Днес си припомняме интересна история за голяма цел, ново начало и пионери, без които светът не би помръднал от мястото си години наред.
Като всяка история, и тази започва с раждането.
Актът за раждане: документ от девет страници, с дата 31 октомври 2008 година.
Родител: Сатоши Накамото, който и да е той – един супер креативен човек или група от подобни личности.
Детенцето? Биткойн.
Име, презиме, фамилия: Електронна Парична система „От ползвател - до ползвател“.
Мисия: създаване на система за директни разплащания. Моля банките да не се обиждат, но... без посредничеството на финансови институции.
Визия: световна валута, достъпна за всеки човек; валута извън контрола на централните банки. Или поне аз така виждам нещата, защото добре формулираната визия е ясна, насочена към бъдещето, вдъхновяваща, амбициозна и същевременно реалистична. А Накамото, който и да е той, определено е целял подобно бъдеще за биткойн.
Изписването от родилния дом става на 3 януари 2009 година. Стъписаният свят получава първия блок, а девет дни по-късно е регистрирана и първата тестова трансакция.
И, разбира се, основополагащ момент за всяко детенце: прохождането.
В тази история детето прохожда на 22 май 2010 година. Тогава се случва нещо изключително: Ласло Ханиец осъществява първата трансакция с биткойн – купува си с тази виртуална валута две пици.
Разбира се, като всеки пионер, той се сблъсква с известни затруднения: пицарията не приема подобен тип разплащания и в сделката се включва приятел на Ласло от крипто форум, но... с всяко начало е така.
В крайна сметка човекът заплаща 10 000 биткойна и сладко си похапва две големи пици на стойност 41 долара. Не ни се мисли за каква сума става дума към днешна дата.
Скъпа храна във всяко отношение, но най-вече - в историческо и емоционално.
Впрочем, този впечатляващ прощъпулник не пречи на загадъчния родител в края на същата календарна година да обяви кротичкото си оттегляне от проекта. Оттегля се точно както се е появил - загърнат в мъгла от слухове и мистерии.
Дали е истина, или рекламен трик? Засега никой не е споделил да има ясна представа за това. Но какво по-логично от оттеглянето на Накамото, след като официалното представяне на споменатото детенце става факт? Употребата на биткойн е верифицирана. Притихналият и впечатлен свят няма как да върне случилото се обратно. Остава му да приеме и да се съобрази, без значение като пасивен наблюдател или като участник, изпълнен с вяра в бъдещите възможности на дигиталната валута.
Така 22 май се превръща в световен ден на биткойн пицата – денят, в който някой прави реална поръчка и заплаща за нея с дигитална валута; изключителният момент, в който две страни използват биткойн като разменна единица. Единица, в чиято стойност днес вярват 4 процента от световното население.
Какво е продължението?
Предстои да видим.
Важното е, че вкусът на тази история не е вкус на Маргарита, Неаполитана, Капрезе, Куатро Формаджи, Маринара или Калцоне. Не е и вкус на пари, на генерирана с времето загуба или печалба.
Вкусът на тази история е вкус на начало. Като всяко начало то е трудно, доста оспорвано, неясно като моментна рекапитулация и будещо полярни мнения, но също така запомнящо се, амбициозно и вгледано далеч напред – в бъдещето.
Не знаем какво се крие там, но си струва да научим.
А дотогава всяка година на днешния ден ще отбелязваме празника.
Някои - със сделки, други - с размисли, а трети - с хапване, приятен апетит и добро настроение.
В неделя ще преобладава ясно и слънчево време, следобед с временни незначителни увеличения на облачността. Ще духа слаб север-северозападен вятър, следобед по крайбрежието ще духа умерен бриз. Минимални температури между 15° и 20°, максималните във вътрешността ще се повишат и ще са от 30° до 35°, само по крайбрежието ще се запазят малко..
Група деца, приятели на Социалната чайна във Варна, се заемат с вдъхновяваща мисия: приготвяне и продажба на домашна лимонада с кауза. Инициативата има за цел не само да разхлади минувачите в горещите дни, но и да събере средства за насърчаване на детската инициативност и развитието на пространството за деца и младежи в Чайната...
Кампания "Неволя" се провежда на входа на Морската градина във Варна. Варненецът Емил Ефендулов и приятелката му Милена Димитрова раздават безплатно комплекти чували за смет, ръкавици и щипки за събиране на отпадъци на всички, които искат да участват в кампанията им. Идеята е да не викаме неволята, а сами да участваме в превръщането на..
Петото измерение, отговорите на човечеството, въпросите за времето и духовността във физиката - това са темите, които бушуват в съзнанието на Кристиан Ивковски, 16-годишният физик от Международния френски лицей "Шарл Перо" във Варна. Той прилага различен подход в точните науки и вярва, че това, което все още не може да се обясни, се крие в петото..
Българският фермерски съюз организира във Варна специализирано изложение на местни фермерски и млечни продукти. Събитието се провежда днес и утре в градинката между Община Варна и Археологическия музей и събира десетки производители от цялата страна. Участие в изложението вземат регистрирани земеделски стопани и представители на малки и средни..
Зоопаркът във Варна призовава гражданите да се въздържат от носенето на гларуси, чайки, гълъби и други многобройни птици, за спасяване там. Това е спасителен център основно за защитени видове животни и няма как да се спасяват всички повсеместно разпространени видове, обясни Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Тя добави, че това са агресивно..
За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..