Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да реагираме при среща със змия? Какво трябва да знаем при ухапване?

Със затоплянето на времето все по-често излизаме на разходки из природата, а с покачването и на градусите започват да излизат и първите змии, които предизвикат ужас у мнозина. Въпреки неприятната асоциация в мнозинството от хора, змиите са полезни за екосистемата, защото контролират популацията на вредители като плъхове, мишки, полевки, насекоми.

Полезни и практически съвети даде за Радио Варна Иван Каишев, който има богат опит с влечугите. Бивш служител е на Спасителния център към „Зелени Балкани” и доброволец за цял живот, както самият той се представя. Към настоящия момент е преподавател в Професионална гимназия по електроника „Джон Атанасов” в Стара Загора.

Как да реагираме при среща с влечугите и какво трябва да знаем при ухапване, чуйте в интервюто в прикачения звуков файл:


На територията на България има близо 20 вида змии, сред които само ухапването от пепелянка и усойница може да бъде заплаха за човека.

"Ако вие първи забележите животното, защото обикновено влечугите имат много добър камуфлаж и трудно се различават в тревата, не го закачайте, заобиколете и продължете по пътя си.", съветва специалистът Иван Каишев. По думите му змиите не нападат без причина, а само, ако се чувстват застрашени или ако ги настъпите.

В райони, за които се знае, че се обитават от змии, Каишев посъветва да избягваме високите треви и да избираме по-отъпканите пътеки.

При ухапване от змия, най-правилното решение е да се потърси веднага лекарска помощ на телефон 112. "Най-добре е, ако има възможност, мястото да се промие с вода, защото малко или много това по някакъв начин разрежда навлязлата отрова.", обясни още той. Препоръчително е и превързването и пристягането над мястото на ухапването, ако това е крайник.

С разширяването на градовете и навлизането на хората все повече в територията на животните Иван Каишев обяснява по-честите срещи със змии в градска среда. "Все повече ние завземаме техните територии и техните естествени местообитания, а наличието на хранителни отпадъци, води до наличието на гризачи, а те са притегателни за влечугите, които се хранят с тях."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пеликанът Стойчо се завърна (ВИДЕО)

Самотен розов пеликан събира погледите на минувачите на Морска гара във Варна. От няколко дни птицата се радва на голямо внимание и на вкусна почерпка от рибарите. Много от тях казват, че това е старият им познайник Стойчо, който миналата година се превърна в атракция и намери много приятели. Днес необезпокояван отново направи разходка на зоната за отдих..

обновено на 09.04.25 в 14:49

Как се справят с новия си живот украинците в Добрич

Войната в Украйна, започнала преди повече от три години, принуди милиони да напуснат страната си и да търсят спокоен и мирен живот в други държави. Десетки хиляди са украинците, преминали през област Добрич за този период. Част от тях, предимно жени, деца и възрастни хора успяват да се установят там, да намерят работа и места в училищата, където децата..

публикувано на 09.04.25 в 10:18

Факторът "Любов" или как да обясним науката в 3 минути

След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката.  Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..

обновено на 09.04.25 в 09:15

Кои плодове и зеленчуци са богати на антиоксиданти?

Преходът от зимата към пролетта дава разнообразие от плодове и зеленчуци, които са богати на антиоксиданти. Те ни помагат в борбата със стреса, поддържане на добър клетъчен баланс и укрепване на имунитета.  От плодовете най-големият източник на антиоксиданти са боровинките. Ягодите, особено когато са пресни и в сезон, също са изключително богати..

публикувано на 09.04.25 в 06:59
Две от вълчетата от изчезналия вид.

Учени клонираха вълк, изчезнал преди 12 000 години

Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..

публикувано на 08.04.25 в 16:54
Боян Благоев

Във Варна търсят змиеловец

Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.

публикувано на 08.04.25 в 15:52

Рибари в Бяла хванаха 3-метрова моруна

Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..

публикувано на 08.04.25 в 14:35