Директорите на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" и на Основно училище "Захари Стоянов" във Варна постигнаха споразумение за разпределението на стаите през новата учебна година в общата сграда, която ползват. Припомняме, преди дни родители на ученици от Математическата гимназия заявиха, че подготвят протест заради идеята учениците от гимназията да се обучават само втора смяна. В присъствието на Лилия Христова, директор на дирекция "Образование" в общината и на д-р Ирена Радева-началник на РУО, конфликтът беше разрешен.
Ще има споразумение, но първо ще бъде представено пред родителите. Ще се намери решение учениците да учат и в двете смени и в двете училища, обясниха директорът на МГ Елеонора Павлова и директорът на ОУ "Захари Стоянов" Тодорка Колева.
Христова е категорична, че не е нормално учениците да са само втора смяна. Тя обясни, че се е наложило да бъде завишен приемът за първокласници и да се осигури маломерна стая за 18 деца. Христова успокои родителите обаче, че смените ще се редуват. Тя обясни, че вариантът учениците от 1 до 4 клас ОУ "Захари Стоянов" да бъдат изместени в Спортното училище, не е удачен, тъй като там училището е профилирано. Тя каза, че средствата за проект за нова сграда за МГ са в разчетите на Община Варна за 2023 година, а след като бъде изработен той, ще се търси финансиране.
Колева увери, че допълнителната паралелка за първи клас не е причината за реорганизацията. 18 ученици, които не са приети и след второ класиране никъде, ще се обучават в ОУ "Захари Стоянов".
Чуйте репортажа на Даниела Стойнова:
Десетки се включиха в протест в подкрепа на задържания кмет на Варна Благомир Коцев. "Свобода за Варна", "Искаме си кмета","Пламенка в затвора", "Сарафов в затвора", "Пеевски - в затвора" скандираха варненци по време на демонстрацията, организиран от инициативата "Правосъдие за всеки във Варна. Хората се събраха пред ресторант на булевард..
Богата и разнообразна програма за празника на Варна - 15 август Свето Успение Богородично, очакват варненци и гости на града. Тя обхваща дните от 15 до 17 август, а събитията са на няколко различни локации и включват музика, спорт, изобразително изкуство. Всички прояви от празничния афиш са напълно безплатни за варненци и гостите на града. В основната..
21-годишният водач, който вряза управлявания от него автомобил в автобус на градския транспорт на кръстовището на столичните булеварди "Възкресение" и "Константин Величков", е задържан. Това потвърдиха за БНР от СДВР. При удара на автомобила в автобуса загина един човек, а шестима бяха ранени. Трима от тях са с опасност за живота. В момента мъжът..
Протестиращи спират достъпа на коли до Морската градина във Варна. Искането им е да се спазва общинска наредба, която забранява движението на автомобили в Приморския парк. Акцията е в памет на загиналите деца на пешеходни пътеки и по пътищата. Организирахме протестът на празника на Варна, защото точно днес Морската градина трябва да бъде затворена за..
Ремонтът на басейн "Юлиан Русев" в ПК "Приморски" ще започне на 9 септември и ще продължи между 2 и 3 месеца. Това бе уточнено на спешна среща между плувните клубове в града и общинската администрация. Общината е осигуриla финансиране за химичесkи препарати, тъй като обществената поръчка за тяхната доставка се обжалва. Общината ще търси спонсори за тези..
Екипът на Министерството на труда и социалната политика вече работи по предложения за бюджета за 2026 година, като основен приоритет е повишаването на обезщетенията за втората година от отглеждането на дете, както и на помощта за раждане на първо, второ и трето дете. Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов пред медии във..
Във връзка с постъпило заявление за организиране на шествие преди футболната среща между ФК „Спартак 1918“ и ПФК „Черно море“, на 16 август (събота) ще бъдат въведени следните временни промени в организацията на движението: -От 17:40 ч. до 18:30 ч. ще бъде преустановено движението на автомобили по бул. „Цар Освободител“ в участъка от кръстовището с..