Близо 20 пана, включващи снимки, нотни листове, кореспонденция, концертни афиши и др., свързани с малко познати факти от живота и творчеството на Панчо Владигеров включва изложбата „Панчо Владигеров в музикалния калейдоскоп на ХХ век. Посоки, връзки, отражения”, която е част от ММФ "Варненско лято" и може да бъде видяна до 9 юли във фоайето на Фестивален и конгресен център.
Сред документите има и театрални програми, в които присъства името на Владигеров като автор на театрална музика в Берлин – нещо, за което малцина в България знаят, разказва директорът на къщата – музей „Панчо Владигеров“ в София, Надя Сотирова.
Любопитно е да се види и афиш от музикалния фестивал в австрийския Залцбург от 1925 г., след който се разжа и идеята за създаването на варненските музикални дни, прерастнали по-късно в първият музикален фестивал у нас „Варненско лято“.
Панчо Владигеров е бил изключително име в музикалния свят на Европа, в обкръжението на най-ярките имена в европейската и световна музикална култура – композиторите Рихард Щраус, Золтан Кодай, Бела Барток, Дмитрий Шостакович, Джордже Енеску, Арам Хачатурян; диригентите - Бруно Валтер, Исай Дубровен, Херберт фон Караян, Едуард Мьорике, Джордже Джорджеску, Саша Попов, Евгени Светланов; на пианистите – Алексис Вайсенберг, Дино Липати, Святослав Рихтер; на цигуларите – Макс Розен, Густав Хавеман, Бронислав Хуберман, Давид Ойстрах, Леонид Коган; на певци, музикални продуценти, театрални състави, както и други представители на интелектуалния елит на Европа през миналия век – поети, писатели, драматурзи, режисьори.
Контактите на Владигеров с ярките творци на миналото столетие дават своя отпечатък в израстването му като композитор и пианист от световна величина, утвърждават го като ярко име и присъствие в културните програми и афиши на Европа десетилетия наред.
Неговите творби са изпълнявани в Берлин, Лайпциг, Мюнхен, Дрезден, Виена, Залцбург, Париж, Утрехт, Копенхаген, Стокхолм, Брюксел, Ню Йорк, Рим, Варшава, Атина, Букурещ... И днес изпълненията на творби на Панчо Владигеров по световните сцени изумяват изпълнители и публика, казва още Надя Сотирова.
Отдаваме ли дължимото на Панчо Владигеров, който масово в България свързваме почти единствено с рапсодия „Вардар“ (с нейно изпълнение се открива всяка година ММФ Варненско лято)?
Целият разговор с Надя Сотирова може да чуете в звуковия файл.
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе от 17 часа на 13 януари. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Най-добрите и най-ярките холивудски актьори от киното и телевизията ще излязат на червения килим тази вечер за наградите „Златен глобус“. Това е първата голяма галавечер за годината в шоубизнеса. Златните глобуси предлагат отделни награди за драми и комедии/мюзикъли, като по този начин разширяват полето на филмовите звезди, които се..
Той е татуировчик и музикант. Познат е като барабанист от харкор пънк сцената. Изкарва си парите като „рисува“ по кожата на хората. Всъщност това е и най-голямото му платно. В същото време е и художник. И на 4 януари в галерия „Графит“ ще открие втората си самостоятелна изложба. Която се казва „50 години въображение". И е посветена на 50-годишния му..
В навечерието на 2025 година от печат излезе сборникът с разкази на ужасите „Измерения на болката“. В него са включени 12 произведения на 12 български автори - Алекс Цонков, Анна Гюрова, Димитър Маргаритов, Димитър Цолов, Елена Зелена Бърдарова, Елена Павлова, Мария Пеева, Мария Раднева, Милен Димитров, Нина Митева, Ралица Пейкова, Явор Цанев...
Огненото и светлинно шоу „Палячи“, носител на награда „Икар“ за атракционно и сценично изкуство за 2024 година, ще радва варненци и гостите на града на 3 януари, от 18:00 часа, на коледния базар на площад „Независимост“. Спектакълът, който първоначално беше насрочен за 26 декември, беше отложен заради неблагоприятните метеорологични условия...
Шарен и разнообразен ще е киноафишът през новата година. Очакват ни хитови заглавия, ето и някои от тях: Още в третия ден на Новата година по кината у нас излиза „Носферату“на режисьора Робърт Егърс. Мрачната вампирска история е римейк на един от първите филми на ужаса от 1922 година - германската продукция "Носферату – Симфония на ужаса"...
Предаването "Джем сешън" на Радио Варна продължава поредицата от концерти в празничните дни. 30 декември - Концерт "Мост между поколенията" в Първо студио на БНР от 22.02.2024г. Участват Биг бенда на БНР и младите дарования от вок състав Графити – гр Търговище, вокална студия Усмивки – Стара Загора и специалните гости Невена Пейкова, Надежда..