Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лесна работа: От юли до юли

„Тръгва си вече“. Това каза на приятелките си едно момиче преди малко, докато минаваха край мен. Оцених дискретната тъга в гласа й, защото мислим по еднакъв начин.

Тръгва си вече този прекрасен месец.

Един от най-хубавите месеци в годината.

Ухае на ягоди и череши. Носи настроението на дълго отлагани във времето летни срещи със стари приятели. Леко докосва ефирното море. Елегантно му сваля сламена шапка. Ей – така, от любов и уважение и за плажно настроение.

Юли. Това е моят месец. И на милиони други, лятно мислещи като мен, хора. Месецът, когато ледените коктейли изглеждат още по-ярко оранжеви, червеното на дините блести като в картина и всеки плод, и всеки детайл добавят цвят, яркост, красота и нежност към великолепната мозайка на летния ден.

Юли.

Нали сте си представяли как всеки живот може да бъде оформен, скициран, преразказан, пресъздаден и видян на различни плоскости?

Веселите истории от живота ни; гафовете, от които сме се срамували до един момент, а после изведнъж сме приели и до припадък сме се смяли заради тях и над себе си. Или плоскостта на големите победи: първият портокалов флан, първото безпроблемно изсвирено баре, първите аплодисменти, първият монтиран шкаф или каквото там ви дойде наум и на сърце.

Друга плоскост – онази на романтичните мигове: погледите, от които сърцето ни е прескочило няколко удара; розите, които никога няма да забравим; вечерята на свещи; онази разходка в гората или подадената ръка, която промени посоката на целия ни живот. Хиляди малки и големи неща, които наредени в една тематична линия определят повечето спомени и в крайна сметка - живота ни.

Или може би нещо друго? Думите, с които близки или случайни хора са ни подкрепили и които са значели много точно в онзи важен и повратен за нас момент. Изгревите. Грешките, които не сме осъзнавали, че допускаме, а после изведнъж сме разбрали как именно те са променяли хора и отношения край нас. Моментите, в които изключително много ни е провървяло...

Любимите хора. Незабравимите места. Всички камини, пред които сме седяли потънали в увлекателни разговори с близки и приятели. Самолетите, с които сме потегляли към мечтани преживявания. Атмосферата на всяко ново летище, където сме чакали поредния полет. Сувенирите, с които сме слагали сантиментална точка на всяко пътуване. Всичко, абсолютно всичко.

Различни сюжетни линии като различни успоредни реалности, които рисуват сложните петолиния на всеки живот, красивата мелодия на живота.

От един момент нататък мелодията на моя живот е юли. Много е красиво, усмихнато, лятно и очарователно. Юли след юли, и после отново юли, още малко... и следващ юли... В един щастлив житейски, морски кръговрат.

Затова разбирам момичето, което със съжаление припомни на приятелките си, че юли си тръгва. Разбирам го, но не съм много съгласна.

Да, юли си тръгва. Последна живителна, вълшебна глътка юли днес.

Да я отпием жадно и с удоволствие! Като освежаващ плодов фреш край брега на морето.

Благодарим ти, юли, че беше фантастичен! Сега ще се порадваме на август и на всичко, което следва до следващия юли... Защото животът е невероятно приключение от радост до радост; от всичко хубаво, което обичаме до всичко следващо такова; от юли до юли; от лято до лято. Прекрасно е, нали?


По публикацията работи: Даниела Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варна отбеляза 134 години от рождението на контраадмирал Иван Вариклечков

С военен ритуал и полагане на цветя и венци бе отбелязана 134-тата годишнина от рождението на контраадмирал Иван Вариклечков. Събитието се състоя на паметника-барелеф на бележития българин, поставен пред сградата на Щаба на Военноморските сили в морската столица. На церемонията присъстваха заместник-кметът с ресор сигурност и обществен ред Илия Коев,..

публикувано на 07.07.25 в 11:58

Във Варна изрисуваха 20-метров акварел

Ларгото на морската столица беше преобразено от артистична атракция - рисуването на най-дългия акварел в рамките на провеждащото се във Варна Четвърто издание на Международното триенале "Духът на акварела" 2025. Акварелният лист с дължина 20 м привлече вниманието на варненци и на туристите, които не пропуснаха възможността да снимат необичайното..

публикувано на 07.07.25 в 08:35

Православната църква почита паметта на света Неделя

Българската православна църква почита паметта на света Неделя. В 9 часа в едноименния митрополитски катедрален храм в София ще бъде отслужена патриаршеска света литургия. На старобългарски език е запазено житие на света великомъченица Неделя, написано от свети Евтимий, патриарх Търновски, който превел името на мъченицата от гръцкото Кириакия. Още от..

публикувано на 07.07.25 в 08:18

Музеят на мозайките в Девня ще "грейне" в нов блясък

Всяка година в руините на някогашния Марцианопол, който в годините на най-големият си разцвет, е бил сред най-впечатляващите градове на Древен Рим, се намират монети, фрагменти от керамика, части от амфори, посуда и др. Римският град, припомнят историците, е бил толкова важен административен център, че е един от само осемте града в..

публикувано на 07.07.25 в 08:05
Плаж на о-в Крит, 15 юни 2022 г.

Новата седмица идва с още по-горещо време

През нощта ще е предимно ясно, а утре слънчево и още по-горещо. Следобед ще се развива купеста облачност и към вечерта във вътрешността на Североизточна България не са изключени изолирани краткотрайни превалявания. Ще духа слаб, през деня умерен вятър от юг-югоизток, по Черноморието от източна четвърт.  Преобладаващи минимални температури..

публикувано на 06.07.25 в 15:33

Вярата посочва всичките ни недостатъци

Вярата посочва всички наши недостатъци и ни насочва към смирението, каза отец Емануил по време на неделната си проповед в добричкия храм “Света Троица”. Той прочете част от Евангелието на Матей. Свещеникът разказа за думите на стотника, който се обърнал към Христос с молба да изцели неговия слуга: “Господи, аз не съм достоен да влезеш под..

публикувано на 06.07.25 в 13:34

Да проходиш втори път – историята на Ана от Варна

На 14 години, с усмивка и воля по-силна от много възрастни — това е Ана Добрева от Варна. Тя живее с диагноза детска церебрална парализа. Родена преждевременно, още от шестмесечна възраст Ана преминава през рехабилитации. Но въпреки усилията, походката ѝ остава неправилна. Преди година лекарите решават, че има нужда от коригиращи операции – по една..

публикувано на 05.07.25 в 13:22