Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да реагираме при среща със змия? Какво трябва да знаем при ухапване?

Със затоплянето на времето все по-често излизаме на разходки из природата, а с покачването и на градусите започват да излизат и първите змии, които предизвикат ужас у мнозина. Въпреки неприятната асоциация в мнозинството от хора, змиите са полезни за екосистемата, защото контролират популацията на вредители като плъхове, мишки, полевки, насекоми.

Полезни и практически съвети даде за Радио Варна Иван Каишев, който има богат опит с влечугите. Бивш служител е на Спасителния център към „Зелени Балкани” и доброволец за цял живот, както самият той се представя. Към настоящия момент е преподавател в Професионална гимназия по електроника „Джон Атанасов” в Стара Загора.

Как да реагираме при среща с влечугите и какво трябва да знаем при ухапване, чуйте в интервюто в прикачения звуков файл:


На територията на България има близо 20 вида змии, сред които само ухапването от пепелянка и усойница може да бъде заплаха за човека.

"Ако вие първи забележите животното, защото обикновено влечугите имат много добър камуфлаж и трудно се различават в тревата, не го закачайте, заобиколете и продължете по пътя си.", съветва специалистът Иван Каишев. По думите му змиите не нападат без причина, а само, ако се чувстват застрашени или ако ги настъпите.

В райони, за които се знае, че се обитават от змии, Каишев посъветва да избягваме високите треви и да избираме по-отъпканите пътеки.

При ухапване от змия, най-правилното решение е да се потърси веднага лекарска помощ на телефон 112. "Най-добре е, ако има възможност, мястото да се промие с вода, защото малко или много това по някакъв начин разрежда навлязлата отрова.", обясни още той. Препоръчително е и превързването и пристягането над мястото на ухапването, ако това е крайник.

С разширяването на градовете и навлизането на хората все повече в територията на животните Иван Каишев обяснява по-честите срещи със змии в градска среда. "Все повече ние завземаме техните територии и техните естествени местообитания, а наличието на хранителни отпадъци, води до наличието на гризачи, а те са притегателни за влечугите, които се хранят с тях."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Смелият поет, който казваше истината: 90 години от рождението на Дамян Дамянов

Дамян Дамянов е голям поет, при него няма лъжа и фалш. Това заяви пред БГНЕС неговата съпруга поетесата Надежда Захариева. На 18 януари отбелязваме 90 години от рождението на големия български поет, който е роден през 1935 г. в град Сливен. „Дамян Дамянов беше един талантлив човек, един раним и свръхчувствителен човек. Той в никакъв случай не..

публикувано на 18.01.25 в 09:48

Празнуваме Атанасовден

Православната църква почита днес паметта на Свети Атанасий Велики. Празникът се нарича още Зимен Атанасовден , тъй като църквата почита светеца и на втори май - деня на смъртта му, известен като Летен Атанасовден. Свети Атанасий Велики е определян като "баща на православното богословие", защото аргументира богословски и..

публикувано на 18.01.25 в 09:43

Изчистиха незаконното сметище до Тубдиспансера

Изчистиха едно от петте незаконни сметища в район "Одесос", това до сградата на Тубдиспансера. Проблемът с нерегламентираното изхвърляне на боклук до оградата на здравното заведение на улица „Велчова завера“ е от години. Краткосрочен е ефектът след почистването му, тъй като през нощта отново се образува натрупване на разнородни отпадъци, казаха..

публикувано на 17.01.25 в 15:25

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 17.01.25 в 14:12

Веселина Илиева е новият ръководител на Ботаническата градина в Балчик

В средата на месеца дългогодишният директор Валя Машкарова се оттегли в заслужена почивка, след като през 1991 година започва работа като биолог в УБГ Балчик, а впоследствие и ръководител. В периода от 2007 до 2014 г. застава начело на Екопарк – Варна, а от 2014-а досега ръководи Университетската ботаническа градина в Балчик. За 33 години трудов стаж в..

публикувано на 17.01.25 в 13:42

Именичката Антоанета Петрова: Обичам този ден повече от рождения си

Днес православната църква чества Антоновден. Св. Антоний е  първият от т. нар. Пустинни отци. В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка". Според народните представи Антон и Атанас са двама братя близнаци, които..

публикувано на 17.01.25 в 10:50

Ще скочи ли с 20% цената на новите жилища

През тази година се очаква ново повишаване на цените на имотите заради предстоящи промени в Закона за ДДС, които бяха одобрени от служебното правителство и внесени в Народното събрание. Според предложените изменения физическите лица ще трябва да плащат 20% ДДС при продажба на новопостроено жилище. Това важи за имоти, продадени в рамките на..

публикувано на 17.01.25 в 10:11