Продължителният и силен южен вятър по Северното Черноморие през последните дни доведоха до рязко намаляване на температурата на морската вода в района на Шабла. Местните хора разказват, че това явление се наблюдава всяка година, но отдавна водата не е стигала до 9-10 градуса. Разбира се, студената вода до известна степен повлия също негативно на притока на туристи и наред със спекулациите за чистотата ѝ поставиха пред изпитание хората, предоставящи туристически услуги в тази част на морското крайбрежие.
Основната причина за падането на температурата на морската вода на север от нос Калиакра е в сложната динамика между ветровете и теченията, но най-общо казано „виновници“ за това рязко охлаждане е силният вятър от юг, югоизток, уточнява председателят на Морския клуб „Портос Кариа“ и състезател по подводен риболов Димитър Франгов.
Има и една по-сложна динамика, което е свързана с постоянното течение Север - Юг в западната част на Черно море. Но главно приемаме като правило, че на север от нос Калиакра, като задухат южни и югоизточни ветрове с компонента Юг- Югоизток и пoривите са по-силни от 6 m/s се получава тази аномалия, обясни той. Франгов уточни, че тази година се е случило така, че в няколко поредни дни скоростта на вятъра е 12-12 m/s, което е довело до охлаждане на водата.
Студената морска вода със сигурност повлиява на резервациите и на посещенията на плажовете, категоричен е концесионерът на плаж край Шабла Димитър Дамянов.
Той сподели, че не помни подобен феномен. 30 години съм в района и не е имало чак толкова студена вода и то в пика на сезона, категоричен е Дамянов. Той обясни, че всички леглови бази наоколо са били запълнени с ранни резервации още през май и април, но след слуховете за замърсяване на морската вода много от тях са отказани. Надеждата за начало на сезона, макар и закъсняло, идва с нови настанявания на летовници преди седмица, но студената вода се оказва причината те да съкратят почивката си и да търсят други варианти. Запазилите места за 10 дни, на третия ден прекратяват резервацията си и тръгват към Турция или Гърция, обясни Дамянов.
Заетостта в мястото за настаняване, стопанисвано от Светлин Янков, в момента е на 100%. Според него по Северното Черноморие има толкова много забележителности, исторически обекти и защитени територии с уникална природа, че студената морска вода не би трябвало да е причина за отлив от туристи.
Добрата новина, по думите на Димитър Франгов, е, че температурата на морската вода постепенно ще се повиши с обръщането на ветровете, което според прогнозите ще се случи още тази неделя.
Кога се очаква водата да се затопли до нормалната за август температура и какъв сезон очакват хотелиери и концесионери на плажа до средата на септември чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова:Във Ветрино и в няколко селища в община Суворово са без ток заради разразилата се буря, съобщават от Областна управа-Варна. Около 21,00 часа тази вечер оперативният дежурен в Областна администрация е бил информиран, че голяма част от община Ветрино е останала без ток. Прекъсването на електрозахравнването е възникнало вследствие бурния вятър и..
Лоша метеорологична прогноза ще забави пристигането на Научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий", с който се осъществи 33-тата антарктическа експедиция. Той трябваше да акостира на Морска гара Варна в 10,00 часа утре. Сега се очаква корабът да влезе във Варненския залив в 16,00 часа. Това съобщи флотилен адмирал проф. Калин Калинов,..
5500 датски туристи са посетили Варна през 2024 година. Тази година очакваме по-засилен интерес. Това стана ясно по време на среща между кмета Благомир Коцев и посланика на Кралство Дания Н.ПР. Флеминг Стендер. На срещата присъстваха още и заместник-кметовете Снежана Апостолова с ресори туризъм, социални дейности и здравеопазване и Илия Коев с..
На 11 април, петък, вицепрезидентът Илияна Йотова ще участва в церемонията по посрещане на първия български военен Научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) от третата му експедиция до Антарктида. Церемонията е от 9.30 часа на Морска гара – Варна.
Необходими са промени в законодателната и регулаторната рамка, които да гарантират устойчивото развитие на къмпинг туризма у нас с грижа към природата, стана ясно по време на срещата между министъра на туризма Мирослав Боршош и председателя на Асоциацията на къмпингите в България Веселин Вълев. 180 от познатите и посещавани къмпинга в България едва 50..
Най-голямото международно летище в Румъния "Хенри Коанда" ("Отопени") ще има нов терминал, съобщават от Националната компания за летища в Букурещ в информация, изпратена и до редакцията на БТА. Проектът, оценяван на 40 милиона евро, е определен като най-големия и най-сложния за летищната инфраструктура в страната. Новият терминал трябва да бъде готов..
Още един пострадал при пожара в Кочани, който беше на лечение в България, се завръща днес в Северна Македония, предаде БГНЕС. В чужбина остават хоспитализирани 55 македонски граждани. Състоянието им остава без промяна, включително на хората с най-тежки наранявания. В болници в Северна Македония към момента се лекуват 10 пациенти. От Министерството на..