три години, сега съм последна година в Колежа по туризъм във Варна и разработвам моята школа по народно пеене. Знам, че съм млада, но съм много запалена и знам, че мога да постихна много с тези деца.
Вие участвала ли сте в конкурса „Диньо Маринов“?
Р.Ж.: Участвала съм много, от 3-ти до 12-ти клас. Това е конкурсът, който съм приемала най-сериозно, защото сме варненци и трябва да се представеим добре на нашия си конкурс да покажем на другите ние какво можем.
Музикално пътешествие през близки и далечни земи – това обещават концертите „Музиката на България и Ирландия в едно“. Ирландско-българското дуо „Келтора“ в състав Томас Кийтинг и Лора Паносян ще представи музикална програма, съставена от авторски аранжименти на популярни и обичани български народни мелодии, вплетени с жизнерадостните ритми и приказно..
Интервю с Marco Mendoza (екс-WHITESNAKE, екс-THIN LIZZY, екс-THE DEAD DAISIES) Басистът Marco Mendoza е бил част от групи като BLUE MURDER, THIN LIZZY, WHITESNAKE, BLACK STAR RIDERS, THE DEAD DAISIES, JOURNEY. Работил е с Ted Nugent, Bill Ward, John Sykes, Tommy Shaw, Tim "Ripper" Owens и кой ли още не, и кой ли още да. На 22 и 23 декември..
На 15 декември, неделя, в пространството за изкуство „Ателието“, двама млади автори представиха съвместна изложба живопис, рисунка и фотография. Това са Кирил Стефанов и Даниел Колев. Двамата са приятели от години. За съвместната им проява са избрали името „Изложба“. Нищо повече и нищо по-малко, както твърди Кирил Стефанов. "Той показва фотографии от..
Силна година изпращат българските киносалони. Това се дължи до голяма степен и на успеха на филма "Гунди - легенда за любовта", излязъл в средата на октомври. Това обобщи за Радио Варна председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев. Той е съсобственик на новата киноверига, която ще отвори врати във Варна на 21 декември. Деветте..
Ако проeктобюджетът за 2025 година бъде приет, следващата година дефицитът ще нарасне лавинообразно, бедните ще станат още по-бедни, а богатите - по-богати. Такава прогноза направи Иван Костов - бивш министър на финансите и бивш министър-председател. Той сравни ситуацията с 1994 година и времето на правителството Жан Виденов, когато по думите му е..
Помагалото „Феноменът художествена деформация в детското изобразително творчество" – научно издание, предназначено за учители от специалността „Предучилищна и начална училищна педагогика“, както и за широк кръг читатели, излезе на бял свят, след като в средата на тази година от общинския бюджет на Балчик бяха отпуснати средства за издаването му...
Няма ясна представа какво се случва със средствата, отпускани за общинското предприятие „Градски транспорт“, каза за обзорното предаване „Позиция“ общинският съветник от ПП/ДБ Михаил Луков. Според него одитът на дружеството е описал една позитивна картина, която не отговаря на действителността. „Има много критики към ТАСРУД, но те си изпълняват..