Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Варненската библиотека публикува нови открития за Антон Страшимиров в сборника "Като да е сън"

"Златното сечение" на 11 май с Валерия Василева

Емил Демирев: Все още сме длъжници на Антон Страшимиров, единственият класик на българската литература, роден във Варна

8
Сб. "Като да е сън. Антон Страшимиров и Варна", изд. на РБ "Пенчо Славейков"

На 11 май - денят на светите братя Кирил и Методий, своя професионален празник честват българските библиотекари. Регионална библиотека "Пенчо Славейков" избра празничния ден за премиерата на  сборника "Като да е сън. Антон Страшимиров и Варна". Книгата е дело на колектив от варненски библиотекари - съставители и редактор. Приложеният богат илюстративен материал е от дигиталните колекции на Регионална библиотека "Пенчо Славейков", фондовете на ТД "Държавен архив" - Варна, ДТ "Стоян Бъчваров", Националната библиотека "СВ. Св. Кирил и Методий", личната колекция на Борислав Петров. Предпечатната подготовка и печатът са дело на варненското издателство "Славена".

За Радио Варна книгата, посветена на 140 години от основаването на библиотеката във Варна и 150 години от рождението на Антон Страшимиров, представят двама от съставителите - главните библиотекари Кристиана Димчева и Емил Демирев. 

В своята работа върху сборника "Като да е сън", посветен на връзката на Антон Страшимиров, единственият класик на българската литература, роден във Варна, с морската столица, съставителите се натъкнаха на нови, интересни факти и разкрития. Те успяха да установят точното местоположение на родната къща на писателя, за кото десетилетия има само приблизителни предположения и множество  хипотези. За приноса на изследователската им работа към историята и знанието ни за Варна и за личностите от епохата непосредствено преди и след Освобождението чуйте в звуковия файл.
Познаваме ли творчеството на Антон Страшимиров, негови длъжници ли сме - както литературната ни наука, така и четателите, остава ли той в сянката на други автори от първите десетилетия на 20 век и на някогашната догма, че един от "септемврийските" писатели - коментарат Емил Демирев и Кристиана Димчева.
В библиотеката във Варна е подредена и изложба по повод 150 години от рождението на Антон Страшимиров. Експозицията показва документи, но и лични вещи на писателя, които са дарени от негови родственици на ОУ "Антон Страшимиров" във Варна.
Премиерата на сборника и изложбата са част и от богата програма във Варна за 17-та Национална библиотечна седмица - 9-16 май 2023г., организирана от Българската библиотечно-информационна асоциация под надслов “Устойчиви библиотеки за устойчиво общество”.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Chart

#836 ТОП 20 (26.12-09.01.2026)

публикувано на 26.12.25 в 18:09
Chart

#835 ТОП 20 (19.12-26.12.2025)

публикувано на 19.12.25 в 18:27
Chart

#834 ТОП 20 (12.12-19.12.2025)

публикувано на 12.12.25 в 20:12
Chart

#833 ТОП 20 (05.12-12.12.2025)

публикувано на 05.12.25 в 18:16
Chart

#832 ТОП 20 (28.11-05.12.2025)

публикувано на 28.11.25 в 18:43

На 24 ноември в "От другата страна" по Радио Варна

На 24 ноември в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю със Scot Vogel (TERROR). Специално интервю с Krista Shipperbottom (екс-LUTHARO). Представяне на новия албум на Явор Тотев (KASHMIR) "Хартиени улици". Разговор със Стоян Маджиров за "VII" - новият албум на DUST. В предаването ще звучи музика на: PARACOSM, HECKTIC,..

публикувано на 24.11.25 в 14:25

В „Алея Култура“ на 23 ноември

В „Алея Култура“ на 23 ноемврис Мартин Николов -   „Пътят“ – възпоменателна изложба за Георги Лечев в ГХГ-Варна – представя я изкуствоведът Румен Серафимов; -   „Мокро“ – изложба на Димитър Трайчев; -   Разговор с художничката Текла Алексиева (Библиотека „Галактика“); -   Валидираха пощенска марка с лика на Добри..

публикувано на 23.11.25 в 11:25