Проблемът с пластмасата и намаляването на въглеродния отпечатък са едни то най-важните за разрешаване. Много индустрии постепенно променят производството си, за да отговорят на новите екологични норми. Парфюмерийната индустрия не остава по-назад. Все повече производители преминават от пластмасови към стъклени опакови. Само един факт - всяка година в света се произвеждат около 120 милиарда нови козметични опаковки. Едва малко над десет процента от тях са стъклени.
Все повече производители организират дейността си, подхождайки към нея холистично. Т.е. търсят цялостно и дългосрочно решение на проблемите. Този подход има и негативна страна, коментира Николай Лазаров, основател на бранд за натурална козметика.
Много от компаниите са с нагласата да постигнат бързи резултати с краткосрочни решения, които в дългосрочен план обаче дават своите негативи, казва Лазаров.
При оценката на един процес, тя трябва да се базира на по-продължителен период от време. По думите му редно е да се планира от създаването на продукта, като се мине през опаковането му и придвижването му до крайния потребител и да се изработи политика за многократно използване на опаковката.
Всяка година парфюмерийната промишленост произвежда 120 милиарда опаковки. През последната декада стъклени флакони за парфюмерията, козметиката и фармацевтиката отбелязват силен ръст от 2,2% годишно, достигайки 13,6 милиарда единици в края на 2021г. Именно това е и една от тенденциите, които се налага в последните години в тези браншове.
По данни на Лазаров 74% от потребителите предпочитат продукти в устойчиви опаковки, а 47% не биха купили опаковки вредни за околната среда.
В момента в Европа едва 42 процента то пластмасата се рециклира. Тенденцията е до 2030 година процентът да нарасне до 55, коментира Николай Лазаров, основател на бранд за натурална козметика.
Той посочи, че пластмасовата опаковка икономически е по-изгодно решение, но като краен продукт тя завършва в природата като замърсяване, а след това попада и в нас.
Една стъклена опаковка може да бъде използвана до 30 пъти. Първоначалната цена на продукта, може да бъде по-висока, но в дългосрочен план излиза по-изгодно, считат експертите.
Според Лазаров с политика за многократна употреба на стъклени опаковки и насърчаване на клиента срещу стимул икономически ползи с времето ще има както за производителите, така и за потребителите.
Повечето хора си представят, че трябва да се направи нещо грандиозно, завършва Николай Лазаров. А всъщност не е точно така каза той и изчисли как можем да помогнем на природата.
Т.е. с малки крачки могат да бъдат постигнати големи резултати.
Чуйте повече в репортажа на Мартин Николов:
Честито Възкресение! Приемаме празника по различни начини. Ето още един: да почетем силата и очарованието на живота. Денят е красив. Ухание на пролет, лежерно чувство, приятни срещи с близки хора и всички хубави неща, които добавят още към това очарование. Прегръдки, топли думи, добра трапеза, препълнени сърца. Вдъхновяваме погледа си със..
Десетки деца със своите родители се включиха в празничното Великденско състезание за деца в двора на храма "Свети Архангел Михаил" във Варна. Репортаж на Даниела Стойнова: Отец Георги Стоименов -предстоятел на храма, заедно с двама аниматори, организираха състезание за намиране на скрити боядисани яйца в двора на храма, както и за..
Папа Франциск си е отишъл, днес, на втория ден на Великден. На светъл ден, в мрачен свят. Той беше от светлата страна, благ и добър. Имах щастието да го срещна за малко. Историята е такава. Случи се да бъда на една аудиенция за 24 май. Пътувах отнякъде сам, хванах самолет от Берлин и на летището виждам един професор, теолог от Йезуитския орден,..
На втория ден след Великден според православната традиция започва Светлата седмица - време, в което се прославят светите апостоли и Света Богородица. Светлата седмица е време, в което Възкресението на Исус Христос донася просветление за всички и надежда за вечен живот. Седмицата се свързва и с първите появи на Христос сред..
След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката. Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..
В следващите редове ще стане дума за един архитектурен паметник на културата във Варна – на някогашната централна варненска улица – „Преславска“, а днес „Преслав“, за къщата на общественика Иван Драсов. Познат на всички ни от учебниците по история като един от съратниците на Васил Левски и на Христо Ботев, член на БРЦК и участник в борбата за..
Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро през последните години, сочи публикация на Института за пазарна икономика. В нея се цитират данни на Националния център по обществено здраве и анализи, които показват, че нивата на ваксиниране с основните задължителни ваксини у нас приближават 95% от населението и се възстановяват до..