Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба представя изборните и социални закони от края на 19 век

Изложбата "Златни страници" дава началото на Седмицата на правото в Икономическия университет във Варна

С изложбата „Златни страници“ беше официално открита днес Седмицата на правото в Икономическия университет във Варна.

Традиционната изложба е разположена в читалнята на библиотеката във висшето учебно заведение на 6-тия етаж. Тя представя колекция от книги и други материали свързани с историята на правната наука и практика и съдебните решения още от края на XIX-ти и началото на XX век.

Един от акцентите в изложбата е изборното законодателство. Това сподели по време на откриването директорът на университетската библиотека Яна Донева.

"Извадили сме от нашия фонд избирателни закони от периода между 1907-ма и 1931-ва година", коментира Донева.

Социалното законодателство също заляга като основна тема в изложбата с различни документи и издания.

"Първото издание е от 1946 година и е за социално законодателство, пенсионни и други закони. Също така има и вестник "Юридическа мисъл и право" от 1921 година", допълни още директорът на библиотеката. Изложбата "Златни страници" запознава и с различни правни норми и закони в периода между Първата и Втората световна война. Могат да се видят различни закони, свързани с войната, настаняване на бежанци, градска мобилизация или данъкът печалба по време на военни действия. В изложбата са поместени и някои полицейски заповеди от този период.

Две издания на Конституцията на Република България от 1885-та и 1907-ма година също привличат вниманието на гостите на библиотеката и най-вече на студентите от специалност право.Някои от тях присъстваха на откриването и се запознаха с материалите, чрез които могат да направят крачка назад във времето и да изследват правната история на България. Те бяха категорични, че благодарение на изложбата ще научат много нови неща.

"Много ми е интересно да видя как правото може да се свърже с миналото и да разбера как е било преди", коментира един от студентите.

Седмицата на правото продължава до 12 април, а в програмата й залягат още няколко събития. Сред акцентите са и двете публични лекции, посветени на изкуствения интелект и дигитализацията в съдебната система, каза доц. Андрияна Андреева, която е ръководител на катедра „Правни науки“.

Първата лекция ще бъде водена от федерален съдия от САЩ Дейвид Кемпбъл и всеки, който желае може да се включи и онлайн.

Според доц. Андреева, освен за студентите, тази лекция представлява интерес и за специалистите в областта на правото.

"По този начин студентите ще направят паралел от старите и златни страници до дигитализацията", каза доц. Андреева. 

Втората публична лекция, посветена на изкуствения ителект в съдебното производство ще бъде водена от Ангелина Лазарова, която е съдия в Апелативен съд-Варна.

Програмата на Седмицата на правото включва и събитие, посветено на медиацията, както и студентска научна сесия. Тази година се възобновява и и дарителската акция под наслов „Малка юридическа библиотека“, предназначена за фонда с юридическа литература на висшето учебно заведение, в която могат да се включат настоящи и бивши преподаватели, практикуващи юристи, съпричастни към каузите на образованието и правната култура, а също и възпитаници на ИУ-Варна.

Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов: 










Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 16 000 случая на вътреболнични инфекции са съобщени през 2024 г.

За 2024 г. в болниците в страната са регистрирани 16 188 случая на вътреболнични инфекции (ВБИ) при 14 912 души, като при един пациент може да се отчете повече от една ВБИ. Това казаха за БТА от пресслужбата на Министерството на здравеопазването (МЗ), цитирайки данни от Националния център по обществено здраве и анализи. Спрямо общия брой..

публикувано на 11.10.25 в 10:48
Борислав Гуцанов

Гуцанов: Инвестициите в социална политика са инвестиция в бъдещето

Близо 30 заявления са подадени от пострадали от наводненията семейства, каза социалният министър Борислав Гуцанов в ефира на бТВ във връзка с помощта от държавата след бедствието в Южното Черноморие, която беше одобрена от правителството в сряда. Служители на Агенция „Социално подпомагане“ са на терен, обикалят домовете и оказват съдействие за..

публикувано на 11.10.25 в 10:42

Общо 55 пожара са потушени през изминалото денонощие, един човек е пострадал

Общо 55 пожара са потушени през изминалото денонощие, един човек е пострадал. Това съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) на своята интернет страница. В 13:17 часа в пожарната във Варна е получен сигнал за възникнал пожар в апартамент в ж.к. „Владислав Варненчик“ в морския град. Изпратени са два..

публикувано на 11.10.25 в 09:23

НОИ с важен апел и предупреждение във връзка с еврото

Гражданите трябва да бъдат особено внимателни и да не предоставят лични данни на непознати лица , които се представят за служители на Националния осигурителен институт (НОИ) във връзка с предстоящото въвеждане на еврото . Това каза директорът на Териториалното поделение на НОИ – Благоевград Илиян Георгиев по време на информационната кампания..

публикувано на 11.10.25 в 09:20

Полша ще похарчи 4 млрд. евро за модернизация на бомбоубежища

Полша се стреми да модернизира мрежата си от бомбоубежища, на фона на новата заплаха от дронове и ракети, съобщи TVP World.  Във Варшава има приблизително 200 бункера, 1 300 скрити убежища и повече от 16 000 временни места за укритие — но много от тях все още не са годни за използване. Държавната пожарна служба е инспектирала около 160 обекта и..

публикувано на 11.10.25 в 09:15
Дъждовна Варна

Времето днес: облачно и дъждовно до обяд

Днес през Източна България ще премине студен фронт, ще бъде облачно с превалявания от дъжд, по-късно следобед от север на юг облачността ще се разкъсва и намалява.  Вятърът от северозапад ще се усили. Минималните температури ще са сравнително високи от 10 до 15 градуса, максималните ще се понижат и ще са между 15° и 18°, за Варна около 16°...

публикувано на 11.10.25 в 08:34
Благомир Коцев в съдебната зала в петък - 10 октомври, вечерта.

Благомир Коцев остава в ареста

Благомир Коцев остава в ареста. Решението е на Софийския градски съд по искането на освобождаването от ареста му. Заседанието на съда започна малко преди 19 ч., защото макар то да беше насрочено за ранния следобед, заради извънредното насрочване - само ден след като под домашен арест бяха пуснати в четвъртък общинските съветници Николай Стефанов и Йордан..

обновено на 10.10.25 в 21:24