Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Залагат кила на втория многоцелеви кораб за флота през юни

| обновено на 06.04.23 в 13:50

През юни предстои залагането на кила на втория многоцелеви модулен патрулен кораб за Военноморските сили. Това съобщи командирът на ВМС  контраадмирал Кирил Михайлов, който посрещна командира на албанските Военноморски сили контраадмирал Аднанд Агастра. 

"Това е историческо посещение за нас - за първи път командващ на албанските военноморски сили пристига на официално посещение у нас. Връзките между Албания и България са отдавна - много пъти офицери от албанските военноморски сили са участвали в Международното учение "Бриз", включително и адмирал Агастра преди време. В момента в България албански военнослужещи участват в многонационалната бригада с рамкова държава Италия. Развитието на нашите отношения е в една възходяща посока", акцентира контраадмирал Кирил Михайлов.


Килът на първия многофункционален кораб бе заложен на 17 юни миналата година.


По думите на контраадмирал Михайлов, строителството на многоцелевия патрулен кораб върви по план. "Днес следобед ще имаме възможност да посетим Корабостроителницата и да видим на място напредъка. Всичко върви нормално сега", допълни той. 

Контраадмирал Аднанд Агастра допълни, че българските фирми са поканени да кандидатстват за строеж на кораби в Албания. "В усложнената среда на сигурност в днешно време сътрудничеството в областта на сигурността е нещо изключително важно.  Използвам възможността да открия възможностите за сътрудничество в областта на морската сигурност като страни-членки на НАТО и на Балканите", посочи Аднанд Агастра.

Припомняме, килът на първия многофункционален кораб бе заложен на 17 юни миналата година с официална церемония. Плавателният съд трябва да бъде завършен през 2025 година, а година по-късно - и вторият.  През лятото на вода ще бъде спуснат корпусът на първия кораб.

Чуйте повече в репортажа на Даниела Стойнова:





По публикацията работиха: Олга Карова, Елисавета Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Комисията по ваксините в САЩ спря препоръките за ежегодна Covid ваксинация

Консултативната комисия по ваксините в САЩ взе решение да спре да препоръчва всички възрастни да се ваксинират ежегодно срещу Covid-19. Досега препоръчителната ваксинация срещу Covid-19 беше официално одобрена за повечето американци. Американските медии припомнят, че министърът на здравеопазването Робърт Кенеди-младши уволни всички 17..

публикувано на 20.09.25 в 12:04

Трима души починаха в Австралия след срив в мрежата на мобилен оператор

Трима души починаха в Австралия, след като не успели да получат спешна медицинска помощ заради срив в мрежата на мобилния оператор "Оптус" (Optus), предаде Франс прес. Повредата, станала в четвъртък вечерта, засегна три от шестте австралийски щата и продължи 10 часа. В резултат са починали бебе на 6 седмици и 68-годишна жена в Южна..

публикувано на 20.09.25 в 11:40
Летище

Летищата в Берлин и Брюксел предупредиха за закъснения заради кибератака

Летищата в Берлин и Брюксел страдат днес от последствията от кибератака, предаде ДПА. Според съобщението на сайта на летище Брюксел компютърната система на доставчик на услуги за регистрация на пътници е била атакувана снощи. Очакват се значителни нарушения в работата на летището, предупреждава се и за закъснения и отмeняния на полети...

публикувано на 20.09.25 в 11:22
Стойчо Стойчев

Политолог: Сблъсъците, предизвикани от ПП-ДБ, са "политическа хореография", а не отговор на обществена реакция

Парламентарните сблъсъци, които коалиция „Продължаваме промяната - Демократична България" организира в опит да изгради образ на автентична опозиция, са по-скоро „политически пърформанс“, отколкото отговор на реални обществени настроения. Напрежение има само в парламента, а не сред обществото. Това заяви политологът Стойчо Стойчев в интервю за..

публикувано на 20.09.25 в 11:10

Във Варна поставят контейнери за събиране на дървесни отпадъци от домакинствата

На 20 септември (събота) на две локации в града ще бъдат поставени отново специални контейнери на „Кроношпан България“ за събиране на дървесни отпадъци, образувани от домакинствата – дървесни плоскости, мебели (шкафове, гардероби, маси, столове – без текстилна част), врати, дървесни опаковки. Местата са: район „Приморски“ - паркинг пред УМБАЛ..

публикувано на 20.09.25 в 10:30

Пожарът край Девня е овладян, но в района има голямо задимяване

Пожарът в района на бившия содов завод край Девня е овладян, но в района има голямо задимяване. Това съобщиха от полицията. Най-вероятно все още има тлеещи огнища в гората в местността "Балтата". Три екипа на пожарната са на място и очакват с техника от въздух да се видят точните огнища, допълват от полицията.  Сухи треви горят до стария..

публикувано на 20.09.25 в 09:12
Ваня Григорова

Ваня Григорова ще участва в среща за пенсионната система във Варна

Среща с председателя на сдружение „Солидарна България“ Ваня Григорова ще се проведе от 17:00 ч., в арт салона на Радио Варна. Срещата е в рамките на кампанията, която сдружението организира по повод евентуални промени в пенсионната система. „Пенсиите са въпрос, който касае абсолютно всеки български гражданин, а в дневния ред на политиците..

публикувано на 20.09.25 в 09:05