За втори път през тази година днес, 19 юни, ще се проведат безплатни прегледи за туберкулоза в лечебни заведения за диагностика и лечение на туберкулозата в областните градове на страната. Прегледите са част от кампанията „Седмица на отворените врати”, която се организира в изпълнение на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата на Министерството на здравеопазването, чиято цел е намаляване заболеваемостта от туберкулоза в страната.
Инициативата се осъществява съвместно с Регионалните здравни инспекции, лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза, както и неправителствени организации. Кампанията е доказала своята ефективност за повишаване на обществената информираност по отношение на заболяването. Безплатният достъп до медицински услуги, от една страна, води до по-добра разкриваемост на случаите на туберкулоза и латентна туберкулозна инфекция, а от друга, до ефективна превенция на заболяването в страната.
По време на „Седмицата на отворените врати“ на всеки желаещ се предлага скрининг за риска от туберкулоза чрез анкета и консултации. На лицата, които са в риск, се провеждат допълнителни прегледи и изследвания. При откриването на случаи на туберкулоза своевременно се предприемат мерки за хоспитализация и лечение, в резултат на което се прекъсва веригата за предаване на инфекцията.
По време на проведените за периода 2009 г. – 2022 г. „Седмици на отворени врати” са анкетирани за туберкулоза над 125 000 лица, открити и насочени за лечение са 1 376 лица с туберкулоза, открити с латентна туберкулозна инфекция и обхванати с химиопрофилактика са 4 655 души.
В резултат на изпълнението на Националните програми за превенция и контрол на туберкулоза в България e налице тенденция за трайно намаляване на заболяемостта от туберкулоза - от 26.6 на 100 хил. население през 2012 г. до 14.8 на 100 хил. през 2022 г. (по предварителни данни).
В България диагностиката, лечението и профилактиката на туберкулозата са безплатни, независимо от здравноосигурителния статус на гражданите. Ежегодно Министерството на здравеопазването осигурява както финансов ресурс за противотуберкулозни лекарства от първи ред, лекарства за химиопрофилактика, ваксини, диагностикуми и консумативи за лабораториите и финансиране на болниците за лечение на туберкулоза.
Туберкулозата е лечима и предотвратима, стига да бъде открита навреме и да бъде проведено качествено лечение.Общинският приют за безстопанствени кучета в Каменар организира кампанията "Снимка с муцунка". Нейната цел е да се помогне на кученцата да си намерят дом. Тя ще се проведе на 23 август, събота, от 10 часа в приюта, където по сетителите ще има възможност да си направят снимки с избрани от тях кучета, с които после ще могат да се включат във..
Рекорден брой заявки от близо 200 фолклорни групи и индивидуални изпълнители са подадени за участие в Единадесетото издание на Националния събор за автентичен фолклор „Тополи пее и се смее“ 2025 г. Така числеността на участниците, които ще представят богатството на българската песен и танц, се очаква да доближи 700. Празникът на българските традиции,..
Да живее свободата! Това е нова песен, посветена на футболния клуб Левски и подарък за всички левскари от варненската фен фракция на клуба „Ултра Варна“. Тя беше официално представена на 16 август в 19 часа и 14 минути. В нея участват варненските музиканти Иван Манолов, Георги Пехливанов, Александър Василев, а песента е изпята от Станимир..
Днес ще е слънчево. Ще духа слаб южен вятър, следобед до умерен, по Черноморието от югоизток. С него ще нахлува по-топъл въздух и максималните температури ще се повишат спрямо предните дни – преобладаващите ще са между 29° и 34°, за Варна около 29°. Вълнение на морето 2, след обяд 3 бала. Температурата на морската вода 25°-26°. Изгрев на Слънцето за..
Магията на автентичния и обработен фолклор, костюми и обичаи за пореден път ще завладее Балчик в празничните за България и Белия град дни от 19 до 22 септември. За 15-и път морското градче ще бъде домакин на Международния фолклорен фестивал "Море от ритми" – фестивал, който изпраща последните слънчеви лъчи на лятото, съчетавайки ги със съкровеното..
Зелен фестивал на куклите ще се състои на 24 август, неделя, от 17.30 часа в читалището в село Горица, област Варна. Той е част от Малкия фестивал на куклите, който вече е пътуващ и е гостувал в Обзор, Бяла, Шабла и Провадия. В Горица тази неделя публиката ще може да гледа спектакъла "Дядо вади ряпа" на пътуващия куклен театър "Мале-мале", в нов,..
"Най-дългата вечеря на плажа" ще се проведе и тази година във Варна. Емблематичното събитие ще се състои на 23 август, събота, на плажа в квартал "Аспарухово", съобщи районният кмет Ивайло Маринов. "Най-дългата вечеря" започва от 19 часа и ще бъде съпроводена с богата музикално-артистична програма. Очакват Ви жива музика, артистични изпълнения, танци..