Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преброяване на делфините юни 2023

Най-много китоподобни са наблюдавани южно от Бургас до границата ни с Турция

| обновено на 03.07.23 в 17:59
4
Черноморски обикновен делфин - Delphinus delphis ponticus
Снимка: greenbalkans.org

Последното преброяване на делфините в Черно море не показва изменения в популацията, през този период тя е на по-голяма дълбочина – обобщи Димитър Попов, ръководител на проекта за опазване на китоподобните в България към „Зелени Балкани“. Данните от експедицията, извършена от 20 до 25 юни т.г., предстои да бъдат анализирани, за да бъде направена оценка на числеността и плътността. "Регистрирани са около 200 наблюдения за около 700 км трансекти, което е сравнително нормално в сравнение с предходни години. Приближава се и до пролетните нива, когато концентрациите им са видимо по-близо до брега, изцяло в териториалните ни води" - обясни Попов.

„Установихме концентрации на по-големите дълбочини – 80-100 метра: в южната част – най-много; централната част между Бургас и Варна – по-ниска плътност, както и в северния сектор – между Варна и границата с Румъния. Най-много са наблюденията при морските свине – муткури, следвани от афалите (бутилконоси делфини) и обикновен делфин – най-малко. Това е типичното разпределение между видовете и честота на срещанията“ – отбеляза специалистът.

Екипажът не е наблюдавал екстремни явления в българските води на Черно море. „Направи ни впечатление, че крайбрежните води, в резултат по-скоро от силните валежи през втората половина на юни, водата, която се влива от реките, води до промяна на цвета. Цъфтеж има на фитопланктона, което е нормално при повишения поток на биогени. Не можем да кажем, че сме срещнали видими замърсявания след бедствието при язовир "Каховка" в Украйна“ – разказа още Димитър Попов. Относно умрялата рибата, регистрирана преди дни по крайбрежието между Балчик и Каварна, коментарът му е, че това типично явление при рязко спадане на кислородно съдържание в резултат на цъфтежа.

Ръководителят на проекта за преброяване на китоподобните отбеляза още, че няма регистрирана повишена смъртност, по-скоро тя е в минималните си стойности от последните десет години, като най-висока е била 2012, 2015, 2016, 2022.

Целта на проекта е да се осигури продължителност и непрекъснатост на данните за численост и плътност на популацията на китоподобни в българските води на Черно море.

Чуйте повече в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

43-ма дариха кръв за кампанията "Капка любов" във Варна

43 души, служители на Община Варна и граждани, се включиха в днешната кампания по кръводаряване „Капка любов“, която се проведе от 9 до 14 часа в зала „Пленарна“ на Общината. Инициативата се реализира съвместно с Районния център по трансфузионна хематология в морския град. Четири екипа на кръвния център бяха на разположение на желаещите да се включат в..

публикувано на 13.02.25 в 17:20

Мария Лалева: Всяка среща с варненската публика е празник за мен

Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник.  Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..

публикувано на 13.02.25 в 16:40

98 години читалище "Просвета 1927" във Варна

Народно читалище "Просвета 1927 г." във варненския квартал "Аспарухово" чества своята 98-годишнина през 2025-а. Събитието ще бъде отбелязано с редица инициативи през цялата седмица, съобщиха за Радио Варна читалищният секретар Любка Тодорова и библиотекарят Ж ивка Минева.  Дни на отворените врати се провеждат днес и утре, а на 14 февруари..

публикувано на 13.02.25 в 15:52

С официално зарязване на лозите и дегустация в Балчик отбелязват 14 февруари

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, организира на 14 февруари Университетската ботаническа градин а в Балчик. Събитието ще се състои в Учебен участък - лозов масив с десертни сортове от 12.30 часа. Програмата включва водосвет, официално зарязване на лозите, дегустация на вина. По по­вод тра­ди­цион­но­то..

публикувано на 13.02.25 в 14:09

Варненската I ЕГ е големият победител в конкурса "Млад благотворител"

Проектът „Дигитална фолклорна палитра“ на ученици от Първа езикова гимназия e големият победител в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Екипът от десетокласници впечатли журито с идеята за създаване на дигитален архив на българското музикално наследство, който да съхранява и популяризира богатството на българските фолклорни традиции...

публикувано на 13.02.25 в 09:50

Учени дискутират промените в климата на форум във Варна

Климатът във Варна, в страната и Черно море ще дискутират днес специалисти от различни институции в първия научен форум, организиран от новосъздадената платформа "Площад НАУКА". Събитието ще се проведе в Световния ден на радиото, тъй като тази година той е посветен именно на климатичните промени и тяхното отражение върху нас. Отбелязваме..

публикувано на 13.02.25 в 07:58

Отбелязваме Международния ден на радиото

На 13 февруари отбелязваме Световния ден на радиото. Инициативата е на ЮНЕСКО. Тази година честването ще се проведе за 13-и пореден път,  Денят е избран неслучайно - рождената дата на радиото на самата Организация на обединените нации е 13 февруари 1946 година. От ЮНЕСКО отбелязват, че радиото продължава да бъде една..

публикувано на 13.02.25 в 07:55