Проблемът с пластмасата и намаляването на въглеродния отпечатък са едни то най-важните за разрешаване. Много индустрии постепенно променят производството си, за да отговорят на новите екологични норми. Парфюмерийната индустрия не остава по-назад. Все повече производители преминават от пластмасови към стъклени опакови. Само един факт - всяка година в света се произвеждат около 120 милиарда нови козметични опаковки. Едва малко над десет процента от тях са стъклени.
Все повече производители организират дейността си, подхождайки към нея холистично. Т.е. търсят цялостно и дългосрочно решение на проблемите. Този подход има и негативна страна, коментира Николай Лазаров, основател на бранд за натурална козметика.
Много от компаниите са с нагласата да постигнат бързи резултати с краткосрочни решения, които в дългосрочен план обаче дават своите негативи, казва Лазаров.
При оценката на един процес, тя трябва да се базира на по-продължителен период от време. По думите му редно е да се планира от създаването на продукта, като се мине през опаковането му и придвижването му до крайния потребител и да се изработи политика за многократно използване на опаковката.
Всяка година парфюмерийната промишленост произвежда 120 милиарда опаковки. През последната декада стъклени флакони за парфюмерията, козметиката и фармацевтиката отбелязват силен ръст от 2,2% годишно, достигайки 13,6 милиарда единици в края на 2021г. Именно това е и една от тенденциите, които се налага в последните години в тези браншове.
По данни на Лазаров 74% от потребителите предпочитат продукти в устойчиви опаковки, а 47% не биха купили опаковки вредни за околната среда.
В момента в Европа едва 42 процента то пластмасата се рециклира. Тенденцията е до 2030 година процентът да нарасне до 55, коментира Николай Лазаров, основател на бранд за натурална козметика.
Той посочи, че пластмасовата опаковка икономически е по-изгодно решение, но като краен продукт тя завършва в природата като замърсяване, а след това попада и в нас.
Една стъклена опаковка може да бъде използвана до 30 пъти. Първоначалната цена на продукта, може да бъде по-висока, но в дългосрочен план излиза по-изгодно, считат експертите.
Според Лазаров с политика за многократна употреба на стъклени опаковки и насърчаване на клиента срещу стимул икономически ползи с времето ще има както за производителите, така и за потребителите.
Повечето хора си представят, че трябва да се направи нещо грандиозно, завършва Николай Лазаров. А всъщност не е точно така каза той и изчисли как можем да помогнем на природата.
Т.е. с малки крачки могат да бъдат постигнати големи резултати.
Чуйте повече в репортажа на Мартин Николов:
Общинският Зоопарк във Варна напомня за своята дългогодишна инициатива „Второ приложение на коледните и новогодишни дръвчета” и призовава гражданите, които са използвали живи дръвчета за украса да ги дарят за храна на животните. Кампанията се провежда за единадесета поредна година и е с цел да намери най-подходящото и полезно приложение на елхичките,..
18 768 варненци празнуват на Ивановден, сочи справка на дирекция "Информационно и административно обслужване" към Община Варна. Името Иван носят 5743 варненци, а 2043 дами са с името Иванка. Сред празнуващите имен ден са още: с името Ивайло – 2582 души, Калоян – 1707, Ивелина – 1603, Йоана – 999, Ивелин – 776, Ваня – 750, Йоанна – 379, Ивайла – 342..
Варненският зевзек Росен Марков с поредна нестандартна форма на протест. Този път недоволството на варненеца е провокирано от връщането на 20% Данък общ доход върху хляба, както и поскъпването на тока и природния газ. Председателят на партията на българските мъже заяви, че в знак на протест ще татуира мъжкото си достойнство или казано с латинското му..
Кризата в управлението на централно ниво и липсата на приет Закон за държавния бюджет водят до нестабилност за общините. В това са категорични мнозина от кметовете. Минималната финансова рамка за нашата община я имаме, но докато няма приет Закон за държавния бюджет, няма как да пристъпим към каквито и да е действия. Дисбалансът идва и от факта, че..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозират от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година. През 2025 г. традиционните дестинации ще останат Гърция, Турция, Италия, но има и..
На 7 януари Българската православна църква почита паметта на Св. Йоан Кръстител – последният старозаветен пророк, наречен още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя. Снимка В България Ивановден е един от най-тачените празници от древността до днес. Иван означава „Божия благодат”, но за българите това е името..
Здравейте в първия понеделник от годината и в първото за 2025 година издание на рубриката "Лесна работа"! Януари е чудесен. Празникът в него се разтяга и разтяга, продължава още и още. След шампанското в полунощ идват следващи празници, имени дни, радостни поводи. Стари приятели се завръщат от далечни места, нови приятели предлагат следващи..