Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преброяване на делфините юни 2023

Най-много китоподобни са наблюдавани южно от Бургас до границата ни с Турция

| обновено на 03.07.23 в 17:59
4
Черноморски обикновен делфин - Delphinus delphis ponticus
Снимка: greenbalkans.org

Последното преброяване на делфините в Черно море не показва изменения в популацията, през този период тя е на по-голяма дълбочина – обобщи Димитър Попов, ръководител на проекта за опазване на китоподобните в България към „Зелени Балкани“. Данните от експедицията, извършена от 20 до 25 юни т.г., предстои да бъдат анализирани, за да бъде направена оценка на числеността и плътността. "Регистрирани са около 200 наблюдения за около 700 км трансекти, което е сравнително нормално в сравнение с предходни години. Приближава се и до пролетните нива, когато концентрациите им са видимо по-близо до брега, изцяло в териториалните ни води" - обясни Попов.

„Установихме концентрации на по-големите дълбочини – 80-100 метра: в южната част – най-много; централната част между Бургас и Варна – по-ниска плътност, както и в северния сектор – между Варна и границата с Румъния. Най-много са наблюденията при морските свине – муткури, следвани от афалите (бутилконоси делфини) и обикновен делфин – най-малко. Това е типичното разпределение между видовете и честота на срещанията“ – отбеляза специалистът.

Екипажът не е наблюдавал екстремни явления в българските води на Черно море. „Направи ни впечатление, че крайбрежните води, в резултат по-скоро от силните валежи през втората половина на юни, водата, която се влива от реките, води до промяна на цвета. Цъфтеж има на фитопланктона, което е нормално при повишения поток на биогени. Не можем да кажем, че сме срещнали видими замърсявания след бедствието при язовир "Каховка" в Украйна“ – разказа още Димитър Попов. Относно умрялата рибата, регистрирана преди дни по крайбрежието между Балчик и Каварна, коментарът му е, че това типично явление при рязко спадане на кислородно съдържание в резултат на цъфтежа.

Ръководителят на проекта за преброяване на китоподобните отбеляза още, че няма регистрирана повишена смъртност, по-скоро тя е в минималните си стойности от последните десет години, като най-висока е била 2012, 2015, 2016, 2022.

Целта на проекта е да се осигури продължителност и непрекъснатост на данните за численост и плътност на популацията на китоподобни в българските води на Черно море.

Чуйте повече в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Полезните свойства на кайсиите

Богати на витамини и минерали: Кайсиите са източник на витамини А и C, които са важни за здравето на кожата, очите и имунната система. Те съдържат също така калий, който помага за поддържането на здравето на сърцето и нормалното кръвно налягане. Антиоксидантни свойства: Кайсиите съдържат антиоксиданти, които помагат да се намалят възпаленията в..

публикувано на 19.05.24 в 10:03

Ваяшки събор в Дюлино

Десетки хора, част от които представители на етнографската група ваяци се събраха на традиционен събор в Дюлино.  Всеки представя това, което умее най-добре - песни, музика, танци, занаяти. Ваяците или вайковците, наречени така от акад. Любомир Милетич, наричат самите себе си кавадари, разказва организаторът на събора Емилия Павлова. Думата означава..

публикувано на 18.05.24 в 15:55

Европейска нощ на музеите и галериите във Варна на 18 май

Музеи, галерии, творчески и алтернативни пространства за изкуство и култура ще се включат в Европейската нощ на музеите на 18 май във Варна тази година.  Подробната програма на събитията може да бъде проследена тук  ,  както и на Фейсбук страницата на варненската Нощ на галериите. Водещо събитие в Нощта на музеите и галериите е официалния..

публикувано на 17.05.24 в 17:48

Студентка от Варна предлага семейния автомобил за бала на абитуриенти в нужда

Студентка от Варна реши да предложи семейния автомобил за абитуриенти в нужда. "Здравейте! По случай наближаващите абитуриентски балове искам да зарадвам момче или момиче в нужда. Искам да предложа автомобила си, всичко ще бъде за моя сметка", съобщава момичето в социалните мрежи. Вече има желаещи, като датите 24 и 26 май са заети. Теодора Векова е..

публикувано на 17.05.24 в 15:50

Постоянна експозиция "Нумизматика" откриват в Археологическия музей във Варна

Експозицията "Нумизматика" отваря врати в Археологическия музей във Варна от 16 часа днес, 17 май.  Нумизматичната сбирка на Регионалния исторически музей е формирана в продължение на над 120 години и съдържа тематични колекции, съкровища и монетни комплекси, намерени по време на археологически разкопки.  В новата експозиция могат да се видят..

публикувано на 17.05.24 в 12:20

Викторини, арт работилници и игри организират във варненския зоопарк в неделя

Викторини, анимация с песни и танци, гатанки, игри и арт работилници са предвидили организаторите на Щастливото еко училище “Свят непознат” в своя втори урок по природолюбие, който ще се проведе на 19 май, неделя от 11 до 14 часа на зелената поляна във варненския зоопарк. Децата ще се запознаят с приказния свят на пеперудите и ще научат интересни..

публикувано на 17.05.24 в 09:00

За 110-ата си годишнина хор "Черноморски звуци" в Балчик посреща над 20 състава от България, Сърбия и Ангола

Целият творчески сезон на смесения хор „Черноморски звуци“ при НЧ „Паисий Хилендарски 1870“ е посветен на 110-годишнината на състава, която се навършва през 2024-а. Кулминацията е 12-ото издание на международния хоров конкурс, носещ същото име , от 12 до 16 юни, с който се поставя начало на фестивалното лято в Балчик. 23 са вече съставите, които ще..

публикувано на 16.05.24 в 15:41