Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Служители на ДА "Архиви" настояват за 30 % увеличение на заплатите

Автор:
Снимка: БГНЕС

Служителите на Държавна агенция "Архиви" настояват за 30% увеличение на заплатите, но проектобюджетът залага ръст от 10%. Служителите предприемат стачни действия, за да защитят правото си на справедливо заплащане.

"Последното вдигане на нашите възнаграждения беше в края на миналата година, но то беше твърде символично. Изобщо не се усети като такова. В ДА "Архиви" вземаме заплати доста под средните за сектора в страната. Увеличението през 2022 г., ако е било усреднено около 18,9%, при средно 26,1% за обществения сектор – има много голяма разлика, това се отразява върху нашите доходи. В течение на годините сме пренебрегвани, ние сме просто забравени", поясни в интервю за БНР Златка Мицова, главен експерт в отдел "Държавен архив" – София.

Възнагражденията на архивистите са значително под размера на средната месечна заплата за София, изтъкна тя.

Исканията не са политически, а прагматични, посочи Мицова в предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт".

"При нас недофинансирането е хронично, но събитията от последната година, тази галопираща инфлация го направи непоносимо", допълни Мицова.

Отливът на кадри е значителен. Обучени, подготвени хора напускат в търсене на по-добри финансови условия. Няма и постъпване на желаещи да работят, описа ситуацията Златка Мицова. По думите ѝ това не може да осигури "жизнеспособността" на тяхната работа и за целта се налагат управленски решения.

Тя съобщи за протестна готовност в цялата страна. Според нея по-широка стачна вълна може да фокусира вниманието върху проблема с изоставащите възнаграждения.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пети ден на протести във Варна с искане за справедливост за Явор, мирно шествие блокира Аспаруховия мост

Пореден протест с искане за справедливост и истината за смъртта Явор Георгиев, който почина в края на миналата седмица след задържане от полицията и отвеждане в психиатрията на УМБАЛ „Св. Марина",  се проведе днес във Варна. Стотици се събраха пред сградата на Окръжния съд, но след това се включиха в мирно шествие до Аспаруховия мост. Приятели и..

обновено на 13.06.25 в 21:52

Ще дават път на малките и средни фирми от Варна и областта за ремонтите в града

Текущи ремонти и рехабилитация на пътища, тротоари и елементи от градската среда вървят тези дни навсякъде във Варна. Особен фокус са централните части на града, посочва кметът Благомир Коцев в публикация във Facebook. Тази вълна е една от последните в настоящия рамков договор за текущи ремонти и поддръжка (ТРП), уточнява той и допълва, че..

публикувано на 13.06.25 в 19:34

Експерт: Зависимостта към хазарта на младите отблъсква работодателите

Липсата на млади кадри в сферата на туризма у нас е свързана не само с демографската криза, но и с недостатъчните стимули за тях от страна на държавата, както и с факта, че голяма част от младежите са зависими от хазарт.  120 000 млади хора са с просрочени кредити и с дългове към частен съдебен изпълнител, което е отблъскващо за работодателя. Това..

публикувано на 13.06.25 в 17:55

В сряда решават ще има ли ефективни протести на шофьорите от градския транспорт във Варна

Дали ще има ефективен протест на шофьорите от „Градски транспорт“-Варна ще бъде решено на общо събрание на синдикалните членове на КНСБ и Подкрепа следващата сряда. Т ова съобщи във Варна Тодор Капитанов,  заместник-председател на КНСБ, който се срещна с Христо Рафаилов, заместник-кмет на община Варна. Срещата обаче не е дала положителен..

публикувано на 13.06.25 в 16:32

Адвокатът на единия от двамата полицаи, арестували Явор: Подзащитният ми е с нанесена телесна повреда

Двамата полицаи от Второ РУ  на МВР във Варна, срещу които има образувана дисциплинарна проверка по случая с Явор Георгиев, бяха разпитани в присъствието на адвокатите си.  Стилян Любославов, адвокат на полицай Ивайло Ненов коментира, че призовава обществеността и медиите да изчакат окончателните заключения по разследването и обявяването на..

публикувано на 13.06.25 в 15:25

Оценките от матурата в Балчик - на двата полюса

На двете крайности - повече високи оценки и повече двойки. Такава е равносметката на балчишкото средно училище „Христо Ботев“ след излизането на резултати от матурите тази седмица. Въпреки че резултатите като цяло са по-високи от средните за областта, не сме удовлетворени, защото випускът е силен, а двойките са повече спрямо м.г., обобщи директорът..

публикувано на 13.06.25 в 14:15

МВР подготвя промени, свързани с използването на боди камерите на полицаите

МВР предвижда промени в указанията за използване на боди камерите от полицаите, както и допълнително обучение на служителите за действия при задържане. Това стана ясно на среща на ръководството на министерството и синдикатите, предаде БНР. "Беше обърнато особено внимание на използването на боди камерите, които преди всичко защитават полицая и..

публикувано на 13.06.25 в 14:07