Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На село в Есеница

| обновено на 15.04.23 в 06:46

На Велика събота завършва Страстната седмица.

Аз съм Ваня Славова, Недялко Добрев избира музиката в предаването „На село“.

Днес жените посещават гробищата, преливат и прекадяват, раздават боядисани яйца и хляб за душите на мъртвите. Обикновено в събота се месят и пекат обредните великденски хлябове.

Вечерта срещу неделя вярващите отиват в храмовете, палят свещи и всички се поздравят с "Христос воскресе!", а отговорът е - "Воистина воскресе!".

На Велика събота се правят последни приготовления за празника. Почиства се къщата. Меси се великденската погача с червено яйце в средата и с по едно бяло, сурово, за всеки член от семейството. 

Месят се и малки питки, с които се ходи на гости при кръстниците и тъщата. В събота се месят и козунаците. Коли се агнето, пълни се с ориз и дреболии и се пече. 

Черупките от яйцата в ритуалните хлябове се пазят и служат за лек през годината, против уроки. 

Черупки от червени яйца се замазват с говежди тор върху стените и под вратата на къщата – за предпазване от лошото и за плодородие и късмет.


Потегляме ефирно кем една плодородна земя...

 село Есеница, община Вълчи дол.


Спокойно е селото, в което живеят едва 362 души.

Младите хора под 18 години са 46.

Има детска градина с 24 деца.

По-голяма част от населението работи в чужбина.

Но парите, които печелят, хората влагат в ремонти на къщите в Есеница.


Младен Манушев е кметският наместник на Есеница.


Единственият по-голям проблем според него е пътната инфраструктура в селото, липсата на асфалтиране...Иначе животът тече нормално и спокойно.

Няма никаква престъпност.

Осем хиляди и петстотин декара са обработваемите земеделски земи около селото.

Чуйте още:


Миланка Петкова е библиотекар и читалищен секретар.


 Тя ни разказа историята на селото:


Основано 1847 година на Димитровден от турчин. Казвало се е Касъмлар, касъм-в превод: есен, от там етимологията на името Есеница.

Жителите са били предимно турци, татари и черкези. Впоследствие има заселници от котелско, старозагорско и много тракийци. Затова и носиите на местните са като тракийските.

Още в прикачения звуков файл:


Селото в миналото е било обградено от гори. Имало е и живописен язовир, на който са се провеждали много празнични събития.

Има и парк с вековни дървета, част, от които загиват.

Населението е смесено, като преобладават ромите, които обаче почитат и празнуват и всички български и християнски празници.

В сградата на кметството се намира библиотеката, там е разположена и етнографската сбирка с предмети от миналото:


На снимката виждате диканя за вършеене на боб.

Църква в село Есеница в наши дни няма. От стария храм са запазени едва няколко библейски картини.

И от фурната в Есеница за хубавия хляб са останали само спомените на местните:


Още любопитна информация за село Есеница може да чуете в цялото предаване, което в ефир традиционно може да слушате след новините в 9 часа всяка събота.





По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

НА СВЕТЛО на 15 май с Валерия Василева

Опитахме да уловим атмосферата във варненските училища в навечерието на абитуриентските балове. Кметът Благомир Коцев поиска Община Варна, пътните фирми и ВиК заедно да спрат заедно хаоса, произтичащ от градските ремонти. Акцентите от обсъжданията днес в ПК „Туризъм, търговия и рекламна дейност“ и ПК „Транспорт“ към ОбС – Варна...

публикувано на 15.05.24 в 13:20
Пейзажи от Варна

НОВИЯТ ДЕН, 15 май

На прага на летния сезон проверяваме състоянието на плажната ивица в местност "Кабакум" във Варна. Какво е състоянието и на инфраструктурата на първа линия дни преди откриването на сезона?  Мегапроект за добив на газ в румънски води застрашава живота в Черно море. Разговор с Мартин Томов, асистент координатор на „Живо Черно море“ към..

публикувано на 15.05.24 в 05:54

Радио Варна на 90 - епизод 3

В третото предаване от новата поредица, която започнахме по повод годишнината, говорим за програмата на Радио Варна през 30-те години на миналия век, когато се оформя нейната специфика. Започват да се изнасят много сказки на различни теми, подготвени и представени от учители, лекари, журналисти, хора с познания и разнообразни интереси. Сред..

публикувано на 14.05.24 в 14:25

НОВИЯТ ДЕН на 14 май с Мариела Димитрова

Безплатно изследване на гликиран хемоглобин при хора със захарен диабет организира варненската Военноморска болница, от 13 до 30 май. Защо е важен гликирания хемоглобин за контрол на захарния диабет и как можем да се опазим от това социално значимо заболяване, при все по-масовото му разпространение? Ще чуем в 8.10 часа от д-р Пламена Кабакчиева,..

публикувано на 14.05.24 в 06:25

На 13 май в "От другата страна" по Радио Варна

На 13 май в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Alex Staropoli (RHAPSODY OF FIRE). Представяне нановия сингъл на ALI "The List" – разговор с Алан Абдала. В "Мазето на Вакашински" – Емил Сапаревски ("Corvus Records") и Ясен Вакашински представят dark jazz/ambient проекта WAVESHARD. Разговор с Явор Цанев ("Gaiana Book&Art..

публикувано на 13.05.24 в 14:25
Пейзажи от Варна

НА СВЕТЛО в понеделник, 13 май

Предстоят изпитите за Национално външно оценяване за учениците, завършващи 4-ти и 10-ти клас. Изпитът е веднъж, но служи като ориентир за базата натрупани знания за периода на цялата учебна година. Важни са учебниците, по които се учи. Разговор по темата с Весела Михайлова, автор на учебниците по български език и литература към издателство..

публикувано на 13.05.24 в 13:51

В „Гравитация нула“ на 10 май

„Гравитация нула“ – 10 май 2024 година с Мартин Николов. -   Две номинации за наградата „Аскеер“ за актьори от Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ във Варна - гости в студиото Константин Соколов и Недялко Стефанов; -   Виолета Тончева с журналистическата награда "Златният тризъбец"; -   Марио Хосен за любовта към..

публикувано на 10.05.24 в 12:48