Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Бряг за завръщане“ с Камелия Кондова, Елица Виденова и Асен Масларски

Музикално-поетичен спектакъл или нечувани музикално-поетични присъствия

Пролетният салон на изкуствата, организиран от дирекция „Култура и духовно развитие“ на Община Варна, представя „Бряг за завръщане“ – музикално-поетичен спектакъл с участието на Камелия Кондова, Елица Виденова и Асен Масларски.

11 април 2023 г., 18.00 ч., Концертно студио на Радио Варна, вход свободен.

Камелия Кондова е автор на две деца и 9 стихосбирки. Първата е „Повод за живот” (1987 г.), а последната (засега) – „Спомням си, че и без тебе съм живяла” (2020 г.). Елица Виденова е автор на една дъщеря и 7 стихосбирки. Първата е „Луда вода” (1993 г.), а последната (засега) – „Хляб за утре” (2018 г.). И за двете университетът във Велико Търново е задочна кръстопътна среща и... бряг за завръщане. И двете търсят хляб в журналистиката, но намират сол в поезията, римувайки живота си.

„Мама е добър човек – нищо, че пише.” – казва в нейно оправдание синът на Камелия. „Тя е организирана и свястна – нищо, че е поетеса” – е най-кратката препоръка за работа, получавана от Елица.

През годините живеят в два противоположни края на държавата, но думите им постоянно се търсят, водейки диалози под общото небе в Страната на летящите хора – докато едната римува „поводите за живот” и търси „небе под ада“, другата живее в „небе на кредит” и замесва „хляб за утре“.

Освен студентството им във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“, работата им като радиожурналисти, членството в Съюза на българските писатели и дългогодишното приятелство, ги свързват стиховете, донесли им редица национални награди.

За своята „Бродница“ Елица Виденова получава голямата награда за поезия „Владимир Башев“ (1998), преди това е отличена в първия Национален конкурс за млади поетеси на името на Дора Габе, а „Яж ябълки и си мълчи“ й носи престижната награда „Варна“ за литература (2013).

Камелия Кондова е лауреат на голямата награда от националния конкурс “Петя Дубарова”, на голямата поетична награда “Веселин Ханчев” (двукратно), на националната литературна награда „Дора Габе“ (2018) и др.

Към техния поетически тандем в Пролетния салон на изкуствата във Варна се присъединява и Асен Масларски, който пък цял живот е учил за едно, правил е друго и се е усъвършенствал в нещо трето. И нито българската филология, нито работата му в радиа и телевизии, нито членството му в СБП му е повлияло на посоката и основната му страст – изпятата поезия.

По едно време издава една книжка „Вън вали“, която нарича „песносбирка–стихопойка“, придружена от два компакт диска с неговите 100% авторски песни, а останалите ги поднася на ценителите си в десетина плочи, касети и дискове, в които изпява прекрасната поезия на куп знайни и незнайни автори. Много от тях са по стихове на Валери Станков – като „Огън на брега“ (в албума „Огън на брега“) и „Случайно на гара Варна“ (в албума „Бяло“). И дойде време да се завърне на брега, а Н.В. Публиката да чуе и (засега) нечуваното!...


Идеята за заглавието е на Елица Виденова. Защото първо сме на брега на Варна. Аз бих го нарекла "брегът", защото това е моят бряг и единственият за мен. "Бряг за завръщане" е препратка и към една песен с автор на стиховете Валери Станков, който също живее на този бряг, сподели Елица Виденова. Тя издаде, че спектакълът ще започне с песента на Асен Масларски - "Огън на брега".
След толкова години изпятата поезия е единственото нещо, което ме вълнува и обичам, казва Асен Масларски. Така се случи, всички ми песни са правени по поезия, допълва той. Изключения са само тези, които са изцяло по негова музика и "думички". Категоричен е, че се чувства привилегирован, тъй като в последно време не се набляга толкова на текста. Моята любов е точно към истинската поезия. Това е и неговото верую.
"Когато аз пея песен, музика се ражда от музиката на стиховете."
Чуйте повече от интервюто на Иван Барбов с Елица Виденова и Асен Масларски:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фолклорен празник „Великденска плетеница“ зарадва варненската публика

Истинско богатство на сцената на Фестивален комплекс разцъфна при откриването на фолклорен празник „Великденска плетеница“, който се организира от Община Варна. Грандиозното начало бе поставено от фолклорният ансамбъл при Националното училище по изкуствата "Добри Христов" – Варна, които със своите над 60 талантливи ученици на сцената завладя сърцата..

публикувано на 13.04.25 в 12:07

"Наивен съм бил" - новото видео на Lay-Zy

В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..

публикувано на 12.04.25 в 16:00

Николай Табаков представя романа „Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор“

14 април, понеделник, Арт салон на Радио Варна, 17.00 часа „Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор“ е последният роман на Николай Табаков, в който авторът ни представя отново интересен поглед към света, в който живеем. И основният му въпрос е: Къде е мястото на всеки един от нас в този свят? И още: Потънали ли сме до гуша в идеалния..

обновено на 11.04.25 в 12:59

Йордан Д. Радичков и Владимир Полеганов с представяния на книги във Варна

На 10 и 11 април 2025 г. Варненската библиотека посреща издателя и писател Йордан Д. Радичков и преводача Владимир Полеганов. Днес от 18:00 ч. двамата ще представят българското издание на култовия графичен роман „Маус“ от Арт Спигелман, който излиза на български език за първи път и е дело на издателство „Нике“. На 11 април Йордан Д. Радичков ще се..

публикувано на 10.04.25 в 15:29

„Primavera“ - съвместна изложба на Анна Цоловска и Бисера Вълева във Варна

„Primavera“ е изложба, съвместно предизвикателство на проф. д-р Анна Цоловска и проф. д-р Бисера Вълева, преподаватели в Катедра „Визуални изкуства“ към Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет. Във варненската галерия „Папийон“ двете художнички представят скулптурни форми от бял шамот и кристално стъкло и..

публикувано на 10.04.25 в 14:42

Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ в ГХГ - Варна

Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в родпокривното пространство на галерията до 28 април.  Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..

публикувано на 10.04.25 в 14:34

Великденски размишления около Немски реквием на Брамс на Велики четвъртък

В XXIV Великденски музикален фестивал на Държавна опера Варна, точно на Велики четвъртък от Страстната седмица, маестро Григор Паликаров ще ни отведе с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва кръстната си смърт. МАЕСТРО ГРИГОР ПАЛИКАРОВ ЗА..

публикувано на 10.04.25 в 13:58