Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга за билките представя във Варна Искра Урумова

Ашерсоновият оман и теснолистият живовляк. Това са две от по-неизвестните билки, за които се разказва в новата книга на Искра Урумова и Елионора Недялкова „Коя е билката“. Представянето й е на 21 юни, в първия ден на лятото, от 18 часа и 30 минути в двора на Археологическия музей във Варна. В него ще се включи и фолклорната формация „Четирилистна детелина“ при Народно читалище „П. Р. Славейков“ с ръководител Петя Горанова.

Във всеки дом има по една тетрадка, изписана на ръка и е най-ценна, най-скъпа на сърцето от всички книги в домашната библиотека. В нея се крият знания, мъдрост и рецепти, предавани с обич от поколение на поколение, събирани от близки и познати, пазени грижливо и приготвяни с любов.„Коя е билката?“ от авторката на поредицата „Самодивски сезони“ Искра Урумова и потомствената билкарка Елионора Недялкова е скътала между страниците си част от магическата тайна на тези тефтери. Това е краткото описание на книгата, което може да откриете и на корицата ѝ. Представени са 17 билки:

"В тази книга хората могат да открият билките по няколко критерия – Коя е най-търсената билка от българите? Коя е най-слабо познатата билка от българите? Има ли билка за любов? Има ли билка за предпазване от лоши мисли? Има ли билка, която е брат на друга билка? Коя е най-мистериозната билка? Коя е най-скъпата като цена?," обясни варненката Искра Урумова, която познаваме и като кореспондентка на една от националните телевизии.

В новата ѝ книга са включени още народни песни, тайнствени поверия, полезни рецепти от миналото, легенди. Казва, че всичко това е подбрала от стари сборници, наследство от нашите баби и дядовци. А за произхода на билките има и специална приказка:

"Това е книга, която човек да сложи в раницата, да отиде в планината, да реши да си набере малко билки за чай, да си ги занесе вкъщи, за да знае какво да гледа, като бере билката, как да я изсуши, как да я ползва. Ние имаме безкрайно богатство от билки и мисля, че е добре всеки от нас, поне малко, да знае за тях", казва Урумова.

А знанието е свързано с това къде виреят билките, кога се берат и как се съхраняват, за да запазят най-ефикасно свойствата си. Според Искра Урумова с пълно право нашата земя може да бъде наречена Царство на билките. Не случайно България е най-големия износител в Европа.

Илюстрациите в книгата са на художничката Таня Минчева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камерън Диас: 10-те години без роля в киното бяха най-хубавите в живота ми

Камерън Диас заяви, че десетилетието, през което се беше оттеглила от актьорството, е било най-хубавото в живота ѝ. Звездата се завърна на екраните този месец в новия шпионски трилър - „Отново в действие“ - с актьора Джейми Фокс. Не е ясно дали това е окончателно завръщане към професията. Тя обаче заяви, че „може би е началото“. Актрисата..

публикувано на 19.01.25 в 09:19

"Муа у тупан" - първа премиера за 2025 на Драматичния театър във Варна

Първата премиера от новата година на варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров" е комедията "Муа у тупан" от Боян Папазов. Премиерните спектакли са на 17 и 18 януари от 19 часа на сцена "Филиал". Режисьор е Николай Кенаров. Художник е Александра Йотковска, а музиката е от композитора Страцимир Павлов. В ролите: Симеон Димов (Бане), Недялко Стефанов..

публикувано на 17.01.25 в 10:15

Изложба живопис на Магда Абазова (1923-2011) във Варна

Арт галерия "Le Papillon"  с  голямо  удоволствие  започва новия цикъл на изложбения си календар с експозиция на част от творчеството на Магда Абазова  (1923-2011) в  камерното пространство Le Petit Papillon  от 16 януари до 12 март 2025 г.  Селектирана е колекция от 15 картини на емблематичната художничка, наричана " аристократът на..

обновено на 17.01.25 в 10:05

"Варна Лит" търси 20 млади таланти в писането на текст за сцена

Сдружението „Международен литературен фестивал "Варна Лит" търси таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Сдружението, популярно със създаването на един от най-обичаните литературни фестивали в България и с успешната реализация на литературния еко проект „Зелени приказки“, започва нов проект, насочен..

публикувано на 17.01.25 в 10:02

Представят комикс за Варненския халколитен некропол в Добрич

Изложба за Варненския халколитен некропол представят в Добрич. Експозицията на изложбени пана и като печатно издание ще бъде подредена в Регионалния исторически музей от 12 февруари от 17 часа. Документалният комикс на Елена Владова (сценарист) и Николай Русев (художник) разказва за откриването на некропола, за направените проучвания и за..

публикувано на 16.01.25 в 15:04

Операта и театърът във Варна отчитат 19% ръст на приходите

19 процента ръст на приходите за миналата година са постигнали от Театрално-музикално продуцентски център - Варна. Близо 95 000  са зрителите на операта и на театъра, отчете Даниела Димова, директор на културния институт. 264 са общо спектаклите. Зрителите също са се увеличили, те са 95 000, каза още тя. Тя обаче потвърди, че последния транш от..

публикувано на 15.01.25 в 19:01

Филм от Саудитска Арабия и турски хорър - част от програмата на фестивала МЕНАР

На 17 януари започва 17-ото издание на Менар фест. Фестивалът представя най-доброто от игралното, документалното и късометражното кино на Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка и запознава българската публика с културата и традициите на ислямския свят. Тази година в програмата има пет акцента, като един от тях е турското кино, каза за..

публикувано на 15.01.25 в 15:35