За да няма дефицит от 6.4% както е заложен от служебното правителство, трябва да се приложи данъкът върху свръхпечалбите, както и да се увеличи корпоративният данък за част от компаниите, които генерираха огромни печалби именно през кризата.
Такова е мнението на синдикат КТ „Подкрепа“, изразено в предаването на Радио Варна "Позиция".
Икономическият съветник на синдиката Ваня Григорова припомни, че по данни на Министерството на финансите през последните две години печалбите в частния сектор са се увеличили с 20 милиарда лева.
Григорова каза, че сегашното служебно правителство е предложило данък върху свръхпечалбите, но след като ГЕРБ и Продължаваме Промяната / Демократична България са били против, кабинетът е отказал да вкара този данък в проектобюджета. „От там щяха да дойдат близо 2.4 милиарда лева“, допълни Ваня Григорова.
Сега вече е внесено удължение на удължението на бюджета, което е пагубно след безпрецедентната инфлация. Очевидно е, че бюджетът стана жертва на политическите игри в Народното събрание. И в крайна сметка оправданията са различни: с президента, със служебното правителство. Това е безобразна демонстрация на безотговорност, допълни Григорова.
7-8 месеца са нужни, за да се направи напълно нов бюджет. Най-вероятно ГЕРБ и Продължаваме Промяната / Демократична България и ДПС ще внесат нов бюджет с 3 процента дефицит. Това означава много сериозно орязване на разходите и това ще бъде усетено от всички български граждани.
Общинска избирателна комисия - Варна се е самосезирала след пореден сигнал с искане за отстраняване на кмета Благомир Коцев от поста му, свързан с полагаемия му отпуск. ОИК-Варна ще заседава по казуса извънредно в неделя. Подател на сигнала е Биляна Якова, един от четиримата ключови свидетели по делото срещу него, бивш ръководител на проекта за..
Комисията по здравеопазване към Общински съвет – Варна одобри отпускането на еднократни финансови помощи за лечение на 41 варненци, сред които и три деца. Общата стойност на предвидените средства е 20 600 лева, а индивидуалните помощи варират между 150 и 1 500 лева. Те са предназначени основно за закупуване на медикаменти, медицински консумативи и..
Цената на хартиения билет за пътуване с времетраене 60 минути да бъде намалена и от 1 януари ще струва 1 евро (досегашна стойност от 2 лева). С пълно единодушие комисията по финанси и бюджет реши цените на превозните документи за пътуване в обществения транспорт във Варна да бъдат актуализирани във връзка с предстоящото преминаване към еврото,..
Определеният днес съдия-докладчик по наказателно дело срещу кмета на Варна Благомир Коцев Светла Даскалова разпореди той да бъде преведен от Софийския затвор в затвора във Варна. Със свое второ разпореждане тя насрочи за 27 ноември 2025 година, от 13,30 ч., в открито съдебно заседание, разглеждането на постъпилите молби от адвокатите на Коцев за..
Започна монтирането на празничната украса в централната част на Варна за предстоящите коледни и новогодишни празници. От няколко дни светещи елементи - пана тип фенер се поставят по пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. 400 светещи елементи ще бъдат поставени по главните булеварди. Монтирани ще бъдат и 31 470 метра светещ стринг, като 26 780..
Изготвят проект за преместване на стационара на Специализираната болница за активно лечение по пневмо-фтизиатрични заболявания – Варна (бившия Тубдиспансер) в основната сграда. Това каза изпълняващата функциите кмет на Варна Снежана Апостолова. Апостолова посочи, че е необходимо да се увеличат средствата за изхранване на пациентите. В момента държавата..
Парламентът прие на първо четене първия държавен бюджет на България в евро, предаде БГНЕС. Законопроектът за държавния бюджет на Република България за 2026 г., внесен от Министерски съвет, бе приет със 131 гласа „за“, 87 „против“, без „въздържал се“. След поискано прегласувано резултатът бе същият. Със „за“ гласуваха 63 депутати от ГЕРБ-СДС, 28 от..