ПРОГРАМА:
• 18:00 – 18:30 - откриване с фолклорни изпълнения на студентски танцов ансамбъл „Диана“ към МУ - Варна.
• 18:30 - 19:30 - „Моето тяло“: учени от катедра „Анатомия“ на МУ - Варна ще демонстрират физически и дигитални фантоми в науката и медицината, както и 3D-визуализация и точна симулация на структурата на човешкото тяло. Те се използват за дизайн на импланти, за тестване на медицински устройства и за обучение.
• 20:00 часа - студенти и преподаватели от Катедра „Химия“ на МУ - Варна ще изнесат „Шоуто на химиците“ – ефектни демонстрации на химически реакции и експерименти, изготвяне на „слонска паста за зъби“, „светофар“ и др.
• Последният вход на група за посещение ще бъде в 23:00 часа.
Европейската нощ на музеите в Музея по история на медицината ще приключи в 24:00 часа. Адресът е ул. „Параскева Николау“ № 7, точно срещу кораба „Дръзки“.
Парк-музей „Владислав Варненчик“ отваря с вход свободен, японски театър Камишибай и приказно четене за най-малките в Нощта на музеите.На 13 май (събота) с вход свободен от 18:00 до 23:00 часа Парк-музей „Владислав Варненчик“ се включва в Европейската инициатива Нощ на музеите.
Посетителите ще имат възможност да разгледат постоянната експозиция на Музея, където могат да видят рицарските доспехи, представящи епохата на кръстоносните походи, както и различни видове средновековно оръжие и снаряжение, открити на бойното поле. Желаещите ще могат да влязат и в мавзолея на полско-унгарския крал Владислав Ягелончик, по-късно наречен Варненчик.
От 18:00 до 20:00 часа най-малките гости на Музея ще се потопят в света на приказките заедно с нашите приятели от Магазина за детски книжки и дървени играчки. С тях те ще се запознаят с японски картинен театър Камишибай и ще се пренесат в приказния свят на детските книжки в компанията на ученолюбивия дракон Зог, нейна милост принцеса Перла и безстрашният рицар Гадабут.
Военноморският музей отваря врати с вход свободен и богата програма в Нощта на музеите
На 13 май (събота) от 18:00 до 23:30 ч. с вход свободен и специална програма Военноморският музей се включва в Европейската инициатива „Нощ на музеите“.
Наред с постоянната вътрешна и външна експозиция посетителите ще имат възможност да разгледат и най-новата изложба.
„Хладното оръжие в Българската армия – символ на доблест и чест“, в която са изложени образци на лично хладно оръжие от времето на Освобождението през 1878 г. до края на монархическия период през 1946 г.
Нощта ще бъде открита със специален топовен салют от средновековно корабно оръдие и концерт на Представителния духов оркестър на Военноморските сили. Изкушените от морската тематика ще се научат да мятат хвъргало и връзват здрави моряшки възли, ще се запознаят отблизо с въоръжението, снаряжението и униформите на българите през вековете и ще проследят участието на Българския флот в Първата световна война.
ПРОГРАМА
18:00 – 23:30 ч. – Вход свободен за постоянната експозиция и временната изложба „Хладното оръжие в Българската армия – символ на доблест и чест“;
18:00 – 19:00 ч. – Концерт на Представителния духов оркестър на Военноморските сили;
18:00 ч. – 22:00 ч. – На всеки кръгъл час топовни залпове от средновековно корабно оръдие, възпроизведени от Клуб миноносец „Дръзки“;
18:00 – 23:00 ч. – Демонстрация на въоръжение, снаряжението и униформите на българите през вековете с Клуб миноносец „Дръзки“;
19:00 – 23:00 ч. – „Училище за моряци“ – как се връзват морски възли;
19:00 – 23:00 ч. – Документален филм „Флотът (1915 – 1918)“, създаден от Военния телевизионен канал.
Европейската нощ на музеите се организира под патронажа на Съвета на Европа, ЮНЕСКО и Международния музеен съвет (ICOM). Инициативата е на Френското министерство на културата и съществува от 2005 г. За изминалите години тя се наложи като най-значимата общоевропейска музейна изява. В нея се включват над 4000 музеи и галерии от 40 европейски държави. България е сред страните, които първи и най-активно откликват на инициативата. Музеи и галерии по традиция отварят врати за посетители, предлагайки както безплатно разглеждане на постоянните и временните изложби, така и разнообразни, специално организирани за Нощта на музеите, събития.
Целите на изявата са да се акцентира върху важната роля на музеите за развитието на обществото, да се предложи нов поглед върху експозициите, да се даде равен достъп до музеите и културните изяви, осъществявани в тях на хора в неравностойно положение и да се осъществи неформален контакт с публиката.Варненският артист Yasen (Ясен Неделчев) е едно от сравнително новите имена на българската музикална сцена. Той е влюбен в музиката от съвсем ранна възраст. Още като невръстно дете той не спира да пее и танцува, а когато навлиза в тийнейджърските си години, Ясен започва живо да се интересува от продуциране и и изобщо от целия процес по създаването..
Триото на пианиста Живко Петров JP3 ще гостува днес, 30 ноември, в Бургас, за да представи най-новия си албум Beyond the Flesh . Концертът е в Експозиционен център "Флора". Албумът Beyond the Flesh включва 12 оригинални композиции нa Живко Петров, създадени за саундтрака на дебютния филм на режисьора Димитър Стоянович "Плът", като само..
Излезе пилотният сингъл "Мъри вземи ме, Кирилку" от албума "Идентичност" , създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна. Това е и първата песен от юбилейната продукция, която има видеоклип, дело на Димо Ганчев . Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир..
80 картини и пластики на едни от най-известните български художници са подредени до 10 януари в "Галерия 33". Изложбата "Art Gallery 33 x 3" предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията са включени произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника. Изложбата представя селекция от..
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..