Строежът на века - така турски анализатори определят започналото изграждане на мегаканала Истанбул, който ще свързва Черно с Мраморно море. Каналът ще е широк от 250 до 1000 метра и дълбок около 25 метра. Проектът е на стойност поне 15 милиарда евро.
Изграждането на този канал обаче породи редица притеснения, както сред турските еколози, така и сред колегите им от страните в региона на Черноморския басейн.
Най-застрашени са местните видове, които може да бъдат изместени от чужди видове, които ще нахлуят през канала от Мраморно море. Това коментира за Радио Варна доц. Виолин Райков от Института по океанология към БАН.
"Двете морета са с различна соленост и евентуално смесване на техните води ще доведе до промяна в химичния състав на Черно море, което ще се отрази на всички организми в него", каза още Виолин Райков и допълни, че при самото прокопаване ще се вдигнат дънните утайки, което също ще има негативни последици.
Каналът между Черно и Мраморно море ще засегне и популацията от делфини, които обикновено зимуват в района на Босфора, това пък е свързано и с миграцията на рибите, подчерта доц. Райков.
Изграждането на Канал Истанбул може евентуално да доведе до спадане на нивото на Черно море, каза капитан Трифон Трифонов, който дълги години е работил в Хидрографската служба на Военноморските сили.
"На изток от нос Шабла се усеща едно голямо течение, носещо много вода. Това течение достига до Босфора, който обаче не може да поеме голямото количество водна маса и тя се връща в западна посока. Възможно е тази вода да потече по новия канал, което ще има непредвидими последствия", каза Трифонов.
Според него спадането на нивото ще предизвика пресушаване на крайбрежни езера и лагуни. В същото време има вероятност да навлиза и по-солена вода от Мраморно море, което неминуемо ще се отрази на флората и фауната в Черно море.
Твърдението, че прокопаването на новия Канал Истанбул ще доведе до проблеми с екологията в Черно море е ВЯРНО. Според експертна оценка изграждането на проекта ще предизвика редица проблеми, не само в Черно море, но и в крайбрежните зони. Очакват се негативни последици върху биоразнообразието, както и навлизане на инвазивни видове, които може да изместят традиционните за Черно море. Прогнозираните промени с морските течения могат да имат непредвидими последствия за морските обитатели.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
70% от учениците, които завършват гимназия, се записват да учат висше образование. Близо две трети от тях съчетават следването с работа. Това показва проучване за реализацията на пазара на труда на завършилите средно образование в България, съобщава МОН. Министърът на образованието във Варна: Голям проблем на образованието е културата на зубрене..
Днес ни е напуснал актьорът Васил Банов. Това съобщиха от Съюза на артистите на фейсбук страницата си. Роден в град Карлово на 20 юли 1946 г. През 1967 - 1971 г. следва актьорско майсторство за драматичен театър във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на проф. Боян Дановски. Работил е в театрите на Велико Търново (1970 - 1975), Враца (1975 - 1978),..
Плажната ивица между Втора и Трета буна е напълно почистена след достигането на мазут до брега. Чувалите с отстранения замърсен пясък са премахнати. Дадени са предписанията на концесионера за замърсения с нефтопродукти пясък да се предаде на регламентирани за тази цел депа, съобщават от Областна управа - Варна. Не се наблюдават замърсявания на морската..
България стои на едно добро място като туристически продукт и качество на материалната база по отношение на природата и атракциите и напук на всички обвинения и заклеймявания. Това мнение изрази за предаването "Пост Фактум" преподавателят по туризъм във Висшето училище по мениджмънт във Варна Мая Иванова. По думите ѝ състоянието на..
Във връзка с провеждането на футболна среща между отборите на ФК "Спартак 1918" Варна II дивизия и ФК "Черно море" днес, движението на пътни превозни средства по ул. "Кирил Шиваров" ще бъде временно преустановено. Промяната в организацията на движението се въвежда за времето от 15:00 ч. до приключване на мача (около 20:00 часа) на ул. "Кирил..
До края на месец април ще завърши строителството на пристройката към детска ясла №7 „Роза“. Новата сграда е за две яслени групи и е изградена според най-новите нормативни изисквания за здравословна среда и нормално физическо и психическо развитие на децата, съобщиха от общинската дирекция „Здравеопазване“. Новопостроената двуетажна пристройка е с..
Информационна среща, по повод предстоящо изграждане на ветрогенератори в Аврен, се проведе в сградата на общината по иницатива на кмета Емануил Манолов. Инвестиционното намерение е от месец декември миналата година. Първоначално фирмата-инвеститор е имала намерение да изгради 38 ветрогенератора на територията, която попада в държавния горски..