Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква е историята на първите грамофонни плочи, записани във Варна и кой е Стоян Бешков?

Ценно дарение получи Музеят за нова история на Варна.

Проф. Венко Бешков, внук на Стоян Анастасов Бешков - дългогодишен учител по музика във варненската мъжка гимназия „Фердинанд I”, дари четири оригиналните грамофонни плочи, на които са записани вокални изпълнения на неговия дядо.

Записът е направен през 1906 година във Варна от германската фирма „Одеон Рекърдс“ и е първият подобен в морския град.

С проф. Венко Божков разговаря Светлана Вълкова:

Разкажете ни първо за своя дядо.

Моят дядо, Стоян Бешков, е родом от Свищов. Заминава след завършването на гимназията в Одеса, Русия, където учи оперно пеене. След това решава да стане учител по музика във Варна, с което избира скромния път на учител по музика в България, вместо кариера на тенор във Виена. Тук като учител преподава музика и руски език в Мъжката гимназия. Бил е много строг с учениците си. Имайте предвид, че боят тогава не е бил забранен, бил е възпитателно средство. Когато е минавал по улицата, са казвали: "Бешков иде!". Имал е авторитет, и то не само заради боя. (усмихва се). Имал е авторитет, бил е с чувство за хумор, с поведение и нравственост за пример. Той е създател на черковни ученически хорове във Варна и се е занимавал с това през цялото си свободно време. Създал е семейство - има 4 деца. Оставя един нравствен пример за всичките си потомци.

Вашият дядо е автор на музиката на първата приспивна песен след Освобождението.

Да, казва се "При люлката". Дядо ми отдава целите си сили и възможности в полза на България. Когато вече на стари години неговите синове са го питали дали не съжалява, че е избрал този път, той е казал, че в никакъв случай не съжалява.

А Вие имате ли лични спомени с него?

Не. Той е починал през 1930 г., а аз съм роден през 1946 г.

Разкажете ни за дарението.

Това са четири грамофонни плочи, записани през 1906 г. Те са изцяло с негови изпълнения, както и на негова музика. Това са народни песни, авторска композиция - песента по стихотворението на Ботев за обесването на Васил Левски, песни на Добри Христов, както и руски романси. Решихме със сестра ми, че е най-добре те да бъдат във варненския музей, вместо да се загубят някъде, след като ние си отидем. Даряваме на музея и песнопойка с песни по стихотворенията на Ботев и Вазов. Това са битови писмени неща, които са добре дошли за един музеен работник, който да се рови в тях. Имам още неща в София - ще обсъдим какво още би било интересно.
Дарявате и учителския му бележник.

Да, това е тефтерчето, където е писал оценките на своите ученици.

Искам да спомена и малко за делото на моя баща - инж. Николай Бешков, който е написал история за електрификацията на Варна, както и за чичо си, акад. Анастас Бешков, географ, под чиято инициатива и предложение се изгради пристанището Варна-Запад. Това са примери за мен - дядо ми, баща ми и този мой чичо, че човек трябва да бъде почтен, полезен и добър, колкото може!


За стойността на дарението Светлана Вълкова разговаря и с уредника в Музея за Нова история на Варна Тео Роков.

Разбрахме, че дарението е на плочи, записани през 1906 г. във Варна. Звукозаписната история на България обаче започва малко по-рано.

Да, сведенията, с които разполагаме, са от периодичния печат, от началото на 20. век. Започва с реклами на грамофонни апарати и плочи - за времето тогава да се купят грамофонни плочи е било някакъв лукс. В момента всичко е достъпно. Първите записи на грамофон в България са през 1904 г на Димитър Попиванов, който по онова време е бил учител по музика в София. По-късно става оперен певец, един от основателите на Софийската опера и Музикалната академия. Песента е "Майка Стояна люляла" - един запис на френската компания "Пате" (апаратите, които са продавали, са ги наричали "Патефони"). Вторият известен запис в България е от 1906 г., направен е в Пловдив. Записан е от Александър Краев, изпълнение на възрожденски песни. В края на август 1906 г. представители на немската компания  "Одеон Рекърдс" записват местния учител Стоян Анастасов Бешков - създател на Хора на момчетата от Мъжката гимназия. По-късно Бешков е създал Хора към Катедралния храм "Св. Успение Богородично" във Варна. Той написва три известни сборника с ноти - песни, някои от които и днес се пускат по Българското национално радио. На дарените плочи той записва солово изпълнение в акомпанимент на клавирен инструмент (пиано). Тези плочи са едни от първите в страната, в които има запис на музикален инструмент. А друг любопитен факт е, че те са двустранни - първите двустранни плочи у нас са записани във Варна.
В какво състояние са плочите?

Те не са от виниловите плочи, при всяко просвирване релефът им се изтърква и няма да се просвирват. Видимо е как, като се придвижва стоманената игла, се изглажда релефът. Тези плочи са били с ограничено време на употреба - ще разчитаме на дигиталния запис, трябва изчистване на фона, леко е глух, но това е духът на времето! Няма как да е стерилно! Чува се специфичното пукане на плочата - така се пренасяме в начелото на 20. век и се усеща музикалният дух във Варна!



По публикацията работи: Олга Карова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00