Без още по-сериозна помощ от държавата след няколко години България няма да произвежда храна и ще внасяме всичко отвън, заявиха земеделските стопани. Пред поредно правителство те споделиха основните си проблеми – висока себестойност на продукцията, ниски изкупни цени, труден достъп до подкрепа и недостатъчен размер на субсидиите.
Част от присъстващите се противопоставиха категорично на поредно удължаване на забраната за внос на зърнени култури от Украйна. Техните аргументи: това оскъпява фуражите, а оттам и крайния продукт, което води до по-високи цени на храните в магазините и повишава инфлацията.
Производителите поискаха държавата да спре нелегалния внос на хранителни продукти от съседни държави, който подбива цените на българската продукция. Те протестираха срещу политиката на големите търговски вериги, които купуват тяхната стока евтино и я продават на крайните клиенти на двойна цена. Земеделските стопани настояха за проверка на ценообразуването на хранителните стоки от фермата до магазина. „Смесени екипи от Министерството на финансите и Министерството на земеделието и храните вече работят по този въпрос“, отговори финансовият министър Асен Василев.
Животновъдите бяха единодушни, че представеният от служебното правителство Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. не отчита достатъчно техните интереси и настояват за неговата преработка. Те изразиха готовност техни представители да участват в подготовката на нормативните документи, за да повишат тяхното качество.
В бюджета са предвидени максималните помощи за сектора, но има голямо забавяне по отношение на подготовката на някои документи от служебното правителство, което сега се опитваме да наваксаме, посочи министърът на финансите Асен Василев. Той обясни, че втората част от парите за земеделските стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна са заложени в проектобюджета за 2023 г., който се очаква да бъде приет от парламента до края на тази седмица. Очаква се те да бъдат изплатени на производителите през септември т.г.
Общински съвет – Варна отправя призив към представители на варненския бизнес, инвеститори, спонсори и дарители да окажат съдействие за стабилизиране и бъдещо развитие на ФК „Спартак“. Повод за това е постъпило днес писмо от клуба в деловодството на ОбС, в което се алармира за тежкото финансово състояние на „Спартак“. В документа се настоява за спешна..
Днес след 22,00 часа автобусите по линии 148, 209 и 209 Бърз няма да обслужват спирки "Възраждане" и "Хемус" посока кв. "Владиславово". Ще преминават по ул. "Вяра", бул. "Трети март", бул. "Република" и ще се включват по маршрута си на бул. "Цар Освободител". Промените се въвеждат поради ВиК авария в района на северното платно на бул. "Цар Освободител"..
Земеделските земи в област Варна са поскъпнали през 2024 година. Цената на сделките с ниви достига 1 971 лв. за един декар, което е със 7.5% повече в сравнение с 2023 година, съобщават от Териториално статистическо бюро - Североизток. Област Варна е на шесто място по цени. Преди нея са областите Добрич - с 3 531 лв., Силистра - с 2 618 лв., Русе -..
Сезонът върви според направените прогнози за доста силно присъствие на немския пазар. Това се дължи на подобрената транспортна достъпност - авиокомпания базира самолет, който обслужва големите летища в Германия. 25-30% е отчетеният ръст на броя на немските туристи. Това каза проф. Стоян Маринов, съпредседател на Варненската туристическа камара. Той..
В сряда – 13 август, започва основният ремонт на ул. „Поп Димитър“ в район „Младост“, стана ясно по време на редовната оперативна среща на ръководството на Община Варна с пътностроителните фирми. Предвидени са подмяна на бордюри, нова тротоарна настилка, улично осветление, светофарна уредба, както и преасфалтиране на цялата улица – от ул. „Вяра“ до бул...
Да бъде гарантирана проследяемостта на продукцията, която се продава в държавните магазини, за да се избегнат нелоялни практики, като например евтино вносно месо да се представя за българско. Това коментира Даниел Божанков, председател на управителния съвет на Асоциация на промишленото птицевъдство (АПП). По думите му това е фундаментален проблем в..
До 29 август 2025 г. варненци и гости на града ще могат да посетят пътуващата изложба „Следи от изчезване“, разположена в зеленината на Природонаучния музей. Изложбата е част от кампания, посветена на опазването на редки и застрашени животински видове в България. В центъра на експозицията са детайлни отливки на стъпки от диви животни, чието..