Днес се навършват 75 години от рождението на добруджанския поет Йордан Кръчмаров (1948-1986). В навечерието на годишнината в двора на читалище “Свобода - 1897” в родното му село Гурково бе открит негов паметник, изнесен музикално-поетичен рецитал под името “Кентавърът с къси панталон” и награждаване на лауреатите в първия Национален поетичен конкурс “Сол за живите” в негова памет.
Радвам се много за признанието, но и много ми е мъчно, че той не е сред живите, сподели на откриването неговата сестра Тодорка Йочева. Тя е родена година след него и добре помни как брат и пише от малък, изпраща стихове до пресата, но отговорите са все едни и същи: не е достатъчно, опитайте пак. Днес тя е радостна, че толкова много хора почитат паметта на Йордан Кръчмаров, а всяка година приятели и колеги отбелязват годишнината от смъртта на гроба му (16 май 1986).
Инициативата за паметника е на председателя на читалищното настоятелство Наталия Георгиева: „При толкова много хора тук, които са го познавали лично, които са били негови приятели, а и роднини, на мен най-малко ми приляга да говоря за него. И най-много ми отива същевременно, защото съм непредубедена. Защото съзирам в гения му само поетически сътворения, които не свързвам нито с чорлавата коса, нито със запиляването му нанейде, откъдето е забравял да се върне, понеже го е пресрещнала муза с чаша в ръка. Нехая и за грижите, които са очаквали от него да полага, а той е занемарявал, понеже вдъхновението го е спряло по пътя. Едни от тези хора, които могат да извадят спомените си за него от раклата, му пеят осанна, други го разпнаха заради рошавата брада, неопраната риза и неоплевената градина. Факт е…, че собственото му село не издаде посмъртно неговите стихосбирки. Издадоха ги немуподобните. Защото той не беше от това село. Не беше от този космос. Беше себе си и сам вселена. И все пак селото има сърце. Сърцето се казва читалище. То е отговорната инстанция за опазване на паметта. То е камбаната, която бие, ако някой тук е сторил дар на човеците и им е завещал сол. Йордан Кръчмаров е от това село и остави сол за живите. Не питайте какво е сол, защото не знам какво е без сол... Толкова простичко мога да сведа солта му, която събираме днес. Терзанията му терзаят и нас, само дето не всеки от нас може да ги остави вечни след себе си. И тези, които го помнят като пройдоха и нехранимайко, и онези, които зяпнаха като мене като го прочетоха, ще си отидем. Той обаче няма. Ще остане мастилото му.“
Поетесата и журналист Петранка Божкова помни срещите си с него: "Имах щастието да познавамлично Данчо Кръчмаров. Ще го запомня като един много светъл, ведър човек. Понякога ми приличаше едновременно и на старец, и на дете, мъдър и бохем. Неговата поезия е изключително богата, оригинална, пластична, наситена с много емоции и драматизъм. Невероятни послания. Просто духът му броди в пространството и разказва истории на нас, простосмъртните.“
За един затворник най-голямото наказание и същевременно награда е да чете и разбира поезията на Йордан Кръчмаров – казва неговият приятел Сашо Серафимов, станал свидетел на преждевременната му смърт след литературно четене пред ученици в Добрич. „Не всеки има силата да усети огромната енергия, която излъчват тези стихове. Има стихове, които не могат да се впишат в нашата българска поезия – Балада за летящия холандец, Балада за орела, Кози след дъжд, Риза за Христос … Човек става друг като чете поезията му“ – смята Серафимов, който е председател на Дружеството на писателите в Добрич и член на първия национален конкурс в памет на Йордан Кръчмаров.
За актьора Николай Урумов пътуване от Балчик до Толбухин с Йордан Кръчмаров през зимата преди 40 години е повод да напише първото си стихотворение.
Чуйте повече в репортажа:
Сопраното Александрина Михайлова, ученичка на Райна Кабаиванска с участия в Миланската Скала и редица главни роли на родна и европейска сцена, ще влезе за първи път в образа на палавата Норина в операта на Доницети – „Дон Паскуале“, на 19 февруари на Основна сцена на Варненската опера. Ще ѝ партнира американският тенор Самюъл Робъртсън, който живее и..
„Полифония“. Това е мотото на изложбата на бижута подредена във варненската галерия „Папийон“. 47 участници от цялата страна интерпретират по свой начин музикалния термин. Експозицията е вече традиционна и е единствената по рода си у нас. Сред авторите са Иван Енчев и съпругата му Радка Генова, които живеят в Шумен и работят заедно по изработката на..
Варненският драматичен театър ще организира за първи път в края на септември Черноморски театрален фестивал. Това съобщи директорът на Театрално-музикален продуцентски център – Варна Даниела Димова. Вече е известно и с кое представление ще бъде открит фестивала – „Алма Малер“. Датите вече са фиксирани от 24-и до 28 септември...
MICHAEL SCHENKER GROUP се присъединяват към "Midalidare Rock In The Wine Valley 2025". Michael Schenker празнува своята 50-годишнина и обещава страхотно шоу с музика от последния си албум „My years with UFO“, издаден през септември миналата година. MICHAEL SCHENKER GROUP ще свирят в събота, 12 юли. В същия ден за първи път в България ще видим и..
Някои срещи са неизбежни: И MACHINE HEAD на "Hills Of Rock 2025" MACHINE HEAD се присъединяват към "Hills Of Rock 2025". Калифорнийската банда, предвождана от Роб Флин, са хедлайнерите на 26 юли, втория фестивален ден. Досега освен MACHINE HEAD са обявени още: THE SMASHING PUMPKINS, SKUNK ANANSIE, GOJIRA, SEPULTURA, EXTREME, STATIC-X, WHILE SHE..
Все по-често изкуството излиза от общоприетите и достолепни здания и търси алтернативни пространства. Все повече продуценти и артисти предпочитат да представят творчеството си пред неформални публики, извън приетите театри, опери, галерии, кинозали. Такъв е случаят с филмовата инициатива „Български митове и легенди“ на платформата Кинематограф БГ. Филмите..
Г радската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна отбелязва 75 години от създаването си. Експозицията "Художниците в галерията" ще бъде открита от 18 часа днес. Тя е разположена на два етажа на историческата сграда на ул. "Любен Каравелов" 1. Историята на Градската художествена галерия Борис Георгиев във Варна започва през 1943 година,..