Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галеристът Борис Стателов: Всяка изложба за мен е празник!

2
Снимка: Яков Шустов

На 18 юни варненската Галерия 8 навърши 35 години. Това е първата частна галерия у нас след 1944-та и преди промените от 89-та.

Открита е на 18.06.1988 г. в 18 часа на ул. „Братя Шкорпил“ 8 във Варна с изложба живопис, рисунка, графика и скулптура, представяща творчеството на автори от три генерации на българското пластично изкуство.

През изминалите години кръгът на авторите на Галерия 8 е няколкостотин. В него се включиха и художници от Полша, Русия, Холандия, Япония и Украйна и др. От 1994 година варненската галерия експонира и художествена фотография. Галерия 8 е гостувала със свои колекции във Виена - галерия Лехар, в София – галерия Арт 36, Галерия НБУ, „Кредо Бонум“, “Летни салони на частните галерии”, в Пловдив – “Първи панаир на частните галерии”, Галерия „Дяков“, Балабановата къща, участва и във варненския Фестивал на пластичните изкуства "Август в изкуството", както и във Фестивала на съвременното изкуство CONTEMPO.

По повод рождения ден е подредена изложба с творби на авторите, които са участвали в първия вернисаж: ГЕОРГИ БОЖИЛОВ-СЛОНА, Милко Божков, Мария Зафиркова, Альоша Кафеджийски, ИВАН КИРКОВ, ДИМИТЪР КИРОВ, Веселин Начев, Емил Попов, Иван Русев, СВЕТЛИН РУСЕВ, Иван Славов, Ангел Станев, Стоимен Стоилов, ВАНКО УРУМОВ И СТОЯН ЦАНЕВ.

Изложбата може да бъде видяна до 18 юли всеки ден от 16.00 до 19.00 часа на ул. „Братя Шкорпил“ 8а.


Как беше създадена Галерия 8 разказа пред Светлана Вълкова нейният собственик Борис Стателов:

Първата изложба беше на 18 юни 1988 година. Някои от авторите в нея вече не са живи и те участват с работи от различни колекции. Останалите художници нарисуваха специална творба за юбилейната експозиция.

Да се върнем 35 години назад. С каква идеята създадохте тогава галерията?

Причините бяха няколко. Първо, излезе едно постановление, което разрешаваше на художниците да излагат по улиците – предимно икони, бабите да продават плетени чорапи на пристанището и т.н. Тогава с Милко Божков и Стоимен Стоилов написахме едно писмо до шефа на културата във Варна, в което казваме, че изложбената зала на бившия булевард „Ленин“ (сега Галерия „Графит“) е недостатъчна да се показват варненски художници. Малката зала за изложби до фонтаните също не беше достатъчна. Мотивът ни беше: един Гяуров не може да излезе пред общината да пее – на него му е нужна зала, същото се отнася и за художниците – не може такива платна, които са кавалетно изкуство, да бъдат продавани на улицата.

Баща ми беше починал, той имаше лекарски кабинет и чакалня, които използвахме да преустроим в галерийно пространство. Когато бях в командировка в Гданск, Полша, през 1985/6-та, там видях, че има и малки галерийки. Дотогава за мен галерия беше едно голямо пространство, тип музей. По техен модел аз направих тази галерия. Имах подкрепата първо на съпругата си, после на приятели художници – Веселин Начев, Милко Божков, Димитър Трайчев, Мария Зафиркова. Благодарен съм и на Светлин Русев, за когото има много противоречиви мнения, но той възприе идеята, просто я прегърна и не попречи за реализирането и. Така тръгна галерията.

В едно отношение съм много доволен, даже самодоволен, че можах да покажа такива големи български художници, които във Варна не бяха гостували със самостоятелни изложби.

Важното е, че поддържате качеството вече толкова време. Това е най-трудното може би...

За качество не бих говорил, но това, което показвам, е в две направления: художници, с които обичам да работя и познавам лично – за мен е много важно да познаваш един художник, така можеш да влезеш вътре в неговите работи; експериментирам и с млади, току-що завършили художници – търся между тях автор, който на мен ми допада и би имал някакъв просперитет в бъдеще.

