Противно на устойчивите митове, че марихуаната е безобидна, едва няколко посягания към упойващи вещества като тревата и т.нар. дизайнерски дроги, водят до тежка зависимост, посочва съдия Светослава Колева от наказателното отделение на Варненският апелативен съд, която е част от новия образователен проект на съда „Децата и наркотиците: истина и легенди“.
Тръгвайки от безобидното любопитство или опита да се харесат на връстниците си, тинейджърите и децата могат да попаднат в омагьосан кръг и да стигнат до извършването на тежки престъпления.Децата и младежите подценяват проблема със зависимостите, посочва съдия Колева. Наблюденията ѝ се основават както на дългогодишният ѝ опит като наказателен магистрат, така и след десетки разговори с ученици между 3 и 12 клас.
Подценяват го от гледна точка, че не виждат заплаха от тях. От това, че наркотиците са толкова много край тях.От това, че не виждат нищо притеснително да посегнат към дрогата.
В същото време - продължава съдия Колева, им липсва информация какво може да се случи при употребата на наркотици. Липсва им познание, че това, което се мисли за безопасно, всъщност е нещо, което ги въвлича в една стремглава спирала с тежки последици, а изкачването обратно е изключително трудно. Затова трябва да се говори, да се говори много, отрано с децата, но и да се предлага помощ, категорична е Светослава Колева.
Големият проблем, за да се преборим с наркотиците е, че предлагат ...щастие, и го предлагат на момента. Дрогата предлага откъсване от стреса, от усещането за неуспялост, бързи решения с изключително тежка цена.
От наркотична зависимост страдат всякакви хора, с всякакъв социален, икономически, етнически или професионален статус. Зависими има както в големите градове, така и в малките, пояснява още съдия Колева.
Най-често срещаните престъпления, извършени от зависими, са разпространение и отглеждане на дрога, шофиране след употреба, включително предизвикване на катастрофи, кражби и грабежи. Освен това проблемът със зависимостта не засяга само пристрастения, но и семействата и приятелите им, а влиянието е с години, казва съдия Колева.
Съдия Светослава Колева е контактна точка на Европейската съдебна мрежа по наказателноправни въпроси и член на Националната съдебна мрежа за международно сътрудничество по наказателни дела в Република България за апелативен район Варна. т.е. тя е активен посредник за улесняване на пряката комуникация между съдебните органи на страните-членки на ЕС с цел ефективно правосъдие в областта на трансграничната престъпноност.
Цялото интервю с нея - за професионалните ѝ наблюдения, както и дали е оправдано легализирането на марихуаната, може да чуете в звуковия файл.
С проекционна изложба на фотоарт„GIRLOgrapfy&many more“ зимните вечери на балчиклии разнообрази графичният дизайнер и фотограф Дмитрий Пузирев този месец в рамките на културния афиш на артцентър Чаршията. Прекрасното шоу, за което публиката сърдечно му благодари, включи няколко серии видеопроекции на дигитални колажи и творчески фотопроекти на автора,..
Единствено съпоставката между преброяването на бюлетините от машинното гласуване и данните от флаш паметта може да разкрие какви манипулации са правени с гласовете на изборите. Това мнение изрази Петър Пенчев, собственик на компютърна фирма, наета за отстраняване на проблемите с устройствата за гласуване. По думите му съществува реална възможност, чрез..
Интервю с Oliver s. Tyr (FAUN) Немските езичници FAUN направиха първи концерт в България на 8 декември в софийския клуб „Joy Station”. Стилът на групата е определян като паган метъл, фолк рок, даркуейв, а също и средновековна музика с келтски и скандинавски мотиви, изпълнени на старинни инструменти. Концертът е част от „East & Central Europe..
Интервю с Alex Taylor (MALEVOLENCE) 2 дни, 2 сцени, 20 групи. Така изглежда тази година, организирания от „141“ фестивал „Hardcore X-mass”. Датите са 13 и 14 декември. Мястото – двете зали на софийския клуб „Mixtape 5“. За повече инфо и подробности посетете страницата на фестивала във Facebook, но дни преди събитието не останаха..
Преди 90 години Радио Варна е създадено от радиолюбителите - през 1934 г. варненският елит казва: "Искаме да сме в крак с времето! Искаме да имаме радио - събираме се, финансираме това и го правим". Преди 90 години на днешния ден обществеността си прави радио, и такава е съдбата му и до днес - през цялото време да бъде общественото радио на Варна..
Посланик на Радио Варна по света. Така можем най-ясно да опишем един от най-верните слушатели на Радио Варна - Огняна Тонева. Заминала в Америка преди години, тя не спира да се интересува от родния град и събитията тук. Затова ѝ помага Радио Варна, което Огняна си пуска или през плейъра на сайта ни, или през платформите за радио излъчване, а отскоро..
Днес албумът "Идентичност", създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, е с официална промоция в ефир и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси, които създават..