Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба МАГИЧНИЯТ ЧАС на варненския плаж

MAGIC HOUR /Магичният час/ е втората фотоизложба на Стефан Мутафчиев, но за първи път авторът се престрашава да се представи самостоятелно пред публика. Стефан е варненец, но от години живее „на колела“, по палуби и в самолети между България, Виетнам, Португалия, Мексико, Гърция, Словения, Бразилия... и заради другата си страст – киното.


За MAGIC HOUR Стефан Мутафчиев е подбрал 15 фотографии на морска тема. Зрителят ще „стъпи“ на норвежкия бряг, но и на словенския, на гръцкия, на португалския ще бъде по изгрев... и на варненския ще бъде. И в буквалния смисъл – авторът е избрал за място на изложбата си Anonymous Beach Varna /Wake Rark/. Изложбите извън галериите стават все по-популярни, места – посредници за срещи на два свята - на почивка и срещи и изкуството, които само привидно не се познават и отричат. Какво по-добро място за слънце и пясък в кадър от слънце и пясък по кожата и пред очите?! 


Изложбата MAGIC HOUR е плод на любовта ми към морето и слънцето, на симбиозата между тях, казва Стефан Мутафчиев, обяснявайки тематичния избор на фотографиите, включени в изложбата. Морето и фотографията всъщност са две от основните определящи автора думи - завършил е Националната гимназия  по полиграфия и фотография /специалност „Фотография“/ и Висшето Военно-морско училище „Н. Вапцаров“ /специалност „Корабоводене“/. Фотографската си страст свързва с детските си спомени, когато наблюдавал как баща му проявявал „лентите“. Бях запленен от процесите и крайния резултат наречен фотография, разказва Стефан. Това беше и моето прохождане в изкуството на образите. После ме приеха във фотографското училище, и от там нататък фотографията окончателно стана част от живота ми. Пътувам много, а фотоапаратът е основната част от моя багаж, обяснява Мутафчиев. Нещо повече - някои от пътешествията му са тенденциозно фотографски – да улови Северното сияние или екзотиката на Северен Виетнам, да „запечата“ колорита и неповторимостта на различните етноси...

Изложбата се открива на 11 юни 2023 г.


*MAGIC HOUR /Магичният час/

"Magic Hour" във фотографията се нарича "Golden Hour". Това е точно часът преди изгрева и залеза. Има по половин час преди и след като залязва слънцето. Това е най-магичното в слънцето, когато залязва и изгрява се получават тези прекрасни цветове, които можете да видите на много фотографии. Всъщност това беше и причината така да кръстя изложбата. Заради този вълшебен час."

Стефан Мутафчиев обича да гони изгревите. Понеже, както признава, няма проблеми с ранното ставане.

"Ако искаш да снимаш изгрев и ако небето е с теб, ставаш рано. В четири, пет часа. Нощем е по-лесно. Просто изчакваш залеза и го снимаш. Най-лесно се снимат изгрев и залез на север, зимата, Норвегия. Докато се обърнеш в едната посока да снимаш изгрева и след половин час се обръщаш в обратната, за да снимаш залеза."

MAGIC HOUR е кинотермин, еквивалентен във фотографията на GOLDENHOUR. Това е времето на изгрева и залеза, когато светлината е мека, а цветовете наситени; минутите от денонощието ни, когато светлината може да преобразява, превръща образите и местата в неповторими.


БИОГРАФИЧНА СПРАВКА НА АВТОРА:

Роден във Варна през 1973 г.

1987 г. – завършва основното си образование в ІІІ ЕСПУ „Д. Благоев“ /дн. ОУ „П. Славейков“/

1992 г. – завършва НПГПФ „Юлиус Фучик“ – София, сп. „Фотография“

1999 г. – завършва ВВМУ „Н. Вапцаров“ – Варна, сп. „Корабоводене“

1999 - 2010 г. – навигационна работа

2011 г - Първи досег с киното като фотограф на терен във филма "Радоста и тъгата на тялото"

До днес работи за различни международни и национални кинопродукции.

И трябва да има море! Защо? Чуйте в интервюто, което фотографът Стефан Мутафчиев даде за Радио Варна.




По публикацията работиха: Веселина Божинова, Мартин Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

84 години от връщането на Балчик в пределите на Майка България (21 септември 1940 г.)

По повод празника на града, освобождението от румънска окупация, на 21 септември на едноименния централен площад от 10.00 часа започва церемония по издигане на националния флаг на Република България, с участието на представителна част  и Представителния духов оркестър на Военноморските сили. Пред Паметника на героите, паднали за Отечеството, ще бъдат..

публикувано на 18.09.24 в 17:53

Изложба на Николай Русев, посветена на тракийски царе, във Варна

Художникът Николай Русев представя във Варна изложба, посветена на тракийски царе. Тя включва художествени портрети и панели от комикса „Тайната на Котис I“.   Портретите на тракийски царе са част от музейната сбирка на Етнографски комплекс Златоград. Те са предоставени специално за случая от неговия създател и управител, инженер Александър..

публикувано на 18.09.24 в 12:08

Японският епос „Шогун“ с най-много награди „Еми“

76-ите награди „Еми“ бяха раздадени късно снощи в Лос Анджелис.  Японският епос „Шогун“ на FX влезе в историята със своите 18 награди „Еми“ - най-много, печелени някога от сериал за един сезон, включително за най-добра драма, най-добър актьор и най-добра актриса. „Хакери“ на HBO предизвика изненада, като взе приза за най-добър комедиен сериал пред..

публикувано на 16.09.24 в 08:58

Пленер "Европейски хоризонти": Художници от България, Турция, Румъния и Полша с излияния в балчишката галерия

Симеон Кръстев, Росен Кавръков, Йордан Йорданов, Димитър Евстатиев, Айнур Каплан, Габриел Дима, Агата Грендович, Анна Босек. Това са имената на осемте художници, участващи в 16-ото издание на международния пленер "Европейски хоризонти" в Балчик. Авторите, които са от България, Полша, Румъния, Турция, представят изкуството си до края на месеца в..

публикувано на 13.09.24 в 16:31

Думите също лекуват, медици-писатели от цял свят във Варна

Много литературни четения и посещения на забележителности във Варна и региона са включени в програмата на 66-ия Международен конгрес на писателите-лекари. Той се провежда във Варна до неделя. Над 60 души от България и света се включват в инициативата, а мотото е "Медицина - живот и любов".  35 години доц. д-р Добрин Паскалев е работил в..

публикувано на 12.09.24 в 20:03

Първо представяне пред читателите на книгата „Крайморска Добруджа. Балчик, Каварна, Шабла. Недоразказаното минало" в Белия град

На 12 септември е официалното представяне на книгата „Крайморска Добруджа. Балчик, Каварна, Шабла. Недоразказаното минало” на проф. Ангел Ангелов. Тя е фокусирана върху пресечната точка на събитийната история с историята на ежедневието.   В нея са представени някои от природните катаклизми, повлияли съществено върху живота,  приказната..

публикувано на 11.09.24 в 16:22

Разнообразната програма на фестивала на изкуствата "Виа понтика" - Балчик продължава при вход свободен за всички събития

Изложба калиграфия "Красиви думи" е подредена в Художествена галерия - Балчик. Тя е дело на студентите Александра Вутова, Ангела Айтоска, Димитър Иванов и Илия Иванов от катедра „Плакат и визуална комуникация“ в Националната художествена академия - София и Валерия Лень и Даниела Христова от специалност "Графичен дизайн и визуални комуникации" във..

публикувано на 11.09.24 в 15:06