Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предлагат 17 основни храни да са с максимална надценка от 10%

Снимка: БГНЕС

Продукти от 17 основни вида храни да се предлагат с максимална надценка от 10%. Това предвижда Проект на Закон за надценките на хранителните продукти, който е публикуван днес за предварително обществено обсъждане на интернет страницата на Министерството на икономиката и индустрията.

В Проекта на Закон се предвижда да бъде утвърден списък с храни, към които от търговците ще се прилага ограничението за максимална надценка. Изготвеният към момента примерен списък включва: ориз, брашно тип 500, хляб „Бял“, хляб „Добруджа“, свинско месо – охладено, пилешко месо, кайма 60/40 свинско/телешко охладена, прясно мляко краве 2-3.8%, кисело мляко краве 2-3.8%, краве сирене бяло саламурено, кашкавал от краве мляко, яйца размер М, млечно масло, слънчогледово масло (олио), захар, зрял боб и храни за кърмачета.

Нормативният акт ще се прилага за срок от 6 месеца и само за търговци с годишен оборот за предходната календарна година от над 30 млн. лв., които предлагат за продажба на дребно храни. Те ще са задължени да определят минимум по един продукт от всеки вид продукти, посочени в утвърдения списък. Търговците ще са задължени да формират крайна цена на избраните от тях продукти с максимална надценка от 10% от цената на доставчика.



По публикацията работи: Олга Карова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стотици на протест в защита на кмета Благомир Коцев във Варна (СНИМКИ)

Протест срещу съдебния произвол и задържането на кмета на града Благомир Коцев се проведе днес във Варна пред сградата на община Варна. Над 400 души се събраха в началото на акцията, но в рамките на половин час протестиращите станаха около 1000. Те затвориха кръстовището пред сградата на общинската администрация, а по-късно решиха да тръгнат на шествие..

обновено на 20.11.25 в 18:50

Протест срещу "зелената зона" във Варна

Десетки варненци от различни райони на града се събраха пред сградата на община Варна, за да изразят недоволството си от въведената "зелена зона" за кратковременно паркиране.  Те казаха, че от няколко дни ги глобяват по сто лева заради неправилно паркиране, а никога досега не е имало подобна акция Протестиращите са създали с техни текстове и музика..

публикувано на 20.11.25 в 17:56
Музей на стъклото в Белослав

Малкият бизнес готов да поеме тежестта на Бюджет 2026, но с мерки за компенсиране на разходите

Малкият бизнес е готов да поеме част от предстоящите разходи, след приемането на Бюджет 2026, но очаква  мерки - реформи, достъп до обществени поръчки, инвестиции в инфраструктурни проекти , които дават добавена стойност. Това каза Данко Калчев, съсобственик на семейна стъкларска фирма в Белослав, в предаването на Радио Варна POST..

публикувано на 20.11.25 в 17:25

По 120 лв. коледни добавки за най-бедните пенсионери

Управляващите решиха да бъдат отпуснати по 120 лв. коледни добавки на всички пенсионери под линията на бедност. Това обяви Деница Сачева от ГЕРБ-СДС на съвместен брифинг с партньорите си от коалиционния Съвет за съвместно управление. В брифинга участваха Мая Димитрова от БСП, Павела Митова от ИТН и Йордан Цонев от "ДПС-Ново начало".  "По време на..

публикувано на 20.11.25 в 15:53

Служители на НСИ във Варна излязоха на протест с искане за 20% увеличение на заплатите

Служители на НСИ във Варна излязоха на протест с искане за 20% увеличение на заплатите. Те подчертават, че не искат привилегии, а уважение към труда си и адекватно възнаграждение. По думите им предвиденото в бюджета увеличение „до 5%“ се равнява на едва 70–80 лева и е „крайно унизително“. Протестиращите напомнят, че статистиката осигурява ключова..

публикувано на 20.11.25 в 15:17
Окръжният прокурор на Варна Красимир Конов (вдясно) и директорът на ОД на МВР -Варна Красен Торимацов.

Служител от сектор "Арести" във Варна е задържан за престъпление по служба и подкуп

До 72 часа е задържан служител на сектор „Арести“ във Варна. Срещу него се води разследване за извършено престъпление по служба и за подкуп. Това съобщи окръжният прокурор на Варна Красимир Конов. Извършени са претърсвания и обиски в килиите, разпитани са много свидетели. По информация на старши комисар Красен Торимацов, директор на Областната..

публикувано на 20.11.25 в 15:11

42-километра снегозащитни огради монтират в Добричка област за справяне със зимата

Всички общини  в Добричка област са извършили опресняване на хоризонталната маркировка в районите на училищата и детските градини в населените места. Част от тях са подменили уличното осветление в районите на пешеходните пътеки. Всички местни власти са извършили почистване на прораснали клони на дървета и храсти по пътищата. В населените места са..

публикувано на 20.11.25 в 15:03