Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вода с хлор над нормата в района на Младежкия дом и Морската гара във Варна

Снимка: БГНЕС

Водата за част от водопреносната мрежа във Варна е с хлор над нормата. При две от пробите, които са взети в района на Младежкия дом и в този на Морска гара, остатъчният хлор е над допустимите нива. Това сочат данните на Регионалната здравна инспекция. Данните обхващат отчетната седмица между 2 и 8 юни.

Остатъчният свободен хлор, отчетен в района на Младежкия дом, е бил 0,586 мг/л при норма 0,3-0,4 мг/л.  Мирисът на водата също е бил неприемлив, допълват от РЗИ-Варна.

Остатъчният свободен хлор на Морска гара е 0,565 мг/л, при норма –0,3.0,4 мг/л, също е бил с неприемлив мирис

Хлор над нормата е измерен и в питейната вода в курортен комплекс "Камчия" - 0,64 мг/л, с неприемлив мирис.

Водата от обществена чешма в местност „Вилите”, кв. „Аспарухово” пък е със завишени нива на нитрати - над 100 мг/л, при норма – 50 мг/л.


Нитрати над нормата са регистрирани и във водата от водопреносната мрежа на няколко села край Варна:

- с. Кичево – 56,6 мг/л, при норма – 50 мг/л.

- с. Бенковски –  >100 мг/л, при норма – 50 мг/л., калций – 180 мг/л, при норма – 150 мг/л.

- с. Снежина – 55,3 мг/л, при норма – 50 мг/л

- с. Здравец –  72,8 мг/л, при норма – 50 мг/л.

Издадено е предписание до кмета на Община Провадия за спиране на експлоатацията на местна обществена чешма в с. Градинарово за питейно-битови цели. Предписанието е потвърдено със заповеди на директора на РЗИ-Варна. Предписание е издадено и за поставяне на трайна маркировка, че „Водата е негодна за пиене”.

Документ е издаден и до кмета на община Варна за поставяне на табела: „Водата съдържа нитрати > 50 мг/л” на обществена местна чешма в местност "Вилите".

Остатъчният свободен хлор действа като консервант по пътя на доставката на питейна вода при транспортирането и на дълги разстояния, а хлорирането се използва предимно за микробна дезинфекция. Освен това, хлорът действа като окислител и може да подпомогне отстраняването на някои химични елементи (например мангана) от питейната вода, образувайки неразтворими вещества. Недостатък на хлора е свързването на естествената органична материя и образуването на халогенирани остатъчни продукти от дезинфекцията.
Уязвими групи от населението по отношение на остатъчния хлора са: бременните жени с изострено обоняние, деца и възрастни, чувствителни спрямо миризмата на хлор. Н
РЗИ-Варна дава следните препоръки:
  • Да не се консумира вода направо от чешмата;
  • Да се остави водата да престои на стайна температура известно време, за да излети остатъчният свободен хлор;
  • При готвене да се кипне водата, преди да се поставят продуктите в нея;
  • В райони, с чести аварии на водопроводната система да се консумира бутилирана вода, подходяща за всекидневна употреба до възстановяване на качеството на водата.
  • В детските градини да се ползва бутилирана вода в малки еднократни опаковки (до 0,500 мл).
Относно превишените максимални стойности на нитратите РЗИ-Варна препоръчва питейната вода със съдържание на нитрати повече от 50 мг/л да не се ползва за пиене и приготвяне на храна за: бременни жени, кърмачки, кърмачета, хора със заболявания на храносмилателната система и панкреаса.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Облекчен визов режим ще улеснява турските туристи у нас

Европейският съюз въведе по-благоприятни правила за издаване на шенгенски визи на турски граждани, които ще улеснят пътуванията в рамките на Шенгенското пространство. Новите правила, приети на 15 юли, ще позволят поетапно издаване на многократни визи с по-дълъг срок на валидност за турски граждани с установена история на редовни и законосъобразни..

публикувано на 23.07.25 в 14:53

Какви ваканции предвижда МОН през учебната 2025/2026 г.?

По-пълноценна почивка за ученици и учители около празниците и между двата срока предлагат експертите от Министерството на образованието и науката в проекта за график на учебното време, който е публикуван за обществено обсъждане.  Образователният министър във Варна: Задачите по природни науки ще са лесни за тези, които учат с разбиране Почивката..

публикувано на 23.07.25 в 14:35

Еврото – какво да знаем и за какво да следим?

Потребителите играят голяма роля в регулирането и сигнализирането за неизправности или обърквания в преходния период до официалното въвеждане на еврото у нас на 1 януари 2026 г. и в първия месец след това, когато ще може да се плаща и в лева, и в евро. Това коментира за Радио Варна Габриела Руменова от платформата „Ние, потребителите“...

публикувано на 23.07.25 в 14:10

Намалява интересът към класическите морски професии във ВВМУ "Н. Й. Вапцаров"

Отлив към класическите морски професии "Корабоводене", "Механик" и "Корабен инженер" за сметка на специалностите "Компютърна и комуникационна техника" отчитат от Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" във Варна.  Тази година двама кандидати се борят за едно място в специалността "Компютърна и комуникационна техника", а двете чисто нови..

публикувано на 23.07.25 в 13:30

ВВМУ отбеляза 83 години от разстрела на Никола Вапцаров

Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ във Варна отбеляза 83 години от гибелта на своя патрон – поета революционер и моряк Никола Йонков Вапцаров. Тържественото събитие се състоя пред паметника на Вапцаров в двора на Училището и събра ръководството на ВВМУ, преподаватели, курсанти, представители на местната власт, морския бизнес, общественици и..

публикувано на 23.07.25 в 13:23

Проверяват преместваемите обекти в центъра на Варна, при неправомерно разширяване ще има глоби

Четири специализирани екипа е сформирала администрацията на район „Одесос“, за да следят за неправомерно разширяване на заведенията в централната част на града. Обходите им ще започнат веднага, след като всички обекти получат разрешения си за разполагане на маси пред заведенията и вендинг автомати, информират от общинския пресцентър.  Предстои..

публикувано на 23.07.25 в 11:59

2748 лева са нужни за месечна издръжка на тричленно семейство

2748 лв. са необходими за месечна издръжка на тричленно семейство. Необходимият за издръжка доход нараства с 0,4% на тримесечна база и с 5.1% на годишна база, сочат данните от проучването на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ.  От 1526 лв. нетен месечен доход пък се нуждае един работещ човек, живеещ сам, предаде БНР.  В..

публикувано на 23.07.25 в 11:01