На 18 юни варненската Галерия 8 навърши 35 години. Това е първата частна галерия у нас след 1944-та и преди промените от 89-та.
Открита е на 18.06.1988 г. в 18 часа на ул. „Братя Шкорпил“ 8 във Варна с изложба живопис, рисунка, графика и скулптура, представяща творчеството на автори от три генерации на българското пластично изкуство.
През изминалите години кръгът на авторите на Галерия 8 е няколкостотин. В него се включиха и художници от Полша, Русия, Холандия, Япония и Украйна и др. От 1994 година варненската галерия експонира и художествена фотография. Галерия 8 е гостувала със свои колекции във Виена - галерия Лехар, в София – галерия Арт 36, Галерия НБУ, „Кредо Бонум“, “Летни салони на частните галерии”, в Пловдив – “Първи панаир на частните галерии”, Галерия „Дяков“, Балабановата къща, участва и във варненския Фестивал на пластичните изкуства "Август в изкуството", както и във Фестивала на съвременното изкуство CONTEMPO.
По повод рождения ден е подредена изложба с творби на авторите, които са участвали в първия вернисаж: ГЕОРГИ БОЖИЛОВ-СЛОНА, Милко Божков, Мария Зафиркова, Альоша Кафеджийски, ИВАН КИРКОВ, ДИМИТЪР КИРОВ, Веселин Начев, Емил Попов, Иван Русев, СВЕТЛИН РУСЕВ, Иван Славов, Ангел Станев, Стоимен Стоилов, ВАНКО УРУМОВ И СТОЯН ЦАНЕВ.
Изложбата може да бъде видяна до 18 юли всеки ден от 16.00 до 19.00 часа на ул. „Братя Шкорпил“ 8а.
Как беше създадена Галерия 8 разказа пред Светлана Вълкова нейният собственик Борис Стателов:
Първата изложба беше на 18 юни 1988 година. Някои от авторите в нея вече не са живи и те участват с работи от различни колекции. Останалите художници нарисуваха специална творба за юбилейната експозиция.
Да се върнем 35 години назад. С каква идеята създадохте тогава галерията?
Причините бяха няколко. Първо, излезе едно постановление, което разрешаваше на художниците да излагат по улиците – предимно икони, бабите да продават плетени чорапи на пристанището и т.н. Тогава с Милко Божков и Стоимен Стоилов написахме едно писмо до шефа на културата във Варна, в което казваме, че изложбената зала на бившия булевард „Ленин“ (сега Галерия „Графит“) е недостатъчна да се показват варненски художници. Малката зала за изложби до фонтаните също не беше достатъчна. Мотивът ни беше: един Гяуров не може да излезе пред общината да пее – на него му е нужна зала, същото се отнася и за художниците – не може такива платна, които са кавалетно изкуство, да бъдат продавани на улицата.
Баща ми беше починал, той имаше лекарски кабинет и чакалня, които използвахме да преустроим в галерийно пространство. Когато бях в командировка в Гданск, Полша, през 1985/6-та, там видях, че има и малки галерийки. Дотогава за мен галерия беше едно голямо пространство, тип музей. По техен модел аз направих тази галерия. Имах подкрепата първо на съпругата си, после на приятели художници – Веселин Начев, Милко Божков, Димитър Трайчев, Мария Зафиркова. Благодарен съм и на Светлин Русев, за когото има много противоречиви мнения, но той възприе идеята, просто я прегърна и не попречи за реализирането и. Така тръгна галерията.
В едно отношение съм много доволен, даже самодоволен, че можах да покажа такива големи български художници, които във Варна не бяха гостували със самостоятелни изложби.
Важното е, че поддържате качеството вече толкова време. Това е най-трудното може би...
За качество не бих говорил, но това, което показвам, е в две направления: художници, с които обичам да работя и познавам лично – за мен е много важно да познаваш един художник, така можеш да влезеш вътре в неговите работи; експериментирам и с млади, току-що завършили художници – търся между тях автор, който на мен ми допада и би имал някакъв просперитет в бъдеще.
Неусетно минаха годините. И всяка изложба е тръпка за мен, защото влагам и емоции, и малко пари...
Да говорим за откупки няма смисъл, това не е комерсиална галерия и никога на е била. Не е това идеята и.
Да.
Нещата са обречени предварително, както се казва... Но това е преживяване за душата, празник за душата.
Всяка изложба за мен е празник!
35 години празници...
... и няколкостотин изложби.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:
За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..
Повечето политически сили имат интерес поне временно да вкарат държавата в релси и да бъде съставено правителство, за да бъдат успокоени обществените тревоги. Най-лошият вариант пред страната ни са поредни предсрочни избори. При евентуални такива не е изключено Наталия Киселова да бъде избрана на служебен министър-председател. Това коментира в..
В сезона на дебелите сметки за отопление и изтънелите джобове след празниците е добре да си припомним съветите на специалисти как да спестяваме. От 1 януари цената на електроенергията за битовите потребители се вдигна средно с 8%. Да проветряваме по няколко пъти на ден за минута с широко отворен прозорец, а да не го оставяме открехнат, което намалява..
Преговорите за съставяне на управленско мнозинство се фокусират върху конкретни мерки, липсва обаче разговор за реформи и за бъдещото развитие на страната. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политическият анализатор доц. Иво Инджов. Според него: „Няма идея как да се развива България от тук насетне, а ние имаме драматични проблеми..