Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пожарникарите ни се завърнаха от Гърция, помогнали са за потушаването на пожара в Корфу

Снимката е илюстративна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Модулът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ за гасене на горски пожари се прибира от Гърция, където оказа подкрепа за справяне с големите пожари в страната, предаде БГНЕС.

„По време на престоя ни в Корфу пожарът беше в много големи размери - около 3000 декара. Обстановката беше доста сериозна, защото пожарът пълзеше към населените места, теренът беше изключително труден - растителността е страшно гъста и с голяма денивелация. Колегите бяха изправени пред едно много сериозно предизвикателното, с което смея да кажа се справиха прекрасно”, каза Калоян Дончев, ръководител на българския екип за горски пожари в Турция.

Той посочи, че на този етап пожарът в Корфу е овладян. Дончев уточни, че са прекарали девет дни на острова, гасейки огъня. “Всичко ни беше осигурено. Осигуриха ни настаняване и координация с местните екипи, с които работихме много добре”, обясни той.

Дончев добави, че всички служители, които заминават зад граница, са изявили доброволно своето участие в тези екипи.

Директорът на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението“ старши комисар Александър Джартов съобщи, че всички пожарникари, както и техниката са върнати у нас. Той обърна внимание на факта, че получават и фалшиви сигнали за пожари. „От началото на годината от малко над 26 000 произшествия, на които сме реагирали, лъжливите сигнали са над 1000. Като цяло това са 5%, не са твърде много и голяма част не са злонамерени“ обясни той.

Александър Джартов подчерта, че най-голямата награда, която получават пожарникарите е удовлетворението от добре свършената работа. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Военните унищожиха бойна граната край Приморско

Откриха бойна граната на устието на Дяволска река в района на Приморско, съобщиха от ВМС. На мястото е изпратен специализиран екип от Военно формирование - Бургас за да обезвреждането на невзривения боеприпас.

публикувано на 02.05.25 в 19:18

Търсят идеи за съживяване на пространствата в Гръцката махала

Идеи как да се популяризира историческото ядро на Варна, а т.нар. Гръцка махала да се съживи и модернизира, очакват от Община Варна. Община Варна обяви пазарни консултации във връзка с предстояща обществена поръчка за „Инженеринг – проектиране и изпълнение. С проекта ще се цели „Отваряне града към морето" (зоната между улиците „Дунав“-„Дебър“-..

обновено на 02.05.25 в 18:53

Маратон „Варна“ 2025 търси доброволци

Варна ще бъде домакин на едно от най-големите спортни събития в страната – Маратон Варна 2025. Събитието ще се проведе на 11 май, неделя, и на него се очакват стотици участници от лекоатлетически клубове в страната и бегачи от цял свят. За обезпечаване на 21 километровото трасе, екипът на маратона се обръща с призив към активни граждани да се включат..

публикувано на 02.05.25 в 18:39
Пръскане на зелени площи срещу кърлежи

Средно по четирима ухапани от кърлеж на ден във Варна

Средно по четирима на ден са търсили помощ от лекар във Варна заради ухапване от кърлеж. 27 души са регистрираните потърпевши за периода 25 - 30 април, съобщават от Регионалната здравна инспекция - Варна. Отчетен е двоен спад на чревните инфекции, заболелите са 13. 20 са случаите на варицела и 15 на скарлатина.

публикувано на 02.05.25 в 14:24

След студовете през април в Добруджа: Сливи, колкото да ги опитаме

След студовете през април в Добруджа, сливите наесен край балчишкото село Дропла ще са колкото да ги опитаме. Почти всичко е унищожено. Това коментира земеделският производител Мартин Маринов, който преди близо две години откри кампанията за бране на сливи с празник край селото и с желанието това да стане ежегодно.  Тогава реколтата от едно дръвче е..

публикувано на 02.05.25 в 14:10
Снимката е илюстративна

Две деца пострадаха тежко при инцидент с тротинетки в Силистренско

След два инцидента с електрически тротинетки в Силистренско - трима младежи са в болница с тежки травми, предаде БНР. Две момчета на 14 и 13 години са в медикаментозна кома, а 20-годишно момиче е в критично състояние. В първия случай – двама непълнолетни са пострадали сериозно при падане от тротинетка в Дунавския парк. Инцидентът е станал вчера..

публикувано на 02.05.25 в 13:48

Днес в Бяла почитат своя покровител Св. Атанасий Велики

На 2 май, по стар обичай, Бяла чества своя патрон и закрилник – Св. Атанасий Велики. Тържеството се организира от Община Бяла в партньорство с Общинския културен институт /музей/ – Бяла, съобщават от Музея. Десетки граждани и гости на Черноморския град се събраха днес от 11:00 часа на Античната крепост на нос Св. Атанас за традиционния водосвет за..

публикувано на 02.05.25 в 13:01