Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На село в Есеница

| обновено на 15.04.23 в 06:46

На Велика събота завършва Страстната седмица.

Аз съм Ваня Славова, Недялко Добрев избира музиката в предаването „На село“.

Днес жените посещават гробищата, преливат и прекадяват, раздават боядисани яйца и хляб за душите на мъртвите. Обикновено в събота се месят и пекат обредните великденски хлябове.

Вечерта срещу неделя вярващите отиват в храмовете, палят свещи и всички се поздравят с "Христос воскресе!", а отговорът е - "Воистина воскресе!".

На Велика събота се правят последни приготовления за празника. Почиства се къщата. Меси се великденската погача с червено яйце в средата и с по едно бяло, сурово, за всеки член от семейството. 

Месят се и малки питки, с които се ходи на гости при кръстниците и тъщата. В събота се месят и козунаците. Коли се агнето, пълни се с ориз и дреболии и се пече. 

Черупките от яйцата в ритуалните хлябове се пазят и служат за лек през годината, против уроки. 

Черупки от червени яйца се замазват с говежди тор върху стените и под вратата на къщата – за предпазване от лошото и за плодородие и късмет.


Потегляме ефирно кем една плодородна земя...

 село Есеница, община Вълчи дол.


Спокойно е селото, в което живеят едва 362 души.

Младите хора под 18 години са 46.

Има детска градина с 24 деца.

По-голяма част от населението работи в чужбина.

Но парите, които печелят, хората влагат в ремонти на къщите в Есеница.


Младен Манушев е кметският наместник на Есеница.


Единственият по-голям проблем според него е пътната инфраструктура в селото, липсата на асфалтиране...Иначе животът тече нормално и спокойно.

Няма никаква престъпност.

Осем хиляди и петстотин декара са обработваемите земеделски земи около селото.

Чуйте още:


Миланка Петкова е библиотекар и читалищен секретар.


 Тя ни разказа историята на селото:


Основано 1847 година на Димитровден от турчин. Казвало се е Касъмлар, касъм-в превод: есен, от там етимологията на името Есеница.

Жителите са били предимно турци, татари и черкези. Впоследствие има заселници от котелско, старозагорско и много тракийци. Затова и носиите на местните са като тракийските.

Още в прикачения звуков файл:


Селото в миналото е било обградено от гори. Имало е и живописен язовир, на който са се провеждали много празнични събития.

Има и парк с вековни дървета, част, от които загиват.

Населението е смесено, като преобладават ромите, които обаче почитат и празнуват и всички български и християнски празници.

В сградата на кметството се намира библиотеката, там е разположена и етнографската сбирка с предмети от миналото:


На снимката виждате диканя за вършеене на боб.

Църква в село Есеница в наши дни няма. От стария храм са запазени едва няколко библейски картини.

И от фурната в Есеница за хубавия хляб са останали само спомените на местните:


Още любопитна информация за село Есеница може да чуете в цялото предаване, което в ефир традиционно може да слушате след новините в 9 часа всяка събота.





По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

На 17 февруари в "От другата страна" по Радио Варна

На 17 февруари в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL). Специално интервю с Jarda Haž (JIG-AI). Представяне на дебютното EP на CARCEROUS "New Age God" – разговор с Иван Козарев и Константин Милев. Иван Лазаров, Трендафил Трендафилов и Бойко Николаев за съвместното турне на TERRAVORE с..

публикувано на 17.02.25 в 14:25
Chart

#797 ТОП 20 (14.02-21.02.2025)

публикувано на 14.02.25 в 10:55
Снимката е илюстративна

НОВИЯТ ДЕН на 14 февруари с Мариела Димитрова

В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден -  зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..

публикувано на 14.02.25 в 06:05

НОВИЯТ ДЕН на 13 февруари с Иван Барбов

В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..

публикувано на 13.02.25 в 06:24
Чаша чай край зимното море

НА СВЕТЛО на 12 февруари с Валерия Василева

Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..

публикувано на 12.02.25 в 13:06

"Новият ден" на 12 февруари

Българските деветокласници са най-силни по биология (но само в три области на страната), а по химия в половината области дори трудно "връзват" дори тройка. Физиката е малко по-добре от химията, но и там, както по математика средните оценки на близо 49 хил. ученици в 9-ти клас са около 3.00. Данните са от тестовете по природни науки, който Министерство..

публикувано на 12.02.25 в 06:56
Зимно море

НА СВЕТЛО на 11 февруари с Валерия Василева

Репортаж по темата за безопасния интернет, как да защитим личните си данни в социалните мрежи и да предпазим децата от пристрастяване към онлайн средата. Община Варна проверява инвестиционните намерения за Алея Първа - крайбрежната зона на морската столица. Липсват жизненоважни медикаменти за болните от епилепсия. За почитателите на..

публикувано на 11.02.25 в 13:45