Неусетно минаха годините. И всяка изложба е тръпка за мен, защото влагам и емоции, и малко пари...

Да говорим за откупки няма смисъл, това не е комерсиална галерия и никога на е била. Не е това идеята и.

Да.

Нещата са обречени предварително, както се казва... Но това е преживяване за душата, празник за душата.

Всяка изложба за мен е празник!

35 години празници...

... и няколкостотин изложби.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Велин Жеков

Близо 200 хиляди варненци гласуват за районен кмет днес, в 198 секции се гласува машинно

201 са секциите, в които гласуват избирателите от двата варненски района днес - "Одесос" и "Приморски". В 198 от тях се гласува машинно. В случай, че машина дефектира, тя няма как да бъде ремонтирана. В такъв случай в секцията се минава изцяло на гласуване с хартиена бюлетина. Това обясни за Радио Варна председателят на Общинската избирателна..

публикувано на 20.10.24 в 08:55

Marty Friedman (екс-MEGADETH, екс-CACOPHONY): Личният музикален почерк е много важен

Интервю с Marty Friedman (екс-MEGADETH, екс-CACOPHONY) Marty Friedman е добре познат в китарния свят. Още повече, че записва два изключителни албума с CACOPHONY и Jason Becker. С Marty Friedman са и т.нар. класически албуми на MEGADETH. Още докато беше част от състава на Dave Mustaine, китарният герой показа и другото си, по-романтично лице...

публикувано на 19.10.24 в 11:23

В Памир и Тиеншан трябва да си готов дори на страдания

Едни от най-красивите планински райони на Земята. Така дълбокият познавач на изтока и запленен от географията пътешественик Красен Желязков описва местата през които премина това лято. Над 2500 км. изминати за три седмици из суровите планини Памир и Тиеншан в държавите Таджикистан и Киргизстан е приключение, което той сподели първо за слушателите на..

публикувано на 18.10.24 в 08:30

„Поезия безкрай“ на Синелибри във Варна

На хоризонта е празничното десето издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри, което се провежда под мотото „Поезия безкрай“ в знак на преклонение пред безспорните гении на поетическото изкуство и великите киновизионери, на които дължим мощни полети на духа. Между 17 и 31 октомври киноманите във Варна ще имат..

публикувано на 17.10.24 в 08:05

Katrine Stenbekk (KALANDRA): Българите сте невероятна музикална нация

Интервю с Katrine Stenbekk, Florian Winter и Jogeir Mæland (KALANDRA) За първи път KALANDRA направиха хедлайнърски концерт в България. На 5 октомври по покана на „Blue Hills Events“ норвежците представиха новия албум „A Frame of Mind”. Концертът бе открит от специалния гост Lili Refrain. KALANDRA имат дълбока връзка със своите норвежки..

публикувано на 16.10.24 в 15:15

Предприемачът, открил римската статуя във Варна: Всички изпитахме огромно щастие

Строителният предприемач Георги Крайчев е човекът, открил статуята от римско време, заедно с багериста Даниел Димитров, с когото са заедно на терен. "Това е моментът, в който всеки взема своето решение съобразно ценностната система и морала си", отбеляза Крайчев при гостуването си в предаването "Новият ден" на Радио Варна. Така, б..

публикувано на 15.10.24 в 17:20

Аглика Олтеан: След спектакъла "Както ви харесва" публиката ще излезе от театъра пречистена, по-добра и по-щедра

"Както ви харесва" от Уилям Шекспир е най-новата постановка на Варненския драматичен театър. Премиерните спектакли ще бъдат на 16 и 17 октомври от 19 часа на сцената на ДТ "Стоян Бъчваров".  "Както ви харесва" е първата постановка в България на Габор Томпа, румънски режисьор, президент на Съюза на театрите в Европа. Драматург на спектакъла е Аглика..

публикувано на 15.10.24 в 08:30