Надграждане в системата за електронно правосъдие - т.нар. Единен портал за електронно правосъдие, ограничава достъпа до права на гражданите и представителите им. За това съобщават адвокати в сигнал до Висшия съдебен съвет (ВСС), както и до Министерствата на правосъдието и на електронното управление.
Казусът засяга десетки хиляди души, коментира адв. Гергана Върбанова, която е сред подалите сигнала.
Причината?
По презумция, Единният портал за електронно правосъдие (ЕПЕП) осигурява достъп не само на адвокатите, които в страната са около 14 хил., но и на всички граждани, които водят граждански и наказателни дела, т.е. са страни по тях, и които след проста регистрация можеха да имат достъп до делото си - да следят движението по него, както и документите, които са представени.
След последното надграждане на ЕПЕП обаче, достъпът до системата става възможен само и единствено за граждани и адвокати, които разполагат с по-старата технология за електронен подпис (КЕП) на устройство тип "флашка".
На практика се стигна до рязко ограничаване на права и достъп до електронно правосъдие не само на адвокати, но и на всеки един гражданин, и то при условие, че няма никакви законови изисквания за подобна стъпка, пояснява адв. Върбанова.
Системата освен това изцяло изключва достъп до нея посредством по-съвременна технология като облачните електронни подписи. Такива страната има издадени около 1 милион.
Т.е. ние трябва да задължим 1 млн. души да отидат и да си купят подпис на флашка, т.е. да се върнат технологично назад. Налагат се разходи, които не са по изискванията на обществената поръчка, категорична е Върбанова.
За мащабността на казуса говорят и обобщените публични данни на Висшия съдебен съвет.
Само за първото полугодие на 2022 г., в българските съдилища са постъпили над 255 хил. дела, разглеждани са повече от 388 хил. дела, от които приключени са 263 хил., а 124 хил. дела са останали висящи. Сравнено с данните за последните три години, цифрите са съпоставими и в предишните 2021 и 2020 г., Така може да се предполага, че ще са съпоставими и за настоящата 2023 г., т.е. няколкостотин дела, с десетки и десетки хиляди граждани и юристи, като част от двете страни във всеки един съдебен процес.
В обществената поръчка за надграждане на ЕПЕП изрично е записано, че трябва да се запази досегашният достъп до портала с потребителско име и парола. Не е заложено това да се прави с КЕП с флашка, уточняват юристите.
По думите на адв. Върбанова, разработката влиза в противоречие и с наредбата на ВСС, която урежда достъпа до портала за електронно правосъдие, както и начина, по който той функционира. Не са спазени и техническите спецификации към обществената поръчка, казва тя.
Освен ограничението да трябва да си купиш КЕП на флашка, за да достъпиш електронното правосъдие, има и други проблеми с надграждането на системата
До момента порталът е достъпван от всяко смарт устройство - лаптоп, таблет, мобилен телефон. Сега това също е невъзможно, тъй като флашката - тъй като има драйвери, може да се инсталира само на стационарен компютър или на лаптоп.
Проблемен се оказва достъпът до портала за е-правосъдие и от различни браузъри като chrome и firefox, да не говорим за opera или safari.
Накратко - електронното правосъдие у нас се оказва достижимо само от компютър или лаптоп с конкретна операционна система и конкретна технология за електронен подпис.
Отделно, ако все пак гражданинът X успее да влезе в портала, най-съществените функции като заявяване на документи или на самото дело също се оказва, че не работят. Не могат и да се подписват документи, защото системата се бъгва, поясняват юристите.
Иначе, обществената поръчка за надграждане предвижда още влизането в ЕПЕП да остане достатъчно опростено - с потребителско име и парола. Отделно от това държавата е разработила схема за електронна идентификация така че да може всеки публичен орган да ползва електронни услуги - ПИК на НОИ. на НАП, на НЗОК, която лесно да бъде интегрирана от всяка институция в държавата, така че да осигури достъп до електтронни услуги, вкл. и до електронно правосъдие.
Може да видите и да прочетете сигнала до ВСС и двете ведомства в линка.
Сигнал във връзка с оптимизация на портал за е-правосъдие.
Целият разговор с адв. Гергана Върбанова може да чуете в звуковия файл.
По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..
Постоянно се появяват нови хранителни добавки за отслабване. Но една билка успя да устои на времето и да запази доверието на потребителите – цикорията . Изсушен и смлян на прах, коренът от цикория не само потиска глада, но и подхранва полезната чревна флора, подпомагайки здравословното отслабване и цялостния баланс в организма. Какво е..
Йордан Каранов е български певец, вокален педагог, музиковед, завеждащ музикалния отдел на Радио София през 30-те години на ХХ век. От средата на септември 1944 г. до март 1950 г. е началник на Радио Варна. Два важни момента в развитието на Радио Варна са свързани с неговото име – превръщането на медията в център на музикалния живот на Варна и..
На 28 юли светът отбелязва Световния ден за борба с хепатита. Датата е посветена на повишаването на информираността относно вирусните хепатити, които засягат над 350 милиона души по света. Тази година кампанията се провежда под мотото „Hepatitis: Let’s Break It Down“, като основен фокус е премахването на социалните, икономически и системни бариери,..
Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото. Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в..
На 27 юли имен ден празнуват Милчо, Милчена, Милен, Милена, Милетин, Милица, Мирена, Милина, Миленко, Добри, Добрин, Добриян, Добра, Добрина, Добринка, Добрияна, Пантелей, Панчо, Панто, Панка. Днес Православната църква чества Св. великомъченик Пантелеймон . Днешният празник се нарича Пантелей пътник, защото на този ден прелетните птици..
Общинският приют за безстопанствени кучета в с. Каменар ще се включи в пилотното издание на фестивалното изложение „Порода любов“, което ще се проведе на 26 юли на входа на Морската градина във Варна (площад „Антон Новак“) от 10:00 до 22:00 часа. Изложението има за цел да обедини природозащитни организации, които полагат грижи за четириногите,..