Днес в една сладкарница слушах разговора на петгодишни момиченца и много се забавлявах. В началото само да припомня, че в мечтите на най-малките винаги е имало трендове.
На въпрос: „Какъв ще станеш, когато пораснеш?“, отговорът варираше според времената: полицай, пожарникар, чичко доктор, борец /от най-спортния вариант на думата до другия край на скалата от значения, където смисълът се свеждаше предимно до лъскав джип, анцуг, дебел портфейл и безпардонно поведение/.
Едно сладурче искаше, когато порасне, да стане президент. Много се радвам, че някъде по пътя откри как да си президент на собствения си бизнес изглежда по-градивно от други видове лидерски упражнения.
После трендът посочи, че когато пораснеш, най-добре да станеш програмист: от една страна е интересно и увлекателно, а от друга – получаваш висока заплата.
Това с работната заплата едно малко дете, няма как да го знае и разбира, ако някой възрастен, на когото безгранично вярва, не го е съобщил най-авторитетно. В крайна сметка децата са представителна извадка на съдържанието, което съзнателно или несъзнателно влагаме в тях. И не само през първите седем години. Някой кандидат-студентски бисери доказват, че и през следващите седем също можем да постигнем големи резултати.
Както нагоре, така и надолу.
Например: „Българите дошли тук по пътя на копривата“ и „ Хан Аспарух забил копието си с думите: „Моя страна, моя България!“...
Но това е друга история.
Как отговарят малките момиченца на въпрос:
- Каква искаш да станеш, когато пораснеш?
Вярно, през годините имаше модни течения. Балерина, актриса, певица, танцьорка. Сред любимите професии бяха лекар, учител и финансист. макар че преди намираха за по-уместно да използват женски род, щом става дума за мечтана момичешка професия: лекарка, учителка, финансистка.
Забележително е как всичко се променя: ние, светът, животът, езикът, но това също е друга история.
Да си дойдем на думата! Кой е класическият отговор на въпроса:
- Каква ще станеш, когато пораснеш?
- Принцеса! /Разбира се/.
И така стигнахме до днешната история. На съседната маса в една сладкарница се бяха настанили няколко майки с четири-петгодишните си дъщери. Децата разговаряха толкова оживено, че нямаше как да не обърна внимание на беседата. Оказа се на тема „Бъдеще“. Подслушаните планираха да пораснат като принцеси, но една от тях не споделяше това мнение и горещо се опитваше да убеди останалите колко неправилно мислят. Започна с изречението:
- Принцесите са надценени.
Е, нямаше как по-добре да закове вниманието ми.
Последва кратко изложение, според което в световен план принцесите са единици, а малките момиченца, които се конкурират за местата, са милиони. Колко процента е вероятността за сбъдване?
Слушателките й се умълчаха, явно изчислявайки каква успеваемост могат да постигнат. Май резултатът не им хареса, защото продължиха да слушат.
Така научиха, че принцесите може да са богати, но не са свободни, което означава, че няма как да облекат любимата си розова рокля за следобедна разходка, при положение, че правилата изискват роклята да е синя, а по традиция вместо разходка да има пиене на чай в сложна компания.
Няма да ви преразказвам всичко. Познайте какъв беше финалът!
Да, разбира се. Отново: „Принцесите са надценени“.
Но... Аудиторията вече беше сигурна в казаното, утвърдително кимаше и енергично търсеше нови, по-правилни, варианти за бъдеще, а аз се усмихнах на тръгване и си казах:
- Звучи чудесно! Има надежда. Има огромна надежда.
За поредна година във Варна ще се проведе кампанията „Болница за плюшени мечета“, организирана Асоциацията на студентите-медици във Варна, която има за цел да помогне на децата да преодолеят страха си от лекари, зъболекари и медицински манипулации. Малчуганите ще имат шанса да облекат бяла престилка и да се превърнат в медици, които помагат на..
"Коледа за всяко дете" е посветена на децата, които ще посрешнат Коледните и Новогодишни празници извън дома - в болници, в институции, в приемни семейства. Това е шанс за всички мали пациенти да се зарадват, да усетят топлина, да почувстват празничното вълшебство и да изживеят атмосферата на сбъдната мечта под формата на подарък. За тях..
Мнозина от вас сигурно помнят тези търговци, които с количка и лонда, пълна с риба, огласяваха ванрнеските улици и често ни събуждаха. Напоследък те поизчезнаха от улицата, но разбираме, че вече са в онлайн пространството и предлагат риба и рибни продукти в социалните мрежи. Това каза за Радио Варна д-р Костадинка Маринова, началник отдел..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..
Мечките у нас са застрашени от изчезване . Те са защитен вид и са вписани в Червената книга на България и убиването им е криминално престъпление. И все пак всяка година близо 100 мечки стават жертви на бракониерство. В седмицата на Мечкинден природозащитната организация WWF насочва вниманието към шест мечета-сираци, получили..
Общинската организация на хората с увреждания Клуб "Св. Марина" организира концерт по случай 3 декември - Световен ден на хората с увреждания. Благотворителното събитие ще бъде на 2 декември в залата на НЧ "Паисий Хилендарски - 1870", с начало в 17,30 ч . Във фоайето на читалището ще бъде подредена изложба-базар "И аз мога!". Входът е 5 лева...
Десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“, организирано от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ към Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, обещава да обедини талантите и въображението на ученици и студенти. Събитието ще се проведе на 30 ноември 2024 г., от 9,30 ч. в..