Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Национална карта на енергийната бедност поискаха експерти от кандидат-депутати

До 2024 г. трябва да имаме Национална карта, отразяваща къде е съсредоточен проблемът с енергийната бедност, да заложим и мерки и инструменти за преодоляването й. Това ще е една от важните задачи на следващите Парламент и НС. След това ще настъпи много по-интензивна част на енергийния преход в ЕС, която ще обхване отоплението на домакинствата и транспорта по новите мерки от пакет 55. За това предупреди Апостол Дянков, ръководител на програма “Климат и енергия” във WWF.

Той беше сред участниците в тематична кръгла маса “Мисия Енергиен преход: Решения от експерти и политици”. В дискусията се включиха представители на всички партии, кандидатстващи за вота на избирателите на 2-ри април. Целта на дискусията беше какво може да направят 49-то НС и следващото редовно правителство

Енергийната бедност ще се реши с оздравяване на икономиката, с политики за повишаване на доходите и преход към енергетика на най-ниската цена. Това бяха основните тези, изразени от политиците.

Имаше предложение също 49-я Парламент да поеме ангажимент да бъдат осигурени пари за саниране на всички кандидатствали, до крайния срок - 31-ви май т.г.

Ако интересът е голям и се окаже, че заделените към момента средства по програмата не са достатъчни.

Имаме готов и интегриран план „Енергетика и климат“, който също до края на юни трябва да бъде актуализиран и да разглежда аспекта на енергийната бедност. И така, ако има политическа воля, мотивация и съгласие между политическите сили, може скоро да говорим по-малко за енергийна бедност у нас, отбеляза Апостол Дянков.

Трябва да има вицепремиер по климат и зелена трансформация, вкл. експерти с тази задача във всяко едно министерство, изразиха мнение още участниците в дискусията.

А други, отбелязаха, че е достатъчно съществуващата Агенция за устойчиво енергийно развитие да работи ефективно.

Инициативата “Мисия Енергиен преход” цели да помогне на страната ни, която изпитва сериозни затруднения във всички ключови направления на енергийния преход -  българската икономика е най-енергоинтензивната икономика в Европа - 3,5 пъти над средните нива; България е страната с най-голям брой енергийно бедни домакинства в ЕС(28%); у нас липсват политики в подкрепа на развитието на един от ключовите елементи на енергийния преход - енергийните общности за възобновяема енергия; след като изгубихме 200 милиона лева за въглищните региони, сега се намираме пред риск до средата на годината да изгубим още 1,5 милиарда лева, предвидени за икономическото развитие на Стара Загора, Перник и Кюстендил; в България продължават да преобладават неустойчивите форми на използване на биомаса за енергийно производство, което поставя сериозни рискове пред опазването на биоразнообразието; липсва национална комуникационна стратегия, която да обясни по разбираем начин необходимостта и ползите от енергийния преход, както и да представи в лесен и обобщен вариант различните мерки за подкрепа на бизнеса и на домакинства.

Затова през февруари Коалиция “За зелен рестарт” събра 50 от водещите български експерти в специално събитие за генериране на идеи за подпомагане на енергийната трансформация на България. В инициативата се включиха експерти от науката и гражданския сектор, представители на бизнеса, комуникационни експерти и социолози, както и специалисти от държавната администрация и представители на въглищните региони. Организатор на дискусията бяха Коалиция “За зелен рестарт” - MOVE.BG, WWF-България, “Грийнпийс”-България и “Институт Кръгова Икономика”.


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на Варна Благомир Коцев

Кметът Благомир Коцев: Повишаването на такса "смет" има само една цел и тя е по-чист град

От една страна няма как да съм доволен от повишаването на таксите за граждани и фирми, но от друга вдигането на таксата за битови отпадъци във Варна се превърна в абсолютна необходимост, ако искаме да подобрим чистотата на града. Така кметът Благомир Коцев коментира днешното решение на Общинския съвет за увеличение на ТБО, цитиран от общинската..

публикувано на 19.12.24 в 18:48
Кирил Петков

Привлякоха като обвиняем Кирил Петков по делото за ареста на Борисов

Днес в 17 ч. Кирил Петков е получил призовка и е привлечен като обвиняем по делото за ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова.  Той определи делото като "политическа атака" срещу ПП, предаде БНР. "От днес вече съм обвиняем", каза в изявление в кулоарите на парламента Кирил Петков. Според него не е случайно, че прокурор по..

публикувано на 19.12.24 в 18:20

ВиК-Варна търси 30-50 млн. лева, за да има достатъчно вода през лятото

Всички дейности по водния цикъл в района на Двете кули във Варна ще приключат в средата на януари , съобщи директорът на ВиК дружеството в града Веселин Русев. Кръстовището на входа на Варна от магистрала "Хемус" ще бъде отворено преди празниците. До края на седмицата се асфалтира в района, а още в петък ще бъде напълно възстановено..

публикувано на 19.12.24 в 17:06

Окончателно: Вдигат с 53% такса "смет" във Варна от 1 януари

Такса "смет" да бъде увеличена с 53% за физически лица от следващата година гласуваха общинските съветници по време на последното за тази година заседание на местния парламент. "За" гласуваха 32-ма, "против" 18, а "въздържал се" - един. Предложението за вдигане на размера на таксата за битови отпадъци предизвика сериозни дебати в залата, които..

публикувано на 19.12.24 в 15:30
Снимката е илюстративна

1,5 милиона лева ще струва основният ремонт на част от пътя Долище-Варна

Проектантски екип започва работа следващия месец, за да бъде в рамките на 2025 г. основно ремонтиран участъкът от пътя с. Долище-Варна. Това съобщи за Радио Варна Димитър Кирчев, заместник-кмет с ресор "Инженерна инфраструктура и благоустрояване".  Жители на село Долище започнаха петиция с настояване за ремонт на пътя до Варна Догодина..

публикувано на 19.12.24 в 15:25

Центърът по оцеляване на море във ВВМУ с първа награда от конкурса "Сграда на годината"

Три варненски сгради бяха отличени по време на церемонията "Сграда на годината".  Центърът по оцеляване на море във Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" е победител в категорията "Социална инфраструктура, Култура и образование". Съоръжението представлява дълбоководен басейн с площ 12,50 на 25 метра и дълбочина между 3 до 5 метра...

публикувано на 19.12.24 в 15:20

Боцманат - Балчик търси нова сграда, ИАРА взима Морска гара

С решение на областния управител, по искане на Морска администрация – София, сградата на боцманата в Балчик е предадена за ползване на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. Това съобщи Валентин Енчев – директор Дирекция "Морска администрация - Варна", под чието ръководство е структурата, в отговор на въпроса какво е бъдещето на звеното в..

публикувано на 19.12.24 в 15:07