Символиката при цветята е богата.
Жълтите цветове олицетворяват приятелство, а не омраза, особено при розите.
Орхидеите са кралиците на Колумбия, подаряват се за любов.
Стрелицията е цветето на обречените. Който подари стрелиция, се врича на човека, на когото го подарява, завинаги.
Дори понякога подобни флорални сюжети с житейски връзки се получават между снахи и свекърви.
В прикачения звуков файл ще чуете за една такава сплотяваща история, разказана от Mарина Рокова.
Димитровчетата например са подходящи за косата на булката.
И още много асоциации и значения има в цветята. Стига човек да ги търси, ще ги открие.
Цветето Стрелиция, известно още като Райска птица е едно от най-красивите екзотични цветя родом от Южна Африка.
Като едно от най-необичайно изглеждащите цветя, използвани за аранжиране и букети, Райската птица има различни послания и носи специфична символика:
*** годишнина от сватбата;
*** свободата и възможността да се пътува (това послание идва от приликата ѝ с птица в полет);
*** великолепие, високи постижения и успех;
*** кралско величие;
*** земен рай;
*** оптимизъм за бъдещето;
***вярност в романтична връзка.
Движението на острите листенца на цветето наподобяват грациозното отлитане на ято птици.
Комбинацията от ярки цветове на Райската птица дават усещане за енергия и страст.
Общото име на цветето идва от невероятната му прилика с птица, докато научното наименование е взето от името на Кралица Шарлот от Мекленбург – Стрелиц. Внасянето на цветето във Великобритания става по времето на Кралица Шарлот и Крал Джордж III, поради което кралският градинар кръщава цветето на кралицата.
Наближават светлите празници Лазаровден и Цветница. Пролетта във Варна, макар и като ледена кралица на този етап, се очаква да разцъфне и да стопли настроението ни с цвят.
Озеленяването в морската градина е факт, но не така богато както предходни години.
Има хора, които събират опит в чужбина и са в очакване да го приложат у нас.
В следващите минути ще ви срещнем с Марина Рокова, която по професия е флорален дизайнер.
Как започва споделя пред репортера ни Ваня Славова:
На Лазаровден се берат върбови клонки, които се използват за закичване и правене на венци на следващия ден – Цветница или Връбница. На този празник в църквата се отслужва молитва и се благославят върбовите клонки, които след това вярващите отнасят у дома си здраве. С тях се закичват портите или входните врати. Върбовите клонки символизират палмовите, с които е бил посрещнат в Йерусалим Исус Христос. В българската фолклорна традиция са преплетени елементи от езическите ритуали и християнската религиозна система, но съществуването им е синхронно и доказано устойчиво във времето.
Ето някои цветя и мястото им в народните вярвания.
1. Босилек
С босилека са свързани много поверия и легенди. Той е широко представен в поетичната традиция и обредите на българите. Заради употребата му през цялата година народът вижда в босилека вечнозелено растение, символизиращо непреходността. Често китка босилек се носи на родилката заради вярването, че гони злите сили и болестите, пречиства и оздравява. Цвете, на което народното вярване приписва предпазна и продуцираща сила. Босилекът е широко представен в поетичната традиция и обредите на българите. Белият цвят и хубавият мирис на босилека, който се запазва и след изсъхването му, го определят като символ на младостта, хубостта и здравето. Заради употребата му през цялата година народът вижда в босилека вечнозелено растение, символизиращо непреходността. Смята се любимо цвете на момите, възпявано в народните песни с епитетите „ран“, „росен“, „ситен“, „миризлив“. Момината градинка е немислима без босилек. С китка от босилек момата се кичи и я дава на момъка в знак на любов. Много често в песните босилекът се отъждествява с мома или момък. На сватба младата невеста поръчва на майка си да полива босилека в градината й: „Сутрена с росица /на пладне с водица/, а вечер със слъзици.“ На Йордановден свещеникът ръси от кръстената вода с китка босилек по домовете за здраве. Босилекът се слага като апотропей върху шапката на новороденото и кърпата на родилката. С босилек забъркват брашното на засевки. Босилек се използва при украса на сватбеното знаме и кумовото дръвце. Стръкове босилек забучват като украса върху коледни хлябове. Босилек се размесва със семето за посев. Босилек слагат при мъртвеца. Употребява се често и в народната медицина за кадене на болни и при баене.
2. Невен
Невенът се носи от момите и невестите за да не ги напакостят змейове и самодиви. Предпазва от лоши мисли.
3. Здравец
Здравецът е символ и на спокойствието и хармонията. Символ на здраве, възпят в не една народна песен. Присъства в повечето празнични ритуали: раждане, изпращане на път, посрещане на булка, годежи и сватби.
4. Иглика
Игликата пази от лоши очи и магии. Тя е символ на чистотата и обичта между младите хора, на пролетта и надеждата. В народните традиции китка сплетена от иглика изпълнявала ролята на амулет.
5. Божур
Божурът е почитано моминско цвете, пазител на доброто. Според народните обичаи предпазва от лоши мисли и погледи, от злини и уроки, от магии. Подарява се за здраве, красота и дълголетие.
6. Трендафил, Ружа
Трендафилът се кичи за хубост, младост и радост. Носи се и се подарява при раждане, кръщене,сватба, годеж и др.
7. Омайниче
В народните вярвания Омайничето се почита като билката, която омайва човека в несвястна любов.
8. Перуника
Според народните поверия, която мома има китка от перуника, тя омагьосва всички момци.
9. Тинтява
В традиционните вярвания Тинтявата има много голяма магическа сила за раздяла.
10. Разковниче
В народната митология Разковничето има положителна магическа сила и пред него се отварят железни врати и тежки ключове. Носи любов, щастие и късмет на този, който го открие. Веднъж откъснато, не бива да се пречупва, за да не изгуби магическата си сила.
Босилекът и розмаринът присъстват почти винаги, където се събират много хора, защото предпазват от вирусни и бактериални заболявания.
Първите булчински букети са били от босилек.
При погребения се използват или и двете или само розмарин, защото той наподобява аромата на тамян.
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...