Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви промени в Конституцията предлага коалицията ПП-ДБ?

Снимка: БГНЕС

Проекта си за промени в Конституцията на Република България представиха днес членове на Коалицията "Продължаваме Промяната - Демократична България" в присъствието на премиера Николай Денков.

Председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд да не се назначават с президентски указ и мандатите им да се намалят от 7 на 5 години, е една от множеството промени, които те предлагат.

Сред останалите са разделяне на Висшия съдебен съвет /ВСС/ на две, преформатиране на института на служебното правителство, ограничаване властта на главния прокурор, индивидуална конституционна жалба, ограничаване на мандатите на кметовете на общини и въвеждане на 24 май като национален празник.

Ключова реформа е разделянето на ВСС, чийто мандат също ще бъде намален с 1 година - от 5 на 4 години. 

Две години по-къс ще бъде мандатът на 2 върховни съдии, анонсира правосъдният министър Атанас Славов.

Друг акцент в промените в Конституцията, предлаган ПП-ДБ, е ограничаването на мандатите на кметовете до два. Атанас Атанасов обясни логиката на тази промяна:

"Идеята за ограничаване на кметските мандати на кметовете на общини също е една много важна крачка, за да може мажоритарните избори на кметове на общини да бъдат приведени в съответствие по начина, по който се избира и президентът на републиката, а именно той има право само на втори мандат. Предлагаме по същия начин да бъде регламентирана дейността, тоест, изборите и на мажоритарните избраници на местни избори". 

Друг ключов акцент от предлаганите промени в Конституцията е 24 май да бъде национален празник, включен в основния закон заедно с текстовете за националните символи, каквито са флагът и химнът. Премиерът Николай Денков акцентира именно върху тази част от промените в своето изказване: "Това, което сме се опитали да намерим, е празник, който обединява, за да намерим още една причина, както с българския флаг, българския химн, да се чувстваме част от една общност". Премиерът Денков подчерта, че още преди година е подготвян текст, с който статутът на 24 май се променя. С представените днес предложения той ще бъде вписан редом със знамето и герба като национален символ в Конституцията.

В коментар от представители на инициативата "Правосъдие за всеки знаете", които са в основата на промените, се казва, че същността на исканите от тях промени съвпада с предложенията, но все пак има детайли, които са по-различни.


По публикацията работи: Димитрина Дончева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Има ли изтърван втори леопард в Шумен?

Институциите в Шумен за момента не могат да потвърдят появилата се по-рано информация, че пуснатите на свобода леопарди са два, като единият от тях е бременна женска, съобщава Радио Шумен. В Областната дирекция на МВР в Шумен не е постъпвал сигнал за забелязано диво животно във Велики Преслав, нито евентуален собственик е признавал, че е изпуснал..

публикувано на 07.07.25 в 18:11

Дрон с парашути падна в разсадник близо до Аксаково

Проверяват сигнал за самоделен дрон, паднал в близост до Аксаково и летището във Варна. По разказ на очевидци на 3 юли дронът е загубил височина, оплел се е в кабели на електропреносната мрежа и е попаднал в двора на разсадник.  Веднага след това е била извикана полиция. На място са изпратени екипи, които да проверят какво е летателното устройство...

публикувано на 07.07.25 в 17:50

От 8 юли се възстановяват маршрутите на автобусни линии №23 и №30 през ул. „Прилеп“

От утре, 8 юли 2025 г., вторник, се възстановява обслужването на автобусните линии № 23 по маршрута Варна – с. Каменар и №30 от ЖК „Бриз“, до с.о. „Добрева чешма“ през ул. „Прилеп“, съобщиха от Общинското предприятие ТАСРУД. Автобусите бяха с променен маршрут в продължение на близо две години заради ремонтните дейности. Автобусна линия №23  ще се..

публикувано на 07.07.25 в 17:10

Глоби за шофьори, навлезли на плажа на Паша дере с джипове

След получен сигнал от Министерството на туризма за нерегламентирано навлизане на два леки автомобила в неохраняемата плажна ивица в района на Паша дере, своевременно е разпоредена проверка на ОДМВР-Варна. В хода на инспекцията е установено, че едното превозно средство е с чуждестранни регистрационни табели на държавата Грузия, а другото е с българска..

публикувано на 07.07.25 в 16:35

Ясни са предложенията за удостояване със званието „Почетен гражданин на Варна“ за 2025 г.

Ясни са вече предложенията за удостояване със званието „Почетен гражданин на Варна“ за 2025 г. Това е най-високото признание на обществеността на града и се дава за изключителен принос и заслуги за развитието на Варна и за принос в националната култура. Наградите се връчват на официална церемония на празника на града – 15 август. За удостояване със..

публикувано на 07.07.25 в 16:33

Възобновен е ремонтът на пътя Аспарухово - Галата

Възобновени са строителните дейности по основния ремонт на пътя от кв. „Аспарухово“ към кв. „Галата“. Работата по трасето беше подновена, след като в петък вечерта Министерството на регионалното развитие и благоустройството преведе на Община Варна сумата от 3,295 млн. лв., представляваща 50% от поисканото държавно финансиране. Припомняме, че основният..

публикувано на 07.07.25 в 15:37

Пет училища в Североизточна България са училища за пример

Пет училища в Североизточна България вече са училища за пример. Две от тях са във Варненска област - Обединено училище „Христо Ботев“ в с. Цонево и СУ „Васил Левски“ във Вълчи  дол. Училищата са сред 21 учебни заведения от цялата страна, които успешно завършиха двугодишната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“. Те получиха..

публикувано на 07.07.25 в 15:33