Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Определят нов механизъм за социалните помощи

Снимка: архив

От 1 юни тази година социалните помощи ще се отпускат по нов механизъм. Той ще зависи от линията на бедността, която е 504 лева, а не от така наречения гарантиран минимален доход от 75 лева, както беше досега.Правото на помощ ще се определя по специална формула въз основа на доходите на нуждаещите се като процент от линията на бедност.Предвижда се право на месечна помощ да имат лица или семейства, чийто доход за предходния месец е по-нисък от определен диференциран минимален доход.Този доход се определя от основата за подпомагане, чийто месечен размер е 30 процента от линията на бедност за съответната година, коригирана със съответния процент за групата, към която принадлежи лицето. Така, например, за човек, живеещ сам, е 165 процента, а за бременни жени 45 дни преди раждане и за родител, отглеждащ дете до 3-годишна възраст – 120 процента. По този начин ще се увеличи и размерът на социалните помощи, и техният обхват.


По публикацията работи: Емилия Николова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчево и горещо ще е времето в неделя

През нощта ще е ясно и почти тихо, по крайбрежието ще духа слаб вятър от северна четвърт. Преобладаващите минимални температури ще са между 16° и 21°, по Черноморието 18° - 23°. П рез деня ще е слънчево, следобед горещо. Ще духа слаб до умерен вятър от източна четвърт. Дневните температури слабо ще се повишат и преобладаващите максимални във..

публикувано на 09.08.25 в 15:24

Среднощна проверка по заведения край варненския плаж направи полицията в петък вечер

Десета  - за този летен сезон, акция по  заведенията край морския бряг, се проведе снощи. Инспекцията бе осъществена от служители на „Криминална полиция“ и екипи на Първо и Второ РУ. Целта на операцията отново бе установяване на малолетни и непълнолетни лица – без придружител, след 22 часа; установяване на лица разпространяващи наркотични вещества...

публикувано на 09.08.25 в 13:49

Албания отбеляза 3.4% ръст на БВП през първото тримесечие на 2025 г.

Албанската икономика е нараснала с 3.4% през първото тримесечие на 2025 г., а инфлацията се е задържала под целевото ниво. Основен принос за растежа имат туризмът, инвестициите и износът. Това заяви управителят на централната банка на страната Гент Сейко.  Междувременно Представители на туристическия сектор настояват за реформа в..

публикувано на 09.08.25 в 10:52

Над 5 млрд. долара за научноизследователска дейност в Турция за 2024 г.

Турция е похарчила рекордните 5,43 млрд. щатски долара за научноизследователска и развойна дейност през 2024 г., което представлява 1,51% от централния бюджет и 0,41% от БВП, който миналата година е възлизал на 1,32 трлн. щатски долара.  Това стана ясно от данните на Турския статистически институт (TÜİK), съобщава БГНЕС.  По-голямата част от бюджета..

публикувано на 09.08.25 в 10:50
Снимката е илюстративна

Кораби на ВМС са отворени за посещение от граждани

Дни на отворените врати по повод 146-та годишнина от създаването на Военноморските сили на Република България ще има в Морска гара-Варна днес и утре. От 10.30 до 17.00 ч. граждани и гости на града ще могат да разгледат кораби  и статичен показ на техника и въоръжение от състава на Военноморските сили. На 10 август, неделя от 9.00 ч. на Морска..

публикувано на 09.08.25 в 10:20

В активния летен сезон, ръст на случаи от салмонела и чревни инфекции по Черноморието

Нараства тенденцията на случаи на салмонела и чревни инфекции по Черноморието в активния летен сезон. През последните седмици здравните власти във Варна регистрират ръст на заболелите. От РЗИ отчитат, че с всяка изминала седмица случаите на стомашно-чревни инфекции и салмонела се увеличават, а една от причините за това са високите летни..

публикувано на 09.08.25 в 09:49

На 15-ти август в Аляска, Путин и Тръмп ще решават за мира в Украйна

Кремъл потвърди, че руският президент Владимир Путин и американският му колега Доналд Тръмп ще се срещнат в Аляска за преговори следващия петък (15 август). Москва определи избора на мястото като „съвсем логичен“, предаде АФП. „Русия и САЩ са близки съседи, граничат помежду си“, заяви съветникът на Путин Юрий Ушаков. Датата и мястото на срещата..

обновено на 09.08.25 в 08:27