Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Записи със сеанси на Ванга ще бъдат дигитализирани от Държавна агенция "Архиви"

2
Снимка: архив
Записи със сеанси на Ванга ще бъдат дигитализирани в рамките на проект на Държавна агенция „Архиви“ за дигитализация на фондовете. Проектът е съфинансиран по европейска програма.

Записите са от някогашния Институт по сугестология, каза за "Закуска на тревата" директорът на Държавна агенция „Архиви“доц. д-р Михаил Груев:

"Изключително любопитни са тези фонозаписи на баба Ванга, правени от някогашния Институт по сугестология, те се намират при нас. Там има записани нейни сеанси. Някои от тях са слушани, но малка част само...Не са свалени всички, трябва да видим каква част от тях е запазена и какво съдържат...", поясни доц. Груев.
Записите може да станат публични най-рано есента, когато приключва и проектът. От Държавна агенция „Архиви“ отбелязват, че благодарение на проекта вече разполагат с възможност за дигитализиране на киноленти, видеокасети, грамофонни плочи. Те идват предимно от частни колекции, архиви на закрити заводи и кинохроники на държавни учреждения.

"На първо място е възпроизвеждаща техника от ролкови магнетофони, сканираме дори диапозитиви, негативи, стъклени плаки, както се е снимало в началото на 20 век", разказаха пред "Хоризонт" Калоян Малинов, Цветелин Ницов, Галина Стамболиева от отдела, който вече дигитализира картинка и звук.

За Галина и Цветелин работата е интересна и заради друго. И двамата са от поколението, което все пак помнят аудио и видеокасетите. Но не са виждали по-старите носители на информация. Работейки с тях, правят моста и между поколенията казват и двамата.
Една от новите машини, с които ще се дигитализират кинолентите със записи на Ванга

"Един от най-ценните записи на VHS касетки е фондът на Ванче Михайлов", споделиха още от отдела по дигитализация. Достъпни за хората ще бъдат и стихове на Веселин Ханчев в негово изпълнение.

Благодарение на частен дарител в Държавна агенция „Архиви“ се намират негативите и броеве от вестници на софийско предприятие, които също ще бъдат сканирани.

Директорът на доц. д-р Михаил Груев допълва, че именно от мултимедийната колекция очаква да излезат и полезни за изследване теми. Но и това ще стане ясно след септември.

От Държавната агенция „Архиви“ посочиха още, че дигитализираните документи, видео и аудио ще бъдат достъпни през т.нар. държавет сървър. Отделно копия се правят и на защитено място, без връзка с интернет.

Общата стойност на проекта е около пет и половина милиона лева. А парите освен за техника са отишли и за обучение на хората. В рамките на проекта има още дейности, които са свързани с консултации, които да доведат до промяна в закона за архивите.

Директорът на Държавна агенция „Архиви“ доц. д-р Михаил Груев обяснява, че предстоящите дебати са свързани с промени, които да улеснят държавните учреждения да създават машинночетими документи. Тази задача е важна за архивирането и за обработката, която в последните години се прави основно от изкуствен интелект.
Източник: БНР


По публикацията работиха: Гергана Хрисчева, Мартин Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят на народните будители отбелязаха тържествено в Генерал Тошево

Кметът на Община Генерал Тошево Валентин Димитров, заедно със своя екип, служители на общинската администрация, бивши и настоящи учители, както и читалищни дейци, поднесоха венци и цветя пред паметника на Йордан Йовков в градския парк, информира dobrichonline.com .  След официалната част кметът поднесе на всички присъстващи, бивши и настоящи учители и..

публикувано на 01.11.25 в 09:53

Денят на народните будители във Варна започна с благодарствен молебен пред паметника на Паисий Хилендарски

Денят на народните будители беше отбелязан тържествено във Варна пред паметника на отец Паисий Хилендарски в Морската градина. Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи благодарствен молебен. Венци и цветя поднесоха официалните лица, представители на неправителствени организации, студенти от Икономическия университет.

публикувано на 01.11.25 в 09:43

10 личности и организации в надпреварата "Будител на годината 2025" на БНР

В Деня на народните будители, за 12-та поредна година Българското национално радио организира церемонията "Будител на годината 2025". 10 бяха номинираните: Светослав Димитров и доброволците в гасенето на пожари, в чиито сърца гори огънят на смелостта. Илиян Русев - Скури – помощникът на децата със затруднения, чиято всеотдайност не..

публикувано на 01.11.25 в 09:31

В Добрич връчиха годишните награди в областта на културата и науката

Годишните награди „Добрич“ в областта на културата и науката бяха връчени на официална церемония по повод Деня на народните будители – 1 ноември. Отличията поднесе заместник-кметът на Добрич Павел Павлов. Колективната награда бе присъдена на театрална студия „Зорница“ с ръководител актрисата Ема Георгиева – за реализираните успешни спектакли и приноса..

публикувано на 01.11.25 в 08:21

Допълнителни курсове по линии на автобусите във Варна заради Архангелова Задушница

Осигурени са допълнителни курсове по следните автобусни линии във връзка с Голяма Задушница днес: Линия 40 – ЖП Гара – Гробищен парк „Тополи“ От ЖП Гара: 06:45, 07:10, 07:30, 07:50, 08:10, 08:30, 08:50, 09:10, 09:30, 09:50, 10:10, 10:30, 10:50, 11:10, 11:30, 11:50, 12:10, 12:30, 12:50, 13:10, 13:30, 13:50. От Гробищен парк „Тополи“: 07:25,..

публикувано на 01.11.25 в 08:08

Президентската институция отваря врати за Деня на народните будители

Администрацията на президента отваря врати за граждани в Деня на народните будители, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Инициативата ще продължи от 12:30 до 16:30 ч. Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще приемат лично първите гости на „Дондуков“ 2. Гражданите ще имат възможност да разгледат Гербовата зала и..

публикувано на 01.11.25 в 07:54

„Чудесата на България“ с юбилеен спектакъл в Народния театър на 1 ноември

Юбилейният спектакъл „България – страна на Чудесата“ ще се състои на 1 ноември 2025 г., в Деня на народните будители, от 19.00 часа в Народния театър „Иван Вазов“. Събитието ще отбележи 15 години от старта на националната кампания „Чудесата на България“ – най-мащабната инициатива за опазване и популяризиране на културно-историческото наследство на..

публикувано на 01.11.25 в 07:51