Проблемът с пластмасата и намаляването на въглеродния отпечатък са едни то най-важните за разрешаване. Много индустрии постепенно променят производството си, за да отговорят на новите екологични норми. Парфюмерийната индустрия не остава по-назад. Все повече производители преминават от пластмасови към стъклени опакови. Само един факт - всяка година в света се произвеждат около 120 милиарда нови козметични опаковки. Едва малко над десет процента от тях са стъклени.
Все повече производители организират дейността си, подхождайки към нея холистично. Т.е. търсят цялостно и дългосрочно решение на проблемите. Този подход има и негативна страна, коментира Николай Лазаров, основател на бранд за натурална козметика.
Много от компаниите са с нагласата да постигнат бързи резултати с краткосрочни решения, които в дългосрочен план обаче дават своите негативи, казва Лазаров.
При оценката на един процес, тя трябва да се базира на по-продължителен период от време. По думите му редно е да се планира от създаването на продукта, като се мине през опаковането му и придвижването му до крайния потребител и да се изработи политика за многократно използване на опаковката.
Всяка година парфюмерийната промишленост произвежда 120 милиарда опаковки. През последната декада стъклени флакони за парфюмерията, козметиката и фармацевтиката отбелязват силен ръст от 2,2% годишно, достигайки 13,6 милиарда единици в края на 2021г. Именно това е и една от тенденциите, които се налага в последните години в тези браншове.
По данни на Лазаров 74% от потребителите предпочитат продукти в устойчиви опаковки, а 47% не биха купили опаковки вредни за околната среда.
В момента в Европа едва 42 процента то пластмасата се рециклира. Тенденцията е до 2030 година процентът да нарасне до 55, коментира Николай Лазаров, основател на бранд за натурална козметика.
Той посочи, че пластмасовата опаковка икономически е по-изгодно решение, но като краен продукт тя завършва в природата като замърсяване, а след това попада и в нас.
Една стъклена опаковка може да бъде използвана до 30 пъти. Първоначалната цена на продукта, може да бъде по-висока, но в дългосрочен план излиза по-изгодно, считат експертите.
Според Лазаров с политика за многократна употреба на стъклени опаковки и насърчаване на клиента срещу стимул икономически ползи с времето ще има както за производителите, така и за потребителите.
Повечето хора си представят, че трябва да се направи нещо грандиозно, завършва Николай Лазаров. А всъщност не е точно така каза той и изчисли как можем да помогнем на природата.
Т.е. с малки крачки могат да бъдат постигнати големи резултати.
Чуйте повече в репортажа на Мартин Николов:
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